foto: archiv inicitativy Zvon #9801/Na Rohanském ostrově bude stát zvon v roce 2024.
Zvonařská dílna Grassmayr v rakouském Innsbrucku bude v pátek 10. června dějištěm odlévání památečního zvonu #9801. Ten připomene osud zvonů, které za druhé světové války nacisté odvezli z tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava do Německa.
Informaci médiím potvrdil zvoník a předseda spolku Sanctus Castulus Ondřej Boháč, jenž projekt organizuje. V budoucnu má být zvon umístěn na pražském Rohanském ostrově. Finanční prostředky na vznik zvonu vybírají iniciátoři projektu prostřednictvím veřejné sbírky.
Jak to proběhne? Rakouští zvonaři nalijí do formy uložené v zemi deset tun roztavené zvonoviny přesahující teplotu 1 000 stupňů Celsia. Proces se odehraje v takzvané licí jámě, aby forma, která bude vystavena obrovskému tlaku, nepraskla. „Několik minut odlévání, které vyžaduje velkou zručnost a soustředění zvonařů, je klíčovým okamžikem mnohaměsíčního procesu zrození nového zvonu,“ uvedl Boháč.
Náročný proces
Samotná výroba zvonu začala před několika měsíci. Nejdříve museli zvonaři vyrobit dřevěnou šablonu, jež stanovila profil a tón zvonu. Podle ní následně vykroužili z hlíny tzv. falešný zvon s voskovým povrchem, na který pak výtvarníci vymodelovali červeným voskem budoucí reliéfy a nápisy. Potom již následovalo pokrytí falešného zvonu jemnou hlínou a vypálení formy. Tímto krokem byl falešný zvon zničen, vznikla však forma se všemi reliéfy a nápisy.
Po prvotním odlití bude licí otvor zasypán dřevěným uhlím. Zvon pak bude v zemi chladnout několik dní. Až poté ho zvonaři vyzvednou, formu rozbijí a vyjmou nový zvon. Posléze budou muset ještě upravit a dočistit jeho povrch.
Psali jsme
Rada hlavního města schválila na svém zasedání 6. června pořízení nového projekčního systému pro Planetárium Praha. Nová LED-Dome technologie…
Zvon bude vážit 9801 kilogramů a měřit 187 centimetrů. Hmotnost byla stanovena na základě počtu zvonů zrekvírovaných během druhé světové války. Hlavním motivem výzdoby zvonu #9801 bude dle autorů jeho výtvarné podoby Kryštofa Čižinského a Jakuba Kamínka přerod starého a zničeného v nové. Plášť proto ozdobí fragmenty ze zvonů, které byly za války zničeny.
Na svém místě až v roce 2024
Pražané se zvonu dočkají v létě. Jeho umístění na Rohanském ostrově je však naplánováno až na rok 2024. Předtím bude dočasně na pontonu na Vltavě. Podle dřívějšího vyjádření náměstka pražského primátora Petra Hlaváčka (za TOP 09) budou s umístěním zvonu na Rohanském ostrově počítat také projektanti, kteří budou navrhovat budoucí podobu Rohanského a Libeňského ostrova.
Na zvon bude možné zvonit pomocí motoru i ručně, přičemž k rozhoupání budou potřeba čtyři zvoníci. Výroba má stát zhruba 1 milion korun. Iniciativa získává peníze prostřednictvím veřejné sbírky.
Velká konkurence
Ačkoliv se soutěže o symbolickou podobu zvonu zúčastnili přední umělci, jako například Patrik Hábl, Michal Gabriel, Maxim Velčovský, Jaroslav Róna či designérské duo Olgoj Chorchoj, návrh nakonec zůstal, jak se říká, doma. Zvítězil totiž návrh pražských zvoníků Kryštofa Čižinského a Jakuba Kamínka, kteří jsou v rámci spolku Sanctus Castulus současně také iniciátory celého projektu.
Psali jsme
Ředitelka pražského Divadla Spejbla a Hurvínka Denisa Kirschnerová sdělila na středečním jednání kulturního výboru zastupitelstva hlavního města,…