„Přišel. Viděl. Vojel.“ A pražská kina jen slastně vzdychla

30. 04. 202218:42
„Přišel. Viděl. Vojel.“ A pražská kina jen slastně vzdychla
foto: Bioscop (stejně jako ostatní snímky v článku)/Julius Lavický, zvaný Lavi. Hlavní hrdina Vyšehrad: Fylm, skvělé, absolutně nekorektní komedie z prostředí českého fotbalu

TOP 20 NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍCH FILMŮ V PRAZE, ROZHOVOR Již delší dobu jsme se nepodívali na žebříček Unie filmových distributorů (UFD), která poskytuje pro PrahaIN.cz exkluzivní přehled 20 nejnavštěvovanějších filmů v metropoli. Nyní již ale nemůžeme opomíjet markantní úspěch naprosto nekorektního snímku Vyšehrad: Fylm, který je v kinech už dva týdny a zcela válcuje návštěvnost. Čísla? Dohromady už 80 tisíc diváků, kteří vydělali na tržbách filmu o sympatickém dementovi Lavim přes patnáct milionů. A to jen v Praze. Druhá jsou Fantastická zvířata, se značným odstupem, přestože sbírají již třetí týden: 63 tisíc diváků, 12 milionů v tržbách. Třetí místo obsadil opět český film, Po čem muži touží 2, ale nepřekvapivě (recenze má mizerné) nasbíral pouhých 11 a půl tisíce diváků a necelé dva miliony v tržbách. Co k tomu říci? Kvalita vítězí!

Nestává se často, že by se onlinový seriál stal fenoménem. Ještě méně často se tvůrci rozhodnou na něj navázat celovečerním filmem. U kultovního seriálu Vyšehrad vyšlo obojí. A tak 14. dubna vyrazil do kin génius i dylina, bývalý sparťanský fotbalista Julius Lavi Lavický, který je sice pořád ukrutně nekorektní a za hranou, ale zároveň nesmírně zábavný a  (bohužel) odrážející realitu tuzemského fotbalu. „Vyšehrad: Fylm je oproti seriálu taková větší pohádka. Pro dospělé. Je nekompromisní. Má ale velký přesah, nese poslání životní i sportovní, snaží se jít víc do hloubky. Kromě toho, že sleduje Laviho a jeho život, snaží se taky nějakým způsobem upozorňovat na nešvary českého fotbalu, aféry těch nejvyšších představitelů českého fotbalového prostředí a téma fair play,“ vysvětlil herec, režisér a producent snímku Jakub Štáfek s tím, že neukočírovatelný fotbalista Julius Lavický i na velkém filmovém plátně žije svůj neuvěřitelný život plný divokých večírků, rychlých aut, spoře oděných žen a samozřejmě i svého milovaného sportu. Sice v něm tolik nevyniká, ale skandály kolem něj dokáže vytvářet neuvěřitelné.

Plakát k filmu, z něhož jsme si vypůjčili část titulku.

Nejdražší kompars všech dob 

Jeden z nejoblíbenějších českých seriálů poslední doby dostává důstojného celovečerního kino pokračovatele plného velmi nekompromisního humoru, otevřených zpovědí o současném stavu sportu u nás a mnoha sportovních hvězd, které jsou prakticky nezaplatitelné filmovou produkcí. Role ve Vyšehradu totiž přijali například Tomáš Rosický, Patrik Berger, Vladimír Šmicer, Jan Koller, Tomáš Řepka, Václav Kadlec, Roman Bednář, Ondřej Pavelec či Jakub Voráček. „Všem těm sportovním mega hvězdám v našem filmu říkáme nejdražší komparz všech dob. Byl jsem ale upřímně překvapený z herectví Patrika Bergera nebo Vládi Šmicera. Tomáš Rosický zase díky svým zkušenostem zasahoval i do scénáře. A těch jmen bylo mnohem víc, třeba i Marek Matějovský, Daniel Pudil, Lukáš Zelenka, Radko Gudas, Jirka Tlustý, Petr Mrázek, MMA fighter Jirka Procházka… Chtěli jsme byť i sebemenší roli obsadit dobrým hercem, sportovcem a hlavně naším kamarádem,“ svěřil se Štáfek.

Miroslav Hanuš

Kromě něj jako Laviho nebo Jakuba Prachaře jako jeho všeho schopného agenta Jardy, se na plátně objeví také Laviho přítelkyně Lucie (Šárka Vaculíková), trenér Žloutek (Jiří Ployhar), šéf FK Slavoj Vyšehrad Král (Ondřej Pavelka), Laviho máma (Věra Hlaváčková), nebo rodiče jeho přítelkyně (Ivana Chýlková a David Prachař). „Není malých rolí, a tak třeba Láďa Hampl hraje zkorumpovaného rozhodčího, Honza Komínek nebo Jakub Šorm Laviho spoluhráče na hřišti, Jirka Pancner oddávajícího na svatbě, Anička Fialová těhotnou prostitutku… Máme prostě co nabídnout,“ dodal producent snímku Ctibor Pouba.

Pořád stejný dement

Od chvíle, kdy jsme Julia Lavického (Jakub Štáfek) viděli v seriálu naposledy (ano, bylo to tehdy, když „prodal“ zápas, ale zapomněl na to, a dal krásný gól), uběhl více než rok. Lavi je, jak by řekl jeho agent Jarda (Jakub Prachař), pořád stejný dement, ale začalo se mu konečně dařit. A to jak ve fotbalovém, tak v osobním životě. S Vyšehradem postoupil do druhé ligy, kde vede tabulku střelců, opět po něm pokukují zámožnější kluby, dokonce požádal o ruku svou přítelkyni Lucii (Šárka Vaculíková), sestru Jardy… Na svatbě, která stála majlant, ale zjistí, že má už osmiletého syna, což novomanželku rozhodně nepotěší. Nedostatek financí se rozhodne řešit půjčkou od ne zrovna čestné party, zároveň se snaží nepřijít o manželku hned ve svatební den, postarat se o dítě, což je mu na hony vzdálené, dostat se z Vyšehradu někam výš, nebo se poprat s praktikami jistého fotbalového Taťky… Prostě už zase se řítí jak lavina – z jednoho průšvihu do druhého.

Lavi s Jardou - na svatbě

„Scénář mě překvapil tím, že je to ještě větší neurvalost než seriál. Dlouho jsem si myslel, že internetové seriály se točí proto, aby si člověk mohl zařádit. A tady jsem zjistil, že je to možné i ve filmu. Překvapilo mě, že je to dneska ještě možné a o to víc jsem si to užíval, protože ne vždycky se poštěstí, že v téhle přiblblé korektní době se něčím pobavíte,“ okomentoval film agent Jarda, čili Jakub Prachař a dodal: „My jsme se shodli, že Lavi je sympatické hovado, to je absolutní definice. Je to takový Homer Simpson říznutý fotbalem.“

Jakub Štáfek (Lavi, režisér, producent): Nejraději bych si všechno dělal sám

Seriál Vyšehrad byl velmi úspěšný, kdy vás napadlo přivést Laviho do filmu?

Velice záhy poté, co jsme dokončili seriál, jsme začali pracovat na scénáři k celovečernímu filmu. Ten proces byl docela složitý a dlouhý, víceméně dva roky jsme psali a pak rok natáčení připravovali. 

V čem je film oproti seriálu jiný?

Film je taková větší a nekompromisní pohádka, která se snaží jít trochu víc do hloubky. Kromě toho, že sleduje životní eskapády jednoho blonďatého blbečka, se snaží taky upozorňovat na nešvary českého fotbalového prostředí. 

Kdo si podle vás film užije? Pro koho jste ho točili?

Popravdě řečeno, já bych byl nejraději, kdyby film zasáhl úplně všechny. Je mi ale jasné, že je to nereálné. Vyšehrad není pro děti. Je to pohádka pro dospělé. 

Obsazení ve filmu a v seriálu je trochu jiné, jak jste vybírali herce?

Co se týče castingu, mířili jsme nejvýš, jak jsme mohli. Byl jsem až překvapený, kolik oslovených lidí bylo nadšených tak, že okamžitě řekli ano, chceme být u toho s váma. 

V rolích mafiánů se objeví Jaroslav Plesl a David Novotný, to byla jasná volba?

Nebyla to první volba, ale vyšlo to skvěle. S Davidem Novotným se znám z našeho fotbalového týmu Real Top Praha, něco jsme se spolu nakopali a vlastně jsme spolu nikdy nepracovali. A tak trochu jsme chtěli. Jarda Plesl s Davidem na sebe výborně slyší, v té roli nás k němu hodně bavil, a navíc se nám s ním spolupracovalo moc dobře. 

Zajímavě je obsazený i jejich šéf…

Taťka? Tam jsme úplně původně chtěli Ivana Trojana. Četl to, říkal, že je to zajímavý, ale že zrovna režíruje hru v Dejvickém divadle. Tak jsme se domluvili s Jirkou Dvořákem, ale ten den před natáčením onemocněl. Někdo nahoře chtěl, aby to nakonec hrál Miroslav Hanuš, který sportu sice vůbec nerozumí, ale byl fantastický. Bez něj si to nedokážeme představit. 

Ve filmu hrají vašeho tchána a tchyni David Prachař a Ivana Chýlková, jací byli?

S Davidem Prachařem se znám léta, to byla jasná volba. Navíc mě lákalo spojení obou Prachařů, kteří si vlastně nikdy nezahráli společně ve filmu a zároveň tady byli za otce se synem. Na place pak byla opravdu zajímavá energie. A o Ivaně Chýlkové se nemusíme vůbec jako bavit. Byl jsem nervózní jak puberťák, když jsem za ní tenkrát jel se scénářem. A byl jsem překvapený, že z toho byla nadšená a řekla, že u toho nesmí chybět.

Prachař junior je u projektu od začátku 

Laviho syna hraje nová tvář ve filmovém světě…

Kuba Jenčík. Toho mi dohodil můj účetní, když se dozvěděl, že děláme casting na tuhle roli. On má dva syny, Kubu a Adama, tak říkal, že mi je pošle. Pošli, ať mám levnější účetnictví, řekl jsem mu. A ten kluk přejel úplně všechny, ve všech kolech. Byla to jasná volba a jsem rád, že se naše vztahy s účetním umocnily a kluk navíc hraje jak z partesu. (smích) 

A co říkal na scénář Jaromír Bosák?

Míra dostal scénář dopředu, potkávali jsme se ještě před samotným natáčením a chtěli jsme získat nějaké zákulisní info. Moc nám s tím pomohl. Měl takovou dramaturgickou funkci. A z výsledku je nadšený, cítil ten náš zápal, je hrozně fajn a pro každou špatnost. 

Ve filmu se objeví spoustu sportovních hvězd, bylo těžké je přesvědčit?

Byli všichni nadšení, mají to rádi, takže to těžké vůbec nebylo! Jsou to kluci, se kterýma hraju fotbal, letití kamarádi. Fotbalisti, hokejisti… Objeví se tam Patrik Berger, Vláďa Šmicer, Václav Kadlec, Honza Koller, Marek Matějovský, Daniel Pudil, Roman Bednář, Lukáš Zelenka, Tomáš Řepka, Kuba Voráček, Radko Gudas, Jirka Tlustý, Ondra Pavelec, Petr Mrázek, MMA fighter Jirka Procházka… To jsou všechno fanoušci tohohle projektu. V podstatě nám udělali asi nejdražší kompars v historii. 

Překvapil vás někdo z nich herecky?

Patrik Berger a Vláďa Šmicer hráli jak z partesu, ti by se tím mohli živit! Patrik byl ještě o trošku lepší než Šmíca, promiň, Šmíco, ale fakt jsem byl unešený. Tomu Patrikovi ta kamera prostě sluší, je to prostě pěknej chlap. 

Jak se vám dařilo kloubit práci před kamerou a za ní?

Byly dny, kdy jsem toho na monitoru moc neviděl, měli jsme to docela natřískané, takže místo odpočinku jsem po večerech koukal na to, co jsme ten den natočili. S klukama jsme kamarádi, nad tím projektem jsme strávili dost času, takže nám to společně fungovalo. Martin Kopp má za kamerou spoustu dobrých postřehů, které já před kamerou nevidím, ví přesně, kdy se potřebuju soustředit na hraní, takže nám to spolu jde dobře. 

Lavi je fotbalista, to jste všechny fotbalové scény hrál sám?

Ano, všechny fotbalové scény jsem hrál sám, mě to baví. Já bych si nejraději všechno dělal sám. Kdyby tady dokázali pojistit herce v takové míře jako v zahraničí, tak bych klidně i skákal z baráku nebo do sebe nechal střílet. To by mě jako bavilo samozřejmě moc.

A co lehce nekorektní scény?

Jsou tam momenty, kdy se vyloženě stydím. Zároveň ale vím, že pro ten film je to správně. V některých scénách jsem se ale opravdu já jako Kuba Štáfek necítil úplně komfortně. 

Jak byste film uvedl lidem, kteří třeba vůbec neviděli seriál?

Já mám hrozně rád film Blbý a blbější, a to je taková naše cesta, kterou se snažíme vydávat v takovém novějším, modernějším kabátu. Chtěl bych, aby lidi, kteří seriál neznají, pochopili, že to je o postavě blonďatého blbečka, který byl kdysi dávno dobrý, ale dneska už mu to úplně tolik nejde. Je to i pro lidi, kteří nemají rádi fotbal, pro lidi, kteří mají rádi fotbal, myslím, že jsme se docela trefili do všeobecného vkusu. 

Hledali jste při psaní scénáře inspiraci v dialozích mezi fotbalisty, v aktuálním dění?

Samozřejmě od té doby, co jsme točili seriál, se ve sportovním světě stala spousta věcí. Spousta afér nám byla inspirací a spoustu věcí nás napadala i v průběhu natáčení, takže jsme se i v rámci sportovních hlášek nebo slangu fotbalistů snažili být aktuální. 

Kdo je Julius Lavi Lavický?

Julius Lavi Lavický je ten nejlepší fotbalista na české scéně. Má prachy, má holky, má talent, jen je trochu dement. 

Čím si myslíte, že postava Laviho lidi nejvíc baví?

Asi tím, čím mě baví Jim Carrey v Blbý a blbější. Že se mu prostě furt nedaří a co může, to posere. Obecně si myslím, že v téhle zvláštní době se lidi chtějí smát a že je tenhle pitomec, který zkazí všechno, na co sáhne, bude bavit. 

A je Lavi ve filmu spíš génius, nebo dylina?

Má tam světlé momenty, v několika případech je opravdu génius, ale ve více případech je fakt spíš ta dylina. 

Do jaké míry z vás Lavi vychází, kolik do něj dáváte ze sebe?

Lavi mě baví a zároveň si tím vyleju zlobu na něco, co mi obecně na někom nebo něčem vadí. Lavi je skloubení několika věcí, které nedokážu přenést přes srdce. Když jsme začínali se seriálem, tak to asi fungovalo trochu jako nastavené zrcadlo. Dneska už to tak ale určitě není. 

Vnímají vás fanoušci na ulici jako Laviho, nebo jako herce Jakuba Štáfka?

Já jsem takový specifický člověk, mám víc škatulek. Dlouho jsem byl ve škatulce Matěj Jordán ze seriálu Ulice na Nově. Pak jsem si vymyslel Vyšehrad, takže spousta lidí mě má spojeného s Lavim. Za poslední dva roky jsem ale dokázal pár věcí, díky kterým myslím nemusím být vyloženě za blbečka. Doufám, že někteří si říkají, že je to jenom role a on pro ni chce udělat maximum a že ho to baví. A nás to fakt baví. 

Co vás ještě baví? Zamíříte po Vyšehradu někam dál?

Chtěl jsem natočit celovečerák ve dvaceti. Jsem ale rád, že jsem si počkal. Díky pandemii jsme měli čas srovnat si v hlavě, jestli jsme spokojení s finálním střihem a pak postupovat dál postprodukcí. Myslím si, že to naopak zrálo jako víno. Takže já jsem v spokojený, nadšený, splnil jsem si svým způsobem dětský sen, ale vím, že tím to nekončí a že budeme chtít pokračovat dalšími projekty. Doufám, že to hlavní ještě přijde. Asi by si to zasloužilo udělat po tomhle filmu nějakou serióznější látku.

O filmu Vyšehrad Fylm kdosi prohlásil, že je to první polistopadový film, který zůstane v trezoru. Jak to?

Protože v dnešní korektní době jde o takovou nekorektní pohádku pro dospělé. Pohádku o nejlepším fotbalistovi, který jen co spatřil světlo světa, všichni mu začali házet klacky pod nohy. A tenhle člověk, který se neumí postarat ani sám o sebe, se bude muset postarat o dítě.

Nesledujeme ale jenom tohoto magora. Otíráme se o celý systém českého fotbalu, na který kvůli korupci není moc dobrý pohled. Myslím, že by i tato rovina mohla lidi bavit.

Jaký k fotbalistovi Lavickému, alias Lavimu, máte vztah? Je vaším stínem?

Je v něm něco z mého stínu, je to i parodie, satira. A taky nastavení zrcadla mému lifestylu. Podobní mimoňové se hrají dobře, můžu se na nich vyblbnout. Jako tvůrci jsme byli svobodní a dovolili jsme si dost.

Zdroj: Bioscop

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných