foto: Vít Hassan, PrahaIN.cz/Ukrajinská vlajka
Verdiho Va, pensiero, chorál otroků z opery Nabucco, patřil k vrcholům Koncertu pro Ukrajinu na Václavském náměstí. Italský text o smutném nářku a mlčící zlaté harfě dávných proroků je podle Daniela Stacha, který číslo uváděl, tou nejvhodnější připomínkou ukrajinské fatální odvahy a lásky k vlasti. A zpěv dvojice sborů ze schodů Národního muzea působil s nasvícením historické budovy skutečně monumentálně.
„Ukrajino, Ukrajino, tys tou krajinou, co vzbudí naše srdce spící,“ zpívá Tomáš Klus svou hymnu posledních dní, podle které pod její odvahou zhasnou nezvaní návštěvníci. Jeho výstup byl zlatým hřebem koncertu pro Ukrajinu na Václavském náměstí, který poprvé vysílala současně ČT i Nova.
Pod koněm na Václavském náměstí se už konaly koncerty k různým příležitostem. Každý rok 17. listopadu, po povodních, po tornádu, také 21. srpna. Tentokrát se ale hraje pro válkou postiženou Ukrajinu.
Organizátoři odhadovali asi 20 tisíc diváků. Kolem půl osmé dav stojící po celé šíři náměstí sahal k Opletalově ulici. V tu chvíli publikum rozpalovala úvodní kapela Ahmed má hlad. Volba dávala smysl, kapela založená v devadesátých letech pražskými studenty rusistiky. A v historii kapelou prošel například i Daniel Hůle z neziskovky Člověk v tísni, na jejíž účet půjdou vybrané prostředky.
Psali jsme
Pražský magistrát má na spořicím účtu u Sberbank 160 milionů korun, které dosud nestihl převést. Účet již město vypovědělo. Situaci řeší…
Na poslední píseň pak kapelu doplnila šestnáctiletá ukrajinská houslistka, studující v Praze na konzervatoři. Ta pak sólově zahrála ukrajinskou státní hymnu.
V osm hodin se publiku poprvé představilo moderátorské duo Světlana Witowská - Daniel Stach. Dva moderátoři České televize, která byla hlavním pořadatelem akce.
„Z Ostravy je to na Ukrajinu vzdušnou čarou blíž než do Plzně nebo Karlových Varů,“ připomněl moderátor, který v normálních časech ohromuje fakty ve vědeckých pořadech.
A Ostrava přivedla na pódium tamní skupinu Mirai. Tentokrát to ale nebylo „Vem si roušku“ ale píseň o okapech plných pláče z nebe a Ukrajincům věnovaný vzkaz, že doma je nejlíp a jejich domov snad domovem zůstane.
„Čtyři bohyně“ z dámské skupiny Vesna pak zazpívaly „nezapomeň, že v tom nejste sami“ a na klávesy k tomu ve skupině hrála původem ruská hudebnice Olesya Ochepovská. Během jejich vystoupení vybraná částka překročila nejen jeden, ale rovnou dva miliony.
Michal Hrůza přednesl svou drsnější verzi Krylova Bratříčka, kterého zahrál „elektricky s bicíma“ a píseň Voda živá, co složil pro Anetu Langerovou.
„Ukrajina nám všem ukazuje, jak vypadá vlastenectví v praxi,“ myslí si Světlana Witowská, když připomněla slova prezidenta Zelenského, že potřebuje munici, ne odvoz.
Na schodech Národního muzea se mezitím zformoval mamutí sbor, ve kterém se spojily vokální formace Národního divadla a Národní opery a zazněl slavný sbor Va, pensiero z opery Nabucco. Chorál hebrejských otroků, o kterém Daniel Stach řekl, že oslavuje sílu lidského odhodlání a sílu lásky k vlasti. Verdiho libretista Solera při jeho textování vycházel z biblického žalmu 137.
Psali jsme
Do řešení problematiky války na Ukrajině se zapojila i mladá generace. Desítky českých influencerů se vyjadřují k problematice na svých…
Sbor, který se v polovině devatenáctého století stal neformální hymnou hnutí za sjednocení Itálie, mimo jiné vyzývá „jdi na křídlech zlata“ . K tomu se sochy před Národním muzeem majestátně rozzářily do žluté, společně s modrou, druhou barvou ukrajinské vlajky.
Zbabělý Putin je teď v kaši...
Písničkář Jaroslav Hutka, legenda z roku 1989, přinesl novou píseň o tom, že „z východu chladný vítr vane, vrací nám staré obrazy“. Temno je podle něj zpět s ruskými stíny, ale hrdého člověka nesrazí.
S refrénem se rozparádil ještě více. A popis „Putin, ta krysa bez morálky“ si vysloužil dlouhý aplaus.
„Bitvu už prohrál, neví o tom, nepomůže mu ani atom,“ uzavřel písničkář.
Podívejte se do očí matek, uvidíte slzy
Semjon Byčkov, ruský dirigent České filharmonie, přišel vzkázat Vladimíru Putinovi, který si nezaslouží být oslovován „Pane“: „Podívejte se do očí ukrajinských dětí, podívejte se do očí vašich vojáků, které posíláte zabíjet a být zabíjeni. Podívejte se do očí matek a otců. Uvidíte tam slzy, bolest a nenávist,“ pronášel do aplausu náměstí.
Svět už podle Byčkova prolil příliš mnoho slz, pocítil příliš mnoho bolesti, prožil příliš mnoho nenávisti.
Psali jsme
Nejen na sociálních sítích, ale také po metropoli se začaly objevovat plakáty, které vyzívají obyvatele, aby ve svých domácnostech snížili…
„Musíte přestat ničit Ukrajinu a musíte přestat ničit Rusko. Zapsal jste se do dějin, jak jste chtěl. Budeme si vás pamatovat pro vaše zločiny proti lidskosti,“ řekl Vladimíru Putinovi. A pak už přišel Tomáš Klus se svou Ukrajinou.
A po něm a ukrajinském velvyslanci přiletěl na Václavák Mig 21. Nikoliv ale letoun, který chtěly některé země dodat na Ukrajinu, a pak si to rozmyslely, ale skupina Jiřího Macháčka, který sešlost lehce šokoval textem o tom, že se „chystá konec světa, tramtadá“.
To druhá píseň o tom, že „Svoboda není levná věc, každej to zjistí až nakonec“ zapadla do konceptu večera lépe.
Během charitativního večera se vybralo 22 a půl milionu korun v dárcovských esemeskách. Dalších 158 milionů přibylo na účet Člověka v tísni.
„Solidarita je to, co dělá z lidí lidi,“ vzkázala Světlana Witowská, než sbor zazpíval ukrajinskou hymnu o tom, jak nepřátelé bratrů z kozáckého rodu zhynou jak rosa na slunci.
Psali jsme
„I když pevně věříme, že pravděpodobnost je mizivá, na četné dotazy v souvislosti s hrozbami Ruska, které nevylučuje použití jaderných zbraní,…