RECENZE: Dokument o české repre. Bizár, ale mistrovsky natočený

29. 05. 202420:10
RECENZE: Dokument o české repre. Bizár, ale mistrovsky natočený
foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Ze slavnostní premiéry dokumentu

V pondělí večer se uskutečnila slavnostní premiéra dokumentu Hrdí lvi: Postup, který jde také do kin. Mapuje kompletně celou kvalifikaci české fotbalové reprezentace na EURO. Aby šel do biografů dokument tohoto typu, je hodně neobvyklé, vyplatí se na něj tedy jít?

Odhalovat fanouškům zákulisí sportovních, konkrétně fotbalových týmů, je dlouhodobý trend, který má za cíl dostat fandy co nejblíže k jejich hvězdám a miláčkům. Začaly s tím světové kluby a později se přidávala i tuzemská špička jako Sparta a Slavie.

Že česká reprezentace přinese dokument ze zákulisí, není nic světoborného. Co je ovšem doslova pozoruhodné, je právě distribuce do kin. Nechci být negativní, ale nebál bych se to nazvat jako bizár.

Česká cesta na evropský šampionát si zaslouží dokument pro kina? Ten kvalifikační cyklus, kdy jsme měli možná jednu z nejlehčích skupin vůbec a málem jsme poprvé v historii nepostoupili? Ano, bylo tam hodně příběhů, jako byl například snad celoroční tlak na trenéra Šilhavého či kauza Belmondo, ale celovečerní dokument bych osobně viděl po úplně jiném úspěchu.

Jaroslav Šilhavý byl během kvalifikace pod palbou novinářů i veřejnosti. Zdroj: PrahaIN.cz

Dejme to stranou a věnujme se kvalitě dokumentu.

Vidět na velkém plátně prostřihy fotbalových zápasů je upřímně zážitek, který jsem zažil poprvé, a ještě nějakou dobu si ho budu pamatovat.

Skvěle natočené

Dokument postupuje chronologicky a začíná prvním úspěšným zápasem, kdy naši borci rozcupovali Polsko. Po sestřihu utkání přichází rozhovory s hráči, které jsou doplněny o celou řadu velmi povedených záběrů z kabin, tréninku či cest na zápas.

Natočené je to bravurně, o tom není pochyb.

Stejně tak jsou dechberoucí záběry krajiny či měst během výjezdů reprezentace (Moldavsko, Faerské ostrovy, Albánie, Polsko) a evokují ve mně pocit, že fotbal není vždy jen o sportu, ale třeba také o poznání nové kultury. Ono komu se poštěstí jet na Faerské ostrovy či do Moldavska, pochybuji, že by tam takový Adam Hložek nebo Tomáš Souček jeli na dovolenou. To samé se určitě dá říct o hrstce českých fanoušků, která na tyto zápasy cestovala.

Další chvála přichází na hudební doprovod, pecka.

Pokud si odmyslím ignorování některých faktů, jako třeba to, že Albánci měli v Praze domácí prostředí, dokument je to asi autentický. Ukazuje i nepříjemné momenty, třeba ty během dvojzápasu s Albánií. V hlavě mi utkvěl hlavně jeden člověk, a to Kuba Brabec, neskutečný lídr v kabině, osobně mě mrzí jeho vynechání nominace na EURO.

Autenticitu potvrzuje také to, že se nesnaží ukázat dnes už bývalého trenéra Jaroslava Šilhavého jiného, než jaký opravdu je. Je zde vidět celá řada momentů, kdy má motivační proslov ke kabině. Ať to nikdo nebere zle, ale působí spíš jako uspávač hadů a kouč bez charisma.

Na druhou stranu zde podle mého názoru nebyl využit potenciál hodně vyhrocené mediální situace vůči němu. Tlak novinářů byl obrovský, některé komentáře na jeho osobu byly často za hranou a málokdo, kdo se věnuje sportu, má v tomto případě čisté svědomí. Tohle bylo v dokumentu takřka opomenuto, škoda.

Slavnostní premiéra. Zdroj: PrahaIN.cz

Na Netflix lepší

Stejně tak dokument nepřinesl nic nového v kauze Belmondo. Co ale také nového, že? Určitě se ptá spousta lidí. Sám nevím, ale určitě bych ocenil něco víc než jen prostřihy z tiskové konference a rozhovor s Vladimír Coufalem, který se kaje, jakou udělal blbost.

Pozitivní zážitek z kina rozhodně převažuje nad negativy, ale stále jsem nenašel důvod, proč by hodinový dokument měl být v kinech. Jistě, určitě má přidanou hodnotu a je perfektně natočený, ale takový Netflix by mi dával větší smysl, tohle určitě na kina nevidím.

I přesto, že mi dokument o povinném postupu na EURO, který se málem nepodařil, přijde jako velký bizár, natočený je perfektně. Pánové Šedivý a Kalous udělali výbornou práci.

Dávám osmdesát procent, ale vstupenku do kina bych si nezakoupil.

Na Netflixu si dokument pustím klidně znovu a těším se na další výtvory z této dílny, které budou snad volně dostupné.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných