RECENZE: House of Ninjas je o tisíc procent slabší Kill Bill. Przní ho i český dabing

24. 02. 202418:07
RECENZE: House of Ninjas je o tisíc procent slabší Kill Bill. Przní ho i český dabing
foto: Netflix, pro média/House of Ninjas

Ninja, to je pro fanoušky akčních filmů pojem. Začnu vousatým bijákem Ninja Academy (1989) a Americký ninja (1985) se zapomenutým Michaelem Dudikoffem, abych se dostal do pozdější éry ve filmu Ninja (2009) nebo Ninja Assassin (2009).

Kdo má bojové scény rád, viděl většinu ze zmíněných. Těm ostatním ještě připomenu Ninja 2: Revenge z roku 2013.

Netflix na to šel trošku jinak, hlouběji, s příběh. Osmidílná série Shinobi no Ie: House of Ninjas je u nás i s dabingem k dispozici pod názvem Rodina Nindžů, což zní příšerně. Ostatně jako i zmíněný dabing. Radím proto originální znění s anglickými titulky, alespoň se člověk přiučí nějakým těm frázím a slangu.

Jinak jde o nadprůměrný počin, u něhož převládá příběh. Klíčové, tedy akční scény jsou vcelku upozaděny. Je to škoda. Když už navíc nějaká ta bitka je, odehrává se ve tmě, v tmavých oblecích. Choreografie je ale pěkná.

„Rodina Tawara je poslední ninja klan. Po dávném incidentu opustila své kořeny, ale nyní se musí vyrovnat s největší krizí v japonských dějinách, která hrozí otřást národem až do základů,“ uvádí oficiální anotace seriálu.

Už tady musím zmínit, že sérii chybí přesně to, co slibovala.

House of Ninjas. zdroj: Netflix, pro média

Více otazníků

První čtyři díly jsem totiž nepochopil, proč je dobrák dobrákem a proč je záporák záporákem. Klasický souboj dobra a zla se odehrával pouze v náznacích, a když už jsem si něco nestihl z anglických titulků rychle přeložit, byl jsem docela ztracen. U akční přehlídky bych podobnou hloubku nečekal.

Seriál jsem sice dokoukal, bavil mě, ale ubírá mu právě zmíněné. Nedostatečné vysvětlení historie, moc povrchní postavy a málo krve. Jestliže jste viděli srdceryvného Kill Billa, v tomto případě ostrouháte. Závěrečná scéna je sice napjatá a vyostřená, ale můžete se spolehnout, že nakonec skončí dobře. Což je další minus. Happy end patří do pohádek.

Řekl bych, že House of Ninjas osloví především asijské publikum.

A drobné rýpnutí na závěr: vůbec nevím, proč musí mít postavy masky, když se všichni znají. Paradoxně také řeknu, že nejlepší akce proběhla v první polovině na diskotéce. Tvrdá, zlá, nekompromisní.

Dávám šedesát procent.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných