RECENZE: Improvizační soubor PADE na PADE v divadle Járy Cimrmana je úlet roku

26. 06. 202318:41
RECENZE: Improvizační soubor PADE na PADE v divadle Járy Cimrmana je úlet roku
foto: Markéta Grušáková, PrahaIN.cz/Ansámbl improvizace...

PADE na PADE. Znáte? Já je neznala. Ale kamarádova manželka je členkou tohoto improvizačního souboru, tak jsem se zašla podívat. Přesnější by ale bylo označení pytel blech. Ne proto, že by byli tak otravní, ale proto, že v nich je tolik energie, že ji bez problému přenesou na každého v hledišti.

Představení s názvem Jedničky a nuly odehráli tito nadšenci v Žižkovském divadle Járy Cimrmana. Možná i proto, že jeden ze členů souboru patří do rodiny cimrmanologů. Jeho otec je totiž Genadij Rumlena.

Ale pojďme k samotnému představení. Bylo totiž v něčem naprosto unikátní.

Nemyslím fakt, že každé vystoupení je jiné, protože neexistuje pevný scénář. Bylo to tím, že mezi sebe soubor přijal nového člena. Umělou inteligenci (AI). Takže děj netvořili pouze herci či publikum, ale také „něco“ jiného.

Přiznávám, že jsem si celou dobu myslela, že v zákulisí sedí někdo opravdu, ale opravdu hodně nadaný, který dokáže reagovat na aktuální dění na pódiu a svými naprosto scestnými radami skvěle doplňovat herce.

Prý tomu tak ale není. Podle herečky Terezy Vágnerové se doopravdy jedná o robota ChatGPT.

Na začátku AI odpověděla na několik dotazů moderátora večera Tomáše Dvořáka a na základě pár klíčových slov sestavila tři hlavní hrdiny pro herecké představení. Na základě popisu pak aktéři odehráli své role.

AI byla tak dobrá, že napotřetí dokázala odhalit jedno velké tajemství „ředitele mostecké zoo”, měl intergalaktické schopnosti.

Ve druhé části představení se navíc umělá inteligence stane jednou z postav. A stojí to za to.

Lukáš Rumlena a Pepa Hanus. foto: PrahaIN.cz

Doporučuji 

AI pro herce připravila při definici budoucích figur poněkud tvrdší oříšek. Silná, ale vnitřně slabá výrobkyně keramiky.

Po rodině toužící Ester, která miluje přírodu a je sama a myšák Wax, jenž pracuje v divadle. Doufám, že jsem nic nepokazila. Podrobný popis postav jsem totiž oproti umělé inteligenci výrazně zkrátila, v hlavě jsem ho neudržela ani pět minut.

Z tohoto mála herci dokázali vytvořit naprosto geniální zápletku.

Ve zkratce: O titul Kulturní město roku České republiky bojuje Kolín a Most. Konkrétně kolínské divadlo, „které je hned vedle nádraží, stejně jako všechno v Kolíně” a mostecká zoo se svým ředitelem, jemuž ChatGPT přiřadil zmíněné intergalaktické schopnosti.

Boj je to vyrovnaný, plný podpásovek a překvapivých zvratů.

Myslím, že v tomto případě mohu říct, že konečným vítězem se stal „Kolín, featuring Most”(nebo také Molín, Kostlín), protože představení v této podobě už neuvidíme. A je to trochu škoda.

V představení své místo našel každý člen souboru plus dva hudebníci. Těmi jsou Filip Kocián a Marcel Brouk. Mezi mužské osazenstvo improvizační skupiny patří Tomáš Dvořák, Lukáš Rumlena, Ondřej Nečas, Pepa Hanus a Adam Vošvrda. Dámy se jmenují Iva Vařechová, Klára Voráčková, Tereza Vágnerová, Lenka Hlaváčová a Tereza Schindlerová (poslední dvě se představení neúčastnily).

PADE na PADE vznikla v roce 2019 ze studentů, lektorů a přátel Školy improvizace.

Pokud bych měla doporučit představení, která jsem za poslední dobu viděla, byla by dvě. Chlast Švandova divadla a Jedničky a nuly souboru PADE na PADE.

Ačkoli členové nejsou herecky vzdělaní, nepoznáte to. Předvádí totiž naprosto famózní výkony.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných