RECENZE: Seriál Mír v Marseille si před olympiádou nepouštějte

05. 06. 202418:15
RECENZE: Seriál Mír v Marseille si před olympiádou nepouštějte
foto: Netflix, pro média/Mír v Marseille

Letní olympijské hry 2024 se budou konat ve francouzské Paříži. Slavnostní zahájení proběhne 26. července. O to větší překvapení jsem zažil, když se v posledním květnovém týdnu na Netflixu objevil rok starý seriál Blood Coast (Mír v Marseille) coby jeden z aktuálně nejsledovanějších.

O něm jsem sice slyšel, ale neviděl. A protože jsem o něm slyšel samá pozitiva, rozhodl jsem se obětovat dva večery. Nakonec se ukázalo, že o žádnou oběť nešlo. A současně, že jako vizitka Francie je takovýto seriál opravdu nepatřičný.

Osobně bych se na OH sice vypravil, hlavnímu městu Provence bych se však raději obloukem (ideálně někudy přes Island) vyhnul. Podotýkám hned na úvod, že jde o fiktivní zpracování příběhové roviny. Ale že by byla tak vzdálená skutečnosti, o tom lehce pochybuji.

Scénárista Kamel Guemra narýsoval příběh drogových dealerů a kriminalistů. První skupina se chová způsobem, jaký lze očekávat. Druhá způsobem, jaký očekávat nelze. U seriálů nemám rád povrchnost. Když člověka někdo trefí kulkou, i přes neprůstřelnou vestu mu dá problém zvednout se. Když někoho bodnou pod žebra, dotyčný těžko uběhne kilometr. Desítky metrů bych díky adrenalinu v žilách pochopil, Zátopkovu přípravu nikoli.

Mír v Marseille jde proti veškerým trendům.

Tým k pohledání. Zdroj: Netflix, pro média

Co bolí, to nepřebolí

Hlavy jsou roztříštěné, bodání do horkého těla je vskutku autentické a smrt bolí i přes obrazovky výrobce Samsung. Docela jsem žasnul, kam až tvůrci v touze po zachycení autentičnosti zajdou. Vůbec, vůbec to nebylo na škodu. Ba naopak.

Nemilosrdný svět nezaslouží pozlátko a masku, zaslouží jasnou a průhlednou reflexi. Jen mě překvapilo, že se seriál vrátil do popředí tak těsně před olympiádou. Snad je to jen náhoda.

Blood Coast si dozajista získal řadu fanoušků, čímž vlastně říkám, že druhá série je víceméně jasná.

Hrozně se mi líbily i jindy okrajové pohledy na postavy: manželka s rakovinou, péče o cizí dítě, strach z návratu do prázdného bytu a podobně.

Rozhodující podíl na úspěchu sklidil i hlavní hrdina Tewfik Jallab v roli šéfa jednotky a Jeanne Goursaud jako jeho tajemná kolegyně.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných