foto: Jan Holoubek, PrahaIN.cz/Autorova tvorba
Anthony Horowitz patří k nejplodnějším a nejúspěšnějším britským spisovatelům. Jeho romány Dům hedvábí a Moriarty se zařadily mezi desítku největších bestsellerů na žebříčku listu Sunday Times a prodávaly se ve více než třiceti pěti zemích.
Narodil se před téměř sedmdesáti lety ve čtvrti Stanmore ve Velkém Londýně a za ty desítky let toho stihl hodně. Jak o sobě v rozhovorech často říká, občas je scénáristou, občas spisovatelem a občas novinářem.
Jakkoli budeme jeho tvůrčí činnost nazývat, jedno mu upřít nelze. Obrovský talent a brilantní mozek. Jako televizní scenárista stvořil seriály Vraždy v Midsommeru a Foylova válka, oprášil zlatou éru bondovek v příbězích Modrý diamant a Navždy a den, přiblížil divákům styl Agathy Christie v podobě puntičkářského Hercula Poirota, aby nakonec skončil tam, kde začal, u sebe.
To už se dostávám k posledním dvěma titulům Pohřeb na přání a Rozsudek smrti. Jestli chcete Horowitze poznat, určitě začněte těmito tituly. Jde o autentický pohled na jeho prózu, kdy se nemusí držet vytlačených stop Christie nebo Iana Fleminga. Dovolím si poznámku. Filmy s agentem 007 jsou dostatečně známé (Goldfinger, Diamanty jsou věčné, Muž se zlatou zbraní nebo Srdečné pozdravy z Ruska). Když budete číst pokračování v podobě Modrého diamantu a Navždy a den, uvědomíte si, jak snadné je vyprávět kamerou.
Psali jsme
KNIŽNÍ OKÉNKO: PrahaIN.cz se ve své pravidelné rubrice protentokrát zaměřila na náročnou literaturu. Prezentují ji čtyři novinky nakladatelství…
Není film jako kniha
Bond vidí oběť, vytahuje zbraň a pálí. Záběr trvá půl minuty. V knize Horowitz přistupuje k vraždě natolik osobitě, že vás to po deseti minutách zničí. V jeho případě zapomeňte na tak okouzlující dámy, rychlá auta nebo hazard, soustřeďte se na podstatu oddělení agentů s povolením zabíjet.
Velmi rozsáhlé romány Vražda ve Večernici a Mnoho strak věští vraždu vzdávají poctu, protože jinak to nazvat neumím, britskému žánru detektivek. Tedy kombinaci logiky a popisnosti. A netřeba dodávat, že také svérázného humoru.
Proč jsem si autora vybral, je nabíledni. Zamiloval jsem se do jeho logiky. Do úsudku, s nímž jsem se potkal jen zřídkakdy a který vás donutí uznat, že člověk má omezenou kapacitu. To ostatně prokázaly nejen zmíněné knihy, ale rovněž Dům hedvábí a Moriarty. Četl jsem je před řadou let a konkrétně Moriartyho si pamatuji dodnes.
Seznamte se. Foto: PrahaIN.cz
Dostupných je řada knih
„Sherlock Holmes je mrtvý, zanechte všech nadějí. Krátce poté, co se s profesorem Moriartym zřítil do hlubiny Reichenbašských vodopádů, přijíždí do Evropy americký pinkertonský detektiv Frederick Chase…“
Anthony Horowitz je legendou už během svého života a ani k tomu nepotřeboval skandály.
Všechny knihy vychází v češtině a nabízí je Argo, jemuž děkuju za recenzní výtisky.
Stejně jako překladatelkám Zoře Šíchové, Lucii Johnové, Lucii Mikoláškové a překladateli Pavlu Dufkovi.