StB mi hrozila strašnými věcmi, reaguje Nohavica na kritiku. S úsměvem u Jany Bobošíkové

12. 12. 202214:20
StB mi hrozila strašnými věcmi, reaguje Nohavica na kritiku. S úsměvem u Jany Bobošíkové
foto: Jacek Proszyk / Wikipedia Commons, k užití na internetu/Jarek Nohavica

Pozvání do pořadu Aby bylo jasno přijal v neděli Jaromír Nohavica, který na Youtube kanál uvedeného cyklu přidává i své takzvané „virtuálky“. V těchto písních se vyjadřuje k aktuálnímu politickému dění, momentálně jich zveřejnil celkem sedmnáct.

Této možnosti si velmi váží a dle svých slov je moc rád, že kanál, za kterým stojí novinářka Jana Bobošíková a analytička Hana Lipovská, objevil.

„Vždycky se mi novinářská práce líbila, měl jsem a mám to pořád v sobě,“ řekl Nohavica s tím, že napsat „takový odlehčený, nezávazný a malinko třeba i rýpavý, nebo laskavý komentář k tomu, co se děje, ho vždy lákalo“.

Mezi diváky se setkal s řadou pozitivních reakcí.

Celý rozhovor je ke shlédnutí na Youtube.

Mezi novináři či politology naopak sklízel ostrou kritiku po posledním songu, který ironizoval vztah České republika a USA.

„Já bych řekl, že to k tomu patří, že to není nic překvapivého, ani nepatřičného. Tak to má prostě být. Říkám nahlas svůj názor, někdo má názor jiný, tak se vůči tomu nějak vymezí. To vážně k živé písni patří. Už čtyřicet let píšu písničky, takže ohlasy znám. Jak ty pochvalné, že jsem úžasný, tak i ty, kdy mě někdo nemá rád a nesnáší to,“ uvedl ke kritice Nohavica.

Ukřičená kritika

Dále zavzpomínal na dobu, kdy začínal. Když prý napsal něco, co se někomu nelíbilo, tak za to mohl i velmi pykat. „Chodíval jsem na pohovory, kde seděly komise, které mě káraly, zakazovaly mi koncerty, zakazovaly mi hrát. Zvali si mě na výslechy StB, kde mi hrozily strašné věci,“ pokračoval Nohavica.

„Dneska tě chtějí semlít, tak někde vyjde padesát článků, zakážou ti někde koncertovat, tak si ho ale uděláš jinde. Ti, kteří tě mají rádi, si tě poslechnou. A ti, kteří tě rádi nemají, tak tě dál mít rádi nebudou,“ zavzpomínal Nohavica.

Jana Bobošíková k tomu zmínila, že jedna věc je kritika, druhá jsou vulgární urážky, které na adresu Nohavici zaznívají.

„Jani, to souvisí s tím, jak se svět posunul. Nemusíme si stěžovat, musíme to opravdu přijmout. Já myslím, že je to součástí toho, že svět je dnes mocně mediálně propojen. Internet, média, to všechno jsou vlastně naše malé megafony lidí. A přes megafon se nezpívají laskavé písničky, přes něj se vždy křičí. A proto si myslím, že svět je ukřičený,“ dodává Nohavica, který prý ticho hledá u sebe v podkroví tak, že vypne internet a brnká si vánoční písničky z celého světa.

„Vypnul jsem internet, nekoupil noviny, nečumím na telku, jen v kruhu rodiny,“ zazněl následně úryvek jedné z „virtuálek.“

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných