foto: Bioscop, se svolením/Tajemství staré bambitky 2
RECENZE: Tajemství staré bambitky režiséra Iva Macharáčka mělo loni kulatiny. Premiéra proběhla už v roce 2011. Pohádka se velmi rychle stala populární nejen díky idylickému ději, známému například z Princezny se zlatou hvězdou na čele, ale rovněž díky Tomáši Klusovi. Jeho písně jsou obecně velmi známé, ovšem konkrétně z této pohádky nezlidověly tak, jak se stalo například u Lotranda a Zubejdy.
Děj se točí kolem klasického boje dobra se zlem a maskování jedné z hlavních postav. Král Vilém (Jan Čenský) s královnou Olivií (Tereza Kostková) jsou stále na cestách a vládu nad královstvím, reálně postaveném na Bítově a Lemberku, se ujímají rádcové Ferenc (Miroslav Vladyka) a Lorenc (Jiří Lábus).
Zejména jejich postavy dávají děj do pohybu. Oba stále vymýšlejí nové daně, královi ukazují křivky popularity, on je šťastný, oni též. Truhlice se plní. Co by to bylo za pohádku, kdyby v ní nebyla láska. Princ (Tomáš Klus) se v masce kuchtíka z hradu zamiluje Aničky (Kamila Janovičová), dcery zbojníka Karaby (Ondřej Vetchý).
Symbolika boje se zlem je v jeho případě také typická a připomíná Jánošíka. Karaba později odkládá nádobíčko na půdu, a to včetně své bambitky. Kdo pohádku neviděl, má během roku několik příležitostí. Reprízovat se určitě bude ještě hodně let.
V roce 2022 přichystala ČT pokračování.
Otmar Brancuzský jako generál. zdroj: Bioscop, se svolením
A bylo líp
Televizní premiéru mělo na Štědrý den, v kině byl snímek promítán už od února letošního roku. Režie se znovu chopil Ivo Macharáček a nezměnily se ani zásadní figury: Lorenc a Ferenc, Karaba, princ, Anička, kuchař Frit (Petr Štěpánek). Jeho „jedničková“ partnerka Vilma Cibulková absentovala, což je velká škoda, protože měla šťávu a glanc i na hodně malém prostoru (prakticky stejném jako třeba v Promlčenu).
Psali jsme
RECENZE: Přemýšlíte, kde uspořádat dětskou oslavu? Metropole nabízí hned několik možností. Jsou to známá a hojně navštěvovaná místa. Všechna mají…
Přibyla Veronika Khek Kubařová jako královna Julie a Noid Bárta coby podkoní Václav a současně autor hudebního doprovodu. Malou princeznu Johanku ztvárnila Valentýna Bečková (*2013). Příběh napraveného loupežníka Karaby, jeho odvážné dcery, trochu nešikovného prince a dalších postav opustili tvůrci ve chvíli, kdy každá pohádka končí. Zlo bylo potrestáno, dobro zvítězilo a s ním i láska Aničky a Jakuba. A po letech...
Dvojky se obecně hodnotí hůř, protože zvyk je železná košile. V tomto případě ale štáb sáhnul na jistotu a zas tak se nespletl.
Kdo je kdo?
Pohádka je pohádka, ovšem jenom do jisté míry. Pokud odhlédneme od adaptací Erbenových, Drdových nebo Němcové prací, můžeme na Tajemství staré bambitky (1 i 2) koukat očima současnosti.
Děti si toho možná nevšimnou, ale dospělí jistě ano. Jde o narážky na hradní pány. Na krále, královnu a jejich poradce. Tak třeba hned v úvodu letí směrem k Tomáši Klusovi alias králi Jakubovi důrazný apel, aby nejprve sestoupil z hradu a šel se podívat mezi obyčejné lidí, až potom rozhodoval, jak čelit následkům povodně.
Neuběhne ani deset minut, kdy slyšíme, že „chce to najít blbce na špinavou práci“. Nestačí? Pak je tu další replika: Proradní rádci Lorenc a Ferenc vědí, že „musí zbohatnout na této zemi“. Nikoli na království, ale na zemi.
Podkoní Václav, tedy Václav Noid Bárta. Zdroj: Bioscop, se svolením
Podobných výtek vůči hradním pánům bylo hned několik.
Další kritika šla vyčíst z přístupu justice. „Spravedlnost? Kdo po ní touží, musí si ji zaplatit…“ A nejde jen o nehmotné statky, které představuje vláda či jednotlivé vládní gesce. Našly se i narážky na jazykové nuance. Když loupežník Karaba zpívá o královně, nenápadně vyzdvihne, že „alespoň mluví česky“…
Pokud dáme dohromady výňatky monologů nebo dialogů, nemáme před sebou fiktivní království a smyšlené postavy, ale vcelku reálné kontury reálných lidí, nemyslíte?
Pokračování pohádky hodnotíme 72 procenty.