„To, že jsem vyhrála, stále nedokážu pochopit.“ Cosplayerka Mona popisuje účast na Comic-Conu

26. 04. 202218:02
„To, že jsem vyhrála, stále nedokážu pochopit.“ Cosplayerka Mona popisuje účast na Comic-Conu
foto: Eva Hlavatá, se svolením/Simona Ščerbáková ve výherním kostýmu

ROZHOVOR Během uplynulého víkendu proběhl v metropoli festival Comic-Con Prague, který se konal v O2 universum. Navštívilo ho více než 18 tisíc fanoušků sci-fi, fantasy a hororu. Na festivalu se pohybovalo mnoho známých herců a také lidí v kostýmech komiksových postav. Přinášíme rozhovor s jednou z výherkyň kostýmové soutěže, která se s naší redakcí podělila o dojmy z akce.

Návštěvnost třetího ročníku odpovídá úrovni z minulých let. Čtvrtý ročník se v O2 universum uskuteční od 14. do 16. dubna příštího roku.

Festivalu se zúčastnili významní hosté jako například Bernard Hill, který ztvárnil roli krále Théodena ve filmové trilogii Pán prstenů nebo kapitána Edwarda Jamese Smithe ve velkofilmu Titanic.

Podle vyjádření organizátorů se na chodbách pohybovalo mnoho návštěvníků ve velmi profesionálních kostýmech. Akce nabídla autogramiády a besedy, promítání, workshopy, soutěže, výstavy, koncerty a také možnost hraní videoher a stolních her. Jednou ze soutěží Comic-Conu byla i Pragocosplay soutěž. Návštěvníci se jí mohly zúčastnit v převleku za své oblíbené hrdiny.

PrahaIN.cz vyzpovídala jednu z účastnic, která za předvedený výkon získala bronzovou medaili. Simona Ščerbáková s uměleckým jménem Mona žije v Praze a cosplayi se věnuje od roku 2018 aktivně se do něj ale ponořila až během pandemie. Soustředí se v drtivé většině na herní postavy, mezi které patří Shenhe bojovnice ze hry Genshin Impact, se kterou získala zmíněné třetí místo. Vyzpovídali jsme ji, jak se na akci cítila.

Kolikrát už jsi byla na Comic Conu a jak sis to letos užila?

Tohle byl můj druhý rok, co jsem byla na comicconu a stejně i na soutěži. Letos to bylo o trochu lepší, protože už vím, co kde se nachází a jak si naplánovat co vidět jako první.

Vyhrála jsi třetí místo v cosplay soutěži, jaké z toho máš pocity?

To, že jsem vyhrála, stále nedokážu pochopit. Bylo tam 14 úžasných kostýmů, na kterých si lidi dali záležet a vážně jsem při pohledu na ně nečekala, že já bych mohla cokoliv vyhrát.

Co všechno soutěž obnášela?

Soutěž obnášela hlavně měsíce práce na kostýmu. Pak přímo už na Comic-Conu převést a popsat techniky, které jsem při výrobě použila. A poslední náročná část je převést nacvičené vystoupeni na pódiu. Takže je k tomu třeba hodně práce trpělivosti a hlavně láska ke cosplayi.

Jak tě vlastně napadlo, začít se věnovat tomuhle koníčku?

Vybrala jsem si to, protože jsem ráda hrála hry a fascinovaly mě postavy z nich a jejich oblečení. Když jsem zjistila, že lidi si to i vyrábí a oblékají se do toho, tak jsem se rozhodla, že bych to chtěla taky dělat a postupně se v tom zlepšovat.

Na kolik peněz tě výroba kostýmu vyšla?

Kolem 3 tisíc, když nepočítám věci, co jsem už měla doma jako nářadí a barvy.

Můžeš povědět něco o postavě, kterou sis do soutěže vybrala?

Vybrala jsem si postavu Shenhe ze hry Genshin Impact, která mě zaujala jejím příběhem, a taky její design byl zajímavý. A vypadalo to jako výzva, tak se mi líbila ještě víc.

Simona Ščerbáková v cosplayi Shenhe. Foto: Eva Hlavatá

Kolika podobných soutěží ses již zúčastnila?

Pragocosplay soutěže jsem se zúčastnila už druhý rok. Ale ještě předtím jsem byla na 2 dalších. Takže spolu tohle byla moje 4. soutěž.

Když se s námi Simona podělila o své dojmy, uvedla také, že nyní se chystá na Animefest, který proběhne za necelý měsíc v Brně.

Jedná se o největší český festival zaměřený na japonskou kulturu a fandom. Jeho součástí je zároveň nejvýznamnější cosplay soutěž v České republice, kde se bojuje o postup na evropské finále. Simona vidí tuto příležitost jako další výzvu.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných