foto: Markéta Šálková, PrahaIN.cz/Betlém, ilustrační foto
Tradiční vánoční výstavu betlémů doplněnou o expozici „Tradice obdarovávání“ připravilo pro návštěvníky Muzeum Karlova mostu. Betlémy patří stejně neodmyslitelně k adventu a vánočním svátkům jako adventní věnec, stromeček, cukroví, vánoční zvyky a tradice.
První zmínky o betlému pocházejí z roku 1223 a jsou spojeny se jménem svatého Františka z Assisi. U své poustevny u italské vesnice Greccio zbudoval symbolický chlév s jesličkami. V českých zemích pak můžeme o trojrozměrném vyobrazení Svaté rodiny, pastýřů a Tří králů, doplněném zvířaty mluvit od pozdního středověku. K největšímu rozkvětu výroby lidových betlémů u nás došlo v 18. století a zejména v 19. století. Betlémářství se tak stalo neodmyslitelnou součástí lidového umění.
Některé betlémy, tzv. skříňové byly sestaveny celý rok, jiné se pravidelně stavěly až před každými Vánocemi. Ke kuriózním patřily například betlémy vestavěné do lahví, chlebové, kterých se, vzhledem k použitému materiálu, příliš nedochovalo. K nejzajímavějším patří papírové od známých malířů a grafiků jako byli Mikoláš Aleš, Josef Lada, Josef Wenig nebo Vojtěch Kubašta. K těm nejznámějším patří Krkonošský pohádkový betlém, unikátní je celodřevěný mechanický betlém v Třebechovicích pod Orebem autorů Josefa Probošta, Josefa Kapuciána a Josefa Frimla, nad kterým žasli například návštěvníci na výstavě Expo v Montrealu. Zdejší muzeum betlémů má mimochodem ve sbírce na 400 betlémů z nejrůznějších materiálů, z různých historických období i současnosti.
Tradičně se betlémy objevují v kostelech, za zmínku stojí šlechtické betlémy nebo velký barokní kapucínský betlém v klášterním kostele Panny Marie Andělské (naproti Loretě) a malý barokní kapucínský betlém (k vidění v loretánském kostele Narození Páně a poté v rámci prohlídky v samotné Loretě.). Stejně tak by se jistě mnohé domácnosti mohly pochlubit četnými betlémy a leckdy i kuriózními.
Na výstavě v Muzeu Karlova mostu si můžete prohlédnou také nejen unikát: Slaměný betlém v životní velikosti, betlém z kukuřičného šustí, Vltavský rybí betlém zapsaný v České knize rekordů, Námořnický a dokonce i Africký z ebenového dřeva. Dozvíte se také spoustu zajímavostí: kupříkladu jak se dříve lidé obdarovávali na venkově, jaké tradice a zvyky dodržovali nebo o svátku Tří králů a mnohé další informace.
Výstavu si můžete přijít prohlédnout až do 2. února 2022.
Rodinné vstupné vás vyjde na 320 korun, základní činí 170 korun, děti do šesti let v doprovodu rodiče se do Muzea Karlova mostu podívají zdarma.
Psali jsme
Pražské Karolinum se může pyšnit novými varhanami, které byly nainstalovány německou firmou, jež jako dodavatel vzešla z výběrového řízení. To…