foto: Muzeum HMP/Čechův most je příkladem secesní architwktury v Praze
Magistrát hlavního města chystá velkolepou rekonstrukci Čechova mostu. Doposud zašlé a nepovšimnuté sochy budou zrekonstruovány společně s osvětlením. Za pár měsíců magické bytosti ožijí a stanou se atrakcí jak pro turisty, tak pro místní.
Čechův most byl postaven na počátku 20. století a najdeme zde mnoho soch se speciálními efekty. Technologie hlavního města Prahy (THMP) nejprve prozkoumá jejich stav, posléze navrhne, jak je zrestaurovat.

Některé sochy původně fungovaly jako chrliče a světlonoši s plynovou instalací, která zajišťovala šlehání plamenů. Další pak jako vodní hydry, z nichž tryskala voda. Všechna tato unika se na most vrátí a mohla by mu vrátit zašlou slávu.
Sochy nebudou spuštěny denně, půjde o výjimečné příležitosti, jako například během výzamných oslav.
Podle autorů by totiž chrliče a hydry mohly narušit negativní efekty ohňostrojů. Předpokládá se, že takto provedená rekonstrukce by v budoucnu měla přitáhnout větší pozornost turistů. Ve spojení se slavnostním osvětlením most zatraktivní břehy Vltavy a okolní promenádu.
Čechův most je v Praze tím nejkratším
Jeho výstavbu zadal císař František Josef a dokončen byl v roce 1907. Zajímavostí je, že původní „dlažební” kostky nebyly kamenné, ale dřevěné. Na počátku 60. let však došlo k jejich výměně za asfalt.
Podobu této významné památce dali sochaři Karel Opatrný a Ludvík Herzl. Právě jim mohou být Pražané vděčni za světlonoše a hydry. Tyto konkrétní sochy byly opravovány naposledy v roce 2002. Některé další výtvory, jež zdobí spojku mezi Kosárkovým a Alšovým nábřežím, nechala Praha rekonstruovat ještě v roce 2011. Jednalo se o alegorie Vítězství, které musely projít nákladnou opravou a stejně tak o pylony a mýtní domky. Pod sochami totiž stály rezavějící lucerny a hrozilo, že by je nemusely unést.
Zajímavé je, že právě sochy Viktorií byly při navrácení na most po rekonstrukcích umístěny pokaždé jinak; jednou stály čelem ke vstupu na most, později byly umístěny ke Starému městu, a nakonec se vrátily do původní polohy.

Za THMP se k celé fázi příprav vyjádřil ředitel Tomáš Jílek.
Při tiskové konferenci uvedl, že se budou náklady pohybovat v nižších desítkách milionů korun. Pro server PrahaIN.cz upřesnil, že dle předběžných propočtů by se rekonstrukce měla vejít do částky dvaceti milionů korun. Významnou část rozpočtu tvoří náklady na umělecké restaurování soch. Přesná cena bude stanovena veřejnými zakázkami na jednotlivé práce.
Proměnou projde nejen architektonické osvětlení, ale i veřejné osvětlení na mostovce, celý systém ovládání, řízení všech částí osvětlení i plánovaných efektů a v plánu je také kompletní zrestaurování soch. „Rádi bychom obnovili původní efektovou výbavu soch, která byla evropsky unikátní v době otevření mostu v roce 1908. Draci a světlonoši byli oživeni plynovými plameny a hydry chrlily tlakovou vodu,“ dodal Jílek.
Našemu serveru navíc potvrdil, že všechny sochy na mostě jsou původní, nejde tedy o duplikáty. Co se týče umístění soch, je prý nutné respektovat původní podobu, most je totiž chráněnou technickou památkou. Při rekonstrukci se THMP vynasnaží, na rozdíl od minulosti, co nejpřesněji dodržet architektonické uspořádání z dob otevření mostu i jeho funkce. Některé sochy na Čechově mostě měří více než tři metry, a to, že disponují chrlením plamenů nebo vody, jsou na dobu jejich vzniku velmi pokročilé technické prvky.
Tyto funkce soch by tedy měly být obnoveny.
Rok a půl a bude hotovo
Celá rekonstrukce bude trvat přibližně 18 měsíců, poté dojde k plnému obnovení funkčnosti osvětlení a speciálních efektů.
Naše redakce se zajímala o možné dopady na dopravní situaci.
Ukázalo se, že vyjma krátkodobých uzavírek pro sejmutí soch a jejich návrat, tedy umožnění práce jeřábové a speciální techniky, se nepředpokládá uzavření mostu nebo omezení provozu. Většina prací bude probíhat pod úrovní mostovky a v technických prostorách mostu, na průjezdnost by neměly mít vliv.
„Vzhledem k tomu, že výzdoba je součástí mostu ve správě společnosti TSK, a.s. (pozn. red. Technická správa komunikací), tak určitě do projektu zahrneme spolupráci s touto městskou společností, která nese odpovědnost za mostní těleso. Velmi dobře spolupracujeme na řadě jiných projektů obdobného charakteru,“ odpověděl nám na dotaz Jílek.
A doplnil, že obnovu osvětlení provede vlastními silami THMP, restaurování dostanou na starost specializovaní a autorizovaní restaurátoři. Samozřejmě se počítá ještě s dalšími subdodávkami, ty přijdou na řadu až po detailní projektové přípravě.
Součástí plánu na rekonstrukci mostu je také vyhodnocení dosavadního poškození soch a navržení možné ochrany do budoucna, zejména v souvislosti s jejich poškozováním holubím trusem. Praha tento problém řešila i v minulosti, v rámci ochrany památek je holubí trus velkým problémem. Běžnou součástí některých uměleckých děl se staly ochranné sítě. To, jak to bude vypadat na Čechově mostě, je v tuto chvíli nezodpovězenou otázkou.
Psali jsme
Na Pražské tržnici se otevírá svět magický svět fantazie bratří Formanů. V Praze se pořádá výstava zvaná Imaginárium, která sklízí úspěch…