foto: Univerzita Karlova (se svolením)/Varhany dodala německá firma, která vyhrála výběrové řízení.
Pražské Karolinum se může pyšnit novými varhanami, které byly nainstalovány německou firmou, jež jako dodavatel vzešla z výběrového řízení. To Univerzita Karlova vyhlásila v loňském roce. Varhany v Karolinu pravidelně doprovázejí významné ceremoniální akce, jako například inaugurace, promoce a další slavnostní příležitosti. Celková cena nového nástroje činí 18,6 milionu korun.
Poprvé se nové varhany od německé společnosti Orgelbau Vleugels z Hardheimu rozezněly již včera, a to v rámci vánočního koncertu rektorátu Univerzity Karlovy. Pražané si je však budou moci užít také během České mše vánoční od Jakuba Jana Ryby.
Historicky první varhany získala Velká aula Karolína v roce 1948. Tehdy šlo o barokní nástroj, který byl převezen z jezuitského kostela v Chomutově. „Jednalo se o nouzové řešení. S tímto nápadem přišel tehdejší architekt Jaroslav Fragner, jenž předělával aulu a připravoval ji k oslavě 600. výročí od založení Univerzity Karlovy. Pokoušel se najít nějaké provizorní řešení. Chórové varhany však musely být lehce upraveny, aby se vešly do jednoho oblouku auly. Nakonec to dopadlo tak, že na místě zůstaly až do 60. let minulého století,“ vzpomíná varhaník z Karolina Jan Kalfus.
Varhany z Chomutova však postupem času nenaplňovaly očekávání představitelů univerzity, a proto firma Organa Kutná Hora vyrobila varhany nové, a to se dvěma manuály a 25 rejstříky. Pokud však chceme být důslední, musíme konstatovat, že o zcela nový nástroj nešlo.
Varhany se totiž skládaly ze dvou rozdílných nástrojů. Z barokního prospektu a přední části, která byla viditelná návštěvníkům Velké auly, a kterou postavil v roce 1737 Thomas Schwarz z řádu Tovaryšstva Ježíšova. Píšťalový stroj byl pak z roku 1968. Tyto varhany byly v Karolinu používány až do minulého roku.
Takřka neomezená kombinace zvuků
„Tyto staré varhany jsou prozatím uskladněny v univerzitním depozitáři, kde čekají na nové využití, například pro výuku v nějaké škole. Pro slavnostní potřeby univerzity již ale nebyly dostačující,“ vysvětluje Kalfus. Dle jeho slov se ztrácel především zvuk, a tudíž se do auly dostala jen polovina intenzity. „U nových varhan se nám povedlo, že velká část je umístěna přímo v aule. Nástroj zní mnohem konkrétněji a lépe,“ raduje se varhaník Kalfus.
Nový unikátní nástroj se skládá z 1 602 píšťal a dvou hracích stolů, které jsou zcela identické (dva manuály a dva pedály). Paměťový systém pak obsahuje 10 000 možných zvukových kombinací. Nástroj byl nejprve vyroben v dílně varhanářů, celá výstavba se ale od počátku přizpůsobovala prostorovým možnostem Karolina.
Komfort pro diváky
Výrobce vycházel z přesných údajů o velikosti auly. Také měl změřenou její kubaturu, aby věděl, jak varhany správně naintonovat. Pro běžnou praxi bude využíván primárně mechanický hrací stůl umístěný za varhanami v 1. patře. Pro koncertní účely potom elektrický hrací stůl, jehož mobilita umožňuje umístění dole v aule. Diváci tedy budou během vystoupení skvěle vidět na interpreta.

Během koncertů budou návštěvníci vidět přímo na interprety. Foto: / Univerzita Karlova - se svolením
Také pro vedení univerzity je pochopitelně umístění nových varhan mimořádnou událostí. „Mám obrovskou radost z toho, že se Univerzita Karlova po dlouhých letech dočkala unikátního nástroje, který dokresluje atmosféru slavnostních událostí. Varhany jsou připraveny přímo na míru. Pevně doufám, že budou klenotem Karolina pro řadu dalších generací,“ tvrdí rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.
Na nové varhany již delší dobu čeká také chrám svatého Víta na Pražském hradě. Předpoklad, že by se nástroj rozezněl na konci tohoto roku vzal za své a varhany tak již dva roky čekají dokončeny ve španělském El Papiolu nedaleko Barcelony v dílně slavného tvůrce Gerharda Grenzinga. Situaci zkomplikoval koronavirus a také nákladnost projektu. V Praze by se tak měly varhany objevit v první polovině roku 2023.
Psali jsme
Barokní sochařské dílo Klečící adorující anděl z roku 1752 od Ignáce Františka Platzera získala Národní galerie Praha za finanční podpory…