foto: Veronika Foltová, PrahaIN.cz/Flašinetář u Anděla
REPORTÁŽ: Desátý ročník festivalu Praha žije hudbou odstartoval v pátek odpoledne, nabitý program pak bude pokračovat až do soboty. Na více než dvaceti místech po celé Praze vystoupí interpreti rozličných žánrů. Od popu přes folk, rap nebo jazz až po písničkáře. Naše redakce požádala ředitele festivalu Jana Gregara o doporučení na ty nejzajímavější interprety. A samozřejmě jsme se vydali i do centra dění, abychom přinesli první dojmy ze zahájení festivalu.
Bohužel festivalu Praha žije hudbou nepřálo od prvních minut počasí. Kapela Jazz Apples, která měla zahájit program na Palladium stage na náměstí Republiky, ani nevystoupila. Jen pár minut před třetí hodinou, kdy měl program oficiálně začít, se spustila průtrž mračen v takové síle, že muzikanti sotva stihli schovat nástroje před lijákem. Podobně na tom byli i zvukaři. Jeden kvapně uklízel veškerou elektroniku zpátky do beden, druhý se snažil ke stanu připnout boční díly, aby se alespoň trochu ochránili před deštěm a větrem. „Alespoň že ještě hrajeme večer na Žižkově,“ povzdechl si jeden z muzikantů a šel s kapelou balit věci.
Podobně to vypadalo i na Václavském náměstí, kde byla pro návštěvníky nachystaná celá řada stánků. Jindy narvaný Václavák však zel prázdnotou, a i zde se organizátoři ze všeho nejvíc snažili chránit proti dešti a větru, aby nebyly poškozeny stánky, nebo ještě hůř – technika. A tak nejlepší „stage“ měl flašinetář přímo u metra Anděl, kterého před nepřízní počasí chránila střecha. Vzbudil velkou pozornost kolemjdoucích, a i když zde průchod nebyl moc široký, lidé se zastavovali a poslouchali. Největší radost měl malý klučina, kterého mistr flašinetář vyzval, aby si sám zkusil zahrát. Dočkal se velkého potlesku. A pod střechou byl šikovně ukrytý i harmonikář Na Knížecí, který zpříjemňoval cestujícím čekání na zdejším autobusovém nádraží.
Co neminout?
Největším tahákem letošního festivalu je bezesporu zpěvačka a rapperka Annet X, držitelka Anděla, která vystoupí v pátek večer u Palladia, zpěvák David Kraus s jeho Gipsy Brothers či indie-popová zpěvačka Anna Vaverková. „Hodně se těším na velký italský projekt Takabum Street Band, který hraje známé italské a jazzové písně ve funkové úpravě. Mezi zahraničními hosty je i projekt Oh Nico, multiinstrumentalista z Německa, který zvládá sám hrát najednou na bicí, elektrickou kytaru, varhany i zpívat,“ doporučuje pro PrahaIN.cz Jan Gregar, ředitel organizace Nerudný fest, která festival pořádá.
Festival má opravdu nabitý program a je jasné, že ne všechny interprety lidé znají. Proto jsme ředitele požádali, aby čtenářům doporučil nějaký skrytý klenot. „Já osobně bych doporučil Rozálii, nadanou zpěvačku a akordeonistku s charismatickým hlasem, která vystoupí po oba dny festivalu. Zajímavý bude také projekt Sad Fussball, v překladu smutný fotbalový míč, anebo písničkář, který přijede z Německa. Osobně jsem hodně zvědav také na Miss Petty, českou drag queen, která však hraje autorskou tvorbu.“ O všech interpretech se lze dočíst podrobnosti na webových stránkách festivalu, kde jsou zároveň rozepsaná místa a časy, kdy budou vystupovat.
Program pro děti
Na festival se rozhodně nemusíte bát vzít i děti. Organizátoři naplánovali bohatý doprovodný program a na ty nejmenší rozhodně nezapomněli. „V prvé řadě bych doporučil návštěvu naší festivalové zóny na Můstku, kterou jsme vytvořili u příležitosti 10 let festivalu. Nabízí hodně zábavy, pohody a různé aktivity. Těšit se můžete na populární hru Pukec, kterou si můžete s dětmi vyzkoušet třeba na Kampě, nebo vzdělávací workshopy Timbalooloo, které pracují s představivostí a hravostí dětí a skvěle rozvíjejí jejich soft skills. A hlavně, samotné hraní na ulici a možnost přímé interakce je z mé zkušenosti skvělým zážitkem pro děti, zvlášť když mohou umělci hodit něco do klobouku,“ vyjmenovává Gregor.
Podpora pouličního umění
Festival Praha žije hudbou vznikl před deseti lety jako reakce na omezování pouličního umění. Pražští zastupitelé schválili před šesti lety novelu vyhlášky, která výrazně omezila počet míst, kde se busking může provozovat. Proto pořadatelé festivalu začali iniciovat kulaté stoly se zástupci zainteresovaných stran v čele s pražským magistrátem, městskými částmi, dopravním podnikem i zástupci buskingu.
„Festival Praha žije hudbou vznikl shodou okolností ve stejnou dobu, kdy se schvalovala přísná vyhláška regulující pouliční umění. Protože jsme festival, který chce pozvednout úroveň a četnost živé kultury ve veřejném prostoru, přirozeně jsme na vyhlášku museli reagovat,“ vysvětluje Gregar.
„Musím říct, že za těch 10 let se nakonec povedlo mnohé – vyhláška se částečně změkčila v některých parametrických bodech, takže třeba hoboje a pikoly už nejsou zakázané. Ale hlavně se díky festivalu povedlo vysvětlit, proč potřebujeme živou kulturu ve veřejném prostoru. Dnes už busking není sprosté slovo ani mezi rezidenty, úředníky či politiky. Za to jsme hodně rádi. Pořád nás čeká dlouhá cesta, protože vyhláška zůstává poměrně přísná. Nicméně cítíme ochotu, a hlavně pochopení všech aktérů, proto věříme, že se bude dařit zlepšovat podmínky pro pouliční umění stále víc. My sami se snažíme vést dialog třeba o otevření metra pro hraní či technologickém řešení regulace, aby bylo chytré a ne plošné.,“ uzavírá Gregor.