foto: Archív Art Consulting, se svolením/Obraz Václava Boštíka Rýhování v modré z roku 1973.
VÍME PRVNÍ: Dramatické okamžiky prožijí účastníci jarní aukce galerie Art Consultig. Podařilo se jí totiž získat mimořádně zajímavý obraz malíře Václava Boštíka Rýhování v modré z roku 1973. Doposud byl součástí sbírky výtvarného umění významné pařížské rodiny De Saint Pierre. „Václav Boštík je na každé aukci středem pozornosti,“ řekl portálu PrahaIN.cz majitel aukční sině Jiří Rybář.
O díla Václava Boštíka prý svádí sběratelé největší bitvy na všech aukcích. „Máme velkou radost. Obraz Václava Boštíka bude ozdobou naší první aukce v letošním roce. Právě tento malíř společně ze Zdeňkem Sýkorou a Karlem Malichem patřil k nejdůležitějším malířům poválečného období. Díla těchto autorů formovala vývoj a směr českého výtvarného umění v druhé polovině dvacátého století. Václav Boštík je na každé aukci středem mimořádné pozornosti. Obraz Rýhování v modré jsme získali od významné francouzské rodiny, která vlastní rozsáhlou uměleckou sbírku. Jeden z jejích segmentů tvoří i české výtvarné umění,“ řekl redakci PrahaIN.cz majitel aukční síně Jiří Rybář.
Obraz Emila Filly Zátiší s ptákem a pohárem. Foto: Archív Art Consulting, se svolením.
Aukce proběhne v neděli 10. března v Topičově salónu na Národní třídě. V aukčním katalogu se objeví celkem 170 velmi zajímavých uměleckých děl od nejvýznamnějších českých autorů. Mezi nimi nechybí obrazy Josefa Lady, Františka Kupky, Jana Kotíka, Maxmiliána Pirnera, Kamila Lhotáka a dalších. Dražit se například bude obraz akademického malíře Jana Zrzavého Zátiší s hruškami z roku 1912 za vyvolávací cenu 2 200 000 korun.
Psali jsme
Během ostře sledované devadesáté aukce galerie Kodl na pražském Žofíně se prodaly dva obrazy exprezidenta Václava Havla i jeho slavná „revoluční“…
V aukci se objeví i obraz Emila Filly Zátiší s ptákem a pohárem za 3 000 000 korun, ale i známé dílo Josefa Šímy Krajina v Brie, jehož vyvolávací cena je 2 500 000 korun.
„Výtvarné umění je vlastně jakousi originální kronikou. Je zajímavé pozorovat, jak se v něm odrážely jednotlivé etapy, jimiž procházel vývoj naší společnosti. Velmi dobře lze pozorovat, jak se rozvíjelo v okamžiku, kdy na výtvarné umění přestala mít dominantní vliv katolická církev. Na dílech otců a dědů výtvarného umění můžeme vidět, jak ve svobodném prostoru posunovali hranice. Jak neustále zkoušeli a vymýšleli další a další postupy, z nichž posléze vznikla výjimečná díla. Díky nim se objevovaly úplně nové věci, a právě proto dnes můžeme vidět skutečné skvosty v podobě děl Sýkory, Toyen nebo třeba Kupky,“ vysvětlil Rybář.
Obraz Josefa Šímy Krajina v Brie. Foto: Archív Art Consulting, se svolením.
Turbulence na trhu
Odborníci už více než dva roky poukazují na skutečnost, že v oblasti obchodu s výtvarným uměním a uměleckými starožitnými předměty panuje už delší dobu nebývalý ruch. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že letošní rok bude klidnější.
„V dnešní turbulentní době došlo k velmi výrazným posunům. Na trhu s výtvarným uměním se nečekaně objevují obrazy i další díla, která by se za normálních okolností nikdy neprodávala. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se situace v letošním roce výrazně změnila. Trh s výtvarným uměním je skutečně v nebývalém pohybu,“ ukončil Jiří Rybář.