Válka na Ukrajině rezonuje i mezi slavnými

25. 02. 202210:13
Válka na Ukrajině rezonuje i mezi slavnými
foto: Vít Hassan, PrahaIN.cz/Protest proti ruské invazi

Portál PrahaIN.cz již přinesl reakce na současnou bezprecedentní situaci na východě od čelních představitelů města. Ti ale nejsou jediní, které nechala situace v klidu. Jak reagují na současnou ukrajinskou krizi slavní?

Odezvy začaly přicházet už během čtvrtečního dne, ale s postupující eskalací napětí jich bylo stále více. Sociální sítě se zbarvily do žluto-modré a v příspěvcích dominují slova jako soucit, sounáležitost a odsouzení.

I Česká slavice Lucie Bílá patřila mezi první, která na situaci reagovala. Na svůj oficiální Facebook nasdílela fotku holubice a přidala emotikony sepnutých rukou.

lucie bílá

Jedním z dalších byl i zpěvák Matěj Rupert. Ten pro animaci využil vlajku Ukrajiny a Rusko označil jako „hanebného agresora“.

matěj rupert

K situaci se během čtvrtku vyjádřila také zpěvačka Monika Absolonová. Ta na znamení podpory sdílela příspěvek stránky The Salvation Army in Ukraine.

monika absolonová

Osobitější a ráznější reaci sdílel na svém Facebookovém profilu herec a ředitel Divadla na Jezerce Jan Hrušínský

K upravené fotografii prezidenta Zemana dodal jeho citát. Zeman: „Válka nebude. Informace o ruské invazi na Ukrajinu jsou blamáž USA a CIA.“

jan hrušínský

Česko-německá zpěvačka Marta Jandová na svém Instagramu popsala zejména své pocity.

„Probudit se do tak krásného rána a potom si přečíst zprávy. Celý svět se hroutí. S ním i já. Věřím, že my všichni. Nechápu to. A nikdy to chápat nechci. Pořád věřím, že dobré v nás zvítězí. Nedokážu si představit, že by na světě existoval člověk, který by si přál být nešťastným. Člověk, který by dělal jenom zlo. Nejde mi to do hlavy. Přece musí každý chtít žít v míru. V lásce. Prostě si žít svůj život v klidu. Vím, že je to utopie a že chtíč po moci bude v některých lidech existovat dál a dál. Ale k čemu ta moc je? Když budou miliony a miliony lidí nešťastnými. A budou umírat. A s nimi i děti. A jako agresor se ještě obhajovat tak příšerným způsobem a hrozit dalším utrpením. Myslím na všechny lidi na Ukrajině. Myslím na všechny lidi okolních zemí. A přeju si do tohoto roku víc úsměvu než slz. Na fotce je to, co vám vyjede, když do vyhledávače zadáte to kouzelné slovo MÍR.“

jandová

Reakce na východoevropský konflikt přicházely a přicházejí také od novinářů, moderátorů a osobností z televizních obrazovek. Instagram využila k vyjádření podpory třeba moderátorka Inna Puhajková.

„Možná jsem i naivně doufala, že na nejhorší nedojde, ale došlo. Ano, mám strach, mám strach, co všechno se bude dít, strach o všechny nevinné lidi, ale nechci, aby někdo litoval mě.
Je mi obrovsky líto všech těch bezmocných lidí, kteří teď zažívají naprosté peklo. Upřímně se na to nemůžu vůbec dívat, protože bych pořád jen brečela. Kdo poznal Ukrajinu, tak ví, jak úžasná země to je a jak úžasní, srdeční, laskaví a vstřícní lidé tam žijou. Mí příbuzní jsou naštěstí v pořádku a snad i v bezpečí, žijí na západě Ukrajiny, kde je zatím klid a k odstřelování by tam ani nemělo dojít, ale nikdo neví, co bude… Válka je to největší zlo na zemi, které existuje. Prosím, nebuďte lhostejní,“ prosí.

puhajková

Je téměř jasné, že se slavní budou k situaci ještě vyjadřovat. Jejich reakce budeme sledovat a výběr těch nejzajímavějších budeme průběžně doplňovat.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných