Vlády kontrolují informace a šíří dezinformace, řekla nám exkluzivně hvězda Star Treku

01. 05. 202216:12
Vlády kontrolují informace a šíří dezinformace, řekla nám exkluzivně hvězda Star Treku
foto: Profimedia/Robert Picardo, Doktor ze Star Treku

ROZHOVOR Pro fanoušky Star Treku je Doktor z Voyageru v obsazení Roberta Picarda jednou z nejoblíbenějších postav. Spolu s kapitánem Picardem (krásná souhra jmen), Spockem a Datem jsou to největší hvězdy tohoto ikonického seriálu. Na letošním Comic-Conu patřil spolu s Tony Amendolou (Bra´Tac z Hvězdné Brány) mezi největší celebrity.

Robert Picardo se na obrazovkách a plátnech objevil koncem sedmdesátých let. Od té doby se představil v nepřeberném množství seriálů, ať už to byl inspektor Kojak, 21 Jump Street, Grey’s Anatomy, Mentalista, nebo samozřejmě jakožto Doktor.

Není to žádný narcistický herec, který se bere smrtelně vážně. Ani ho neštve, že v něm ostatní vidí hlavně doktora ze Star Treku. Skoro to vypadá, jako by doktora integroval do svojí osobnosti.

Doktor představuje EMH (emergency medical hologram), který postupně získává lidské atributy. Jeho postava pokládá otázky o budoucnosti umělé inteligence a zároveň je nenuceně vtipná.

Robert Picardo

Robert Picardo jako Doktor z Voyageru. Zdroj: Paramount Global

Comic-Conu se zúčastnil poprvé, ale v Česku už ho fanoušci mohli vidět několikrát: „Prahu jsem navštívil už před dvaceti lety. Tehdy jsem se zúčastnil malé scifi akce (setkání s českými ‚trekkies‘ z klubu Kontinuum),“ říká uhlazeným zvučným hlasem pravého herce.

„Tohle je poprvé, co jsem tady na takové opravdu obří akci. Jsem hrozně rád, že se podařilo Comic-Con zorganizovat, je to perfektně připravená akce – všechno běží velice hladce, takže mám spoustu času se setkávat s fanoušky i na to si prohlížet město,“ pochvaluje si Robert Picardo pro PrahaIN.cz

Tady jsou všichni tak pozitivně naladěni. Neříkáte to jen tak?

Opravdu! Lidi jsou naprosto báječní. Jen tedy… Je tady spousta červeného masa, kterému se snažím spíše vyhýbat, ale musím se dost překonávat. Chtěl bych ochutnat všechny ty dobroty z vepřového, ale ve svém věku už se snažím taky být co nejvíce zdravý, takže se šetřím.

Vypadáte skvěle. Mimochodem, máte větší charisma než Brent Spiner… Hodně vás s ním srovnávají, složil jste o tom dokonce písničku.

Vy myslíte „Why was I not born Brent Spiner“? (Brent Spiner byl herec, který ve Star Treku hrál postavu jménem Data, Picardo jej v téhle písni srovnává se svou postavou, kterou byl Doktor, a s nadsázkou lituje toho, že se nenarodil jako on, pozn. aut.).

Když budete smutní, pusťte  si díly s Doktorem, jejich feel-good spirit vám určitě zlepší náladu. Robert Picardo

Vám se to vážně líbilo? To je strašný, to by měli odstranit z internetu! (směje se). Byl to jen takový vtípek, prostě jsem se během pandemie nudil v lockdownu a neměl jsem co dělat.

Co jste tedy vlastně během té lockdownové doby, kdy toho většinou herci neměli moc na práci, dělal?

Založil jsem youtubový kanál Technobabble a každý týden jsem tam nahrával nové video. Některá z nich jsou předělávky nebo citace slavných startrekových scének, které mám rád. Pak jsem si taky vymyslel úplně nové postavy. Třeba italského gigola Alfonsa, nebo bývalou německou operní zpěvačku.

Jak jste strávil poslední dva covidové roky?

Natočil jsem taky pár televizních seriálů. Dickinson pro Apple TV a s Ernie Hudsonem taky Family Business pro kabelovku BET. Pracoval jsem taky na animovaném filmu, který bude uveden v Cannes na filmovém festivalu – jmenuje se „To meet the faces you meet“.

Tam je prastará kosmická loď jménem MEAD, což je vlastně akronym (Mobile Extrasensory Autonomous Deceptor, česky mobilní mimosmyslový autonomní podvodník), a té velí Admirál Žiletka (Admiral Gilette), kterého hraju já. Pak jsem natočil horror „Werewolf game“, a teď budu hrát v upírském filmu. Takže jsem vlastně pokryl veškeré oblasti science fiction.

Máte taky rád nový Star Trek?

Jasně. Viděl jsem „Star Trek: Discovery“ a moc se mi to líbí. Ještě se musím podívat na „Lower Decks“ (animovaná verze), to je velmi populární.

Mně se víc líbilo, když byly samostatné díly, a ne, že na konci každé epizody je „Pokračování příště“…

No to přece byl ten původní Star Trek, každý díl byl jako jeden příběh. Dnes se ale natáčí podle nového modelu, kdy každá sezóna má svůj dlouhý příběhový rámec, to je specialita streamingových služeb.

Přesně tak to bylo třeba s „Deep Space Nine“. Je obtížné se dívat jenom na jeden díl, protože pak máte pocit, že vám něco uniká, nebo že nevíte, co se děje. Zatímco v originálním Star Treku nebo i ve Voyageru jste se mohli podívat na kterýkoliv díl samostatně a měli jste celý příběh.

Musím se přiznat, že jsem obrovská fanynka Star Treku, až si ze mě někdy mí přátelé dělají legraci. Jsem přesvědčena, že se v něm dají najít velmi chytré věci a motivy…

Nebude vám vadit, že budu mít respirátor? Já sám se nebojím, ale jdu navštívit svého pětadevadesátiletého bratrance, takže jsem hrozně opatrný… Celá tahle pandemie je jako jedna z epizod Star Treku, jmenovala se Makrokosmos, pamatujete se na ni?

Jasně. Po celé lodi vám lítal makrovirus, který se pořád zvětšoval.

Když přijde něco takového, jako je velká světová pandemie, uvědomíme si, že lidstvo na Zemi je propojeno daleko, daleko víc, než jsme kdy mysleli. Ve vzduchu je neuvěřitelné množství letadel, a díky tomu se může lehce stát, že jev, který se odehrává v jedné uzavřené bublině, se přenese a reprodukuje v podobné bublině někde úplně jinde na Zemi.

Je velice zajímavé zjistit, jak se změnila situace za těch sto let, co uplynulo od epidemie španělské chřipky – jenom proto, že se neuvěřitelně rychle a intenzívně pohybujeme po celé planetě. Je to opravdu jako bychom žili v jednom z dílů Star Treku – jen tenhle prostě trval dva roky.

Připadá vám někdy, že by mohla nastat nějaká celosvětová katastrofa?

Snažím se být optimista. Pamatuju si, jak před třiceti lety vypukla pandemie AIDS. Vůbec jsme nerozuměli tomu, jak to vzniklo, jak se to přenáší, nevěděli jsme jak to léčit – čekali jsme apokalypsu.

Bylo to navíc spojeno s rasismem, homofobií, předsudky nejrůznějšího druhu… Hlavně minority byly vystaveny neuvěřitelnému tlaku, který zplodil strach. Iracionální strach, protože lidé umírali hrozně rychle a nikdo nevěděl proč, a hlavně nikdo nevěděl co s tím. Ani věda ne.

No a pak jsme se ocitli v podobné situaci. Díky našemu minulému prezidentovi (Donald Trump, pozn. aut.) se ve společnosti rozhostila stupidní atmosféra ignorance nedůvěry k vědeckému řešení krize.

Z pandemie se stal politický fotbalový souboj, na který jsme dopláceli všichni – a to je mi neskutečně líto, a znepokojuje mě obří míra toxické politiky a animozity. Vlády kontrolují informace a šíří dezinformace, aby se udržely u moci a podrývaly demokracii – a není to jen Amerika, podívejte se, co udělal Putin, který napadl cizí zemi.

Díváte se taky na science fiction seriály, nebo v nich jen hrajete? Jste fanoušek?

Jasně, že jsem fanoušek! Ale je toho teď tolik… Chtěl bych třeba vidět seriál „Nadace“ (Foundation), kde dva díly režírovala jedna z mých kolegyň ze Star Treku, Roxanne Dawson (její postava se jmenovala B’Elanna Torres).

Teď je zrovna taky v Praze, s manželem a dětmi, takže jsme zašli na večeři – bylo fajn ji zase vidět. Je super, když po celém světě potkáváte své kolegy, kterých se ve Star Treku vystřídalo tolik!

Autorka textu: Olivie Doleželová

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných