foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Slavnosti Navalis 2025 u Karlova mostu
REPORTÁŽ: V Praze ve čtvrtek vyvrcholily Svatojánské slavnosti Navalis, které jsou již tradičně oslavou Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody. PrahaIN.cz na místě nechyběla.
Letošní ročník byl jedinečný v tom, že se uskutečnila historicky první návštěva patriarchy Benátek Francesca Moraglie, což bylo podle organizátorů významným aktem přátelství a blízkosti mezi Prahou a Benátkami a mezi patriarchátem Benátek a arcibiskupstvím pražským.
„Každoročně jsou Navalis místem setkání lidí z celého světa, zejména lidí od vody a ctitelů sv. Jana Nepomuckého. Do Prahy tradičně přijíždějí benátští gondoliéři, poutníci z Moravy s ukázkou Jízdy králů – Banderia, poutníci z Polska a z ostatních sousedních zemí,“ uvedl v materiálu, který jsme na místě dostali, Zdeněk Bergman, převozník pražský.
Praha se proměnila v Benátky
Oslavy začaly již ve středu, kdy se na náplavce u Hergertovy cihelny konalo Benátské odpoledne, tam se setkali poutníci a proběhlo představení folklórních souborů, vyplulo několik benátských lodí, nechyběla ale také ochutnávka středomořského jídla a vína.
Slavnosti pokračovaly ve čtvrtek odpoledne, kdy proběhlo na Hradčanském náměstí slavnostní zdobení koní, kteří byli spolu s jezdci požehnáni. O půl šesté se pak konala v katedrále svatého Víta mše svatá, kterou sloužil benátský patriarcha Francesco Moraglia.
Pak mohlo začít to, na co se všichni těšili nejvíce. Svatojánské procesí na Karlův most přilákalo množství lidí, a to jak místních, tak i turistů. Někteří nevěděli, o co se jedná a byli překvapeni, co se to uprostřed Karlova mostu děje, jiní to věděli přesně, do Prahy přijeli jen kvůli tomu. „O slavnostech jsme věděli, výlet do Prahy jsme si naplánovali v tomto termínu kvůli tomu,“ sdělil nám italský pár.
Nechyběla ani regata olympijských závodních veslic, kterou odstartoval Jan Graubner, arcibiskup pražský. Té se zúčastnili vítězné posádky bývalých českých reprezentantů České republiky z OH v Soulu a Atlantě v čele s Václavem Chalupou a Radkem Šťovíčkem.
Pódium přímo na řece
Nálada na místě byla příjemná a lidé si večer užívali i navzdory chladnějšímu počasí a větru. Po západu slunce vypluly osvětlené historické lodě a pod Karlovým mostem začal raut s širokým výběrem různých pochutin.
Jedním z dalších vrcholů slavností jsou také seskoky parašutistů, které každoročně probíhají až po západu slunce, protože parašutisté mají na kombinézách světelné prvky. Ty ale musely být letos kvůli silnému větru zrušeny. Přítomné to mrzelo, celkový zážitek to ale nepokazilo.
Už za naprosté tmy proběhl na hladině Vltavy koncert, na kterém vystoupil skladatel a dirigent Kryštof Marek, který s orchestrem předvedl výběr z vlastních skladeb složených k poctě svatého Jana Nepomuckého. Atmosféra byla neopakovatelná.
Cílem projektu je podle organizátorů udržování původní, více jak třistaleté, národní tradice. „Svatojánské slavnosti Navalis jsou nápodobou původního barokního vodního představení, které se v Praze na Vltavě konalo od roku 1715. Novodobými slavnostmi, kterými od roku 2009 navazujeme na tradici jedné z mála dochovaných pražských oslav. Chceme obnovit jejich slávu, a především uctít život a mučednickou smrt Jana Nepomuckého. Přiblížením duchovního poselství sv. Jana Nepomuckého široké veřejnosti jsou Svatojánské slavnosti Navalis jedinečnou příležitostí připomenout nejen obyvatelům Prahy, ale i návštěvníkům města z cizích zemí, slávu Prahy, hlavního města České republiky,“ stálo v tištěné tiskové zprávě.