foto: Martin Vávra, PrahaIN.cz/Mezi nejvzácnější exponáty patří kostra jeskynního medvěda.
Až do 6. února je v galerii Národní Technické knihovny pro návštěvníky k dispozici výstava Člověk v jeskyni. Naše redakce si tuto příležitost nenechala ujít a vyrazila na místo s foťákem v ruce. Rozhodně se bylo na co dívat. Na více než sedmi stech metrech čtverečních výstavní plochy jsme objevili umělecká díla současných umělců a stejně tak muzejní paleontologické a archeologické exponáty.
Koncepci výstavy vytvořil kurátor výstavního programu Národní technické knihovny Milan Mikuláštík a kurátorka Moravské galerie v Brně a Galerie města Blanska Jana Písaříková. Výstava nabízí pohled na fenomén jeskyní a podzemních prostor z různých úhlů pohledu – vědeckých i uměleckých.

Výstavu navštěvují zejména školy v rámci tematických předmětů. / Foto: Martin Vávra, PrahaIN.cz
Naši předci se v jeskyních pohybovali od pradávna, a proto jsou zdrojem široké škály archeologických nálezů. Sloužily zejména jako úkryt, obydlí, svatyně či pohřebiště. Kromě člověka ale v jeskyních nacházela svůj úkryt také zvířata, jako například jeskynní medvědi, hyeny a další pravěcí tvorové. Podzemní prostory platí historicky za místa, kde svoji inspiraci nacházeli také umělci. Postupem času hrály jeskyně významnou roli v historii turismu a do dnešních dnů jsou vyhledávaným cílem výletů.

Pro návštěvníky je expozice otevřena do 6. února. / Foto: Martin Vávra, PrahaIN.cz
Jeskynní medvěd láká nejvíce
A co tedy v prostorách Národní technické knihovny uvidíte? Celou řadu obrazů, sochy, fotografie, historické plakáty a ilustrace a v neposlední řadě také kostěné preparáty ve vitrínách i na podstavcích, repliky archeologických artefaktů a rovněž videozáznamy vizuálních i hudebních jeskynních performancí.

K vidění jsou také díla třicítky současných umělců. / Foto: Martin Vávra, PrahaIN.cz
Mezi návštěvníky je velmi atraktivní například vzácná kostra jeskynního medvěda, která byla nalezená před sto lety v jeskyni Výpustek.
V expozici najdeme také akční umění. To je zastoupeno například projektem jeskynních site specific instalací Rudolfa Sikory. Prezentovány jsou zde taktéž dvě rané performance Tomáše Rullera ze sedmdesátých let minulého století. Odehrály se v jeskyních Pekárna a Švédův stůl. Kromě toho vás jistě zaujme i kolekce originálních perokreseb Zdeňka Buriana. Případně díla současných výtvarníků, mezi které patří Veronika Holcová, Adam Kašpar či v Praze žijící rumunská umělkyně Anetta Mona Chisa.

Kurátory výstavy jsou Milan Mikuláštík a Jana Písaříková. / Foto: Martin Vávra, PrahaIN.cz
V Praze je to lepší
Nejmladší generaci performerů potom zastupuje Katarina Kadijević. Unikátní fotografie dokumentující krásu českých i zahraničních podzemních prostor v knihovně vystavuje speleolog Marek Audy.

Za nejvýznamějšího badatele Moravského krasu bývá považován Karel Absolon. / Foto: Martin Vávra, PrahaIN.cz
Expozice Člověk v jeskyni navazuje na stejnojmennou výstavu, která byla k vidění v létě loňského roku v Galerii Města Blanska a Muzeu Blanenska. V Praze je však výstava významně rozšířena o celou řadu exponátů i o díla nových autorů. „Výstava je opravdu hojně navštěvovaná. Chodí k nám také mnoho škol. V rámci vzdělávání je tato výstava opravdu velmi prospěšná,“ prozradil redakci PrahaIN.cz tamní průvodce.

Fenomén jeskyní je na výstavě zachycen z různých úhlů pohledu. / Foto: Martin Vávra, PrahaIN.cz
Galerie Národní technické knihovny má otevřeno od úterý do neděle, a to od 10 do 18 hodin. Pokud výstavu navštívíte, rozhodně toho nebudete litovat.
Psali jsme
V Zrcadlové kapli Klementina se budou odrážet vzácné rukopisy. Nenechte si ujít výstavu léta nespatřených knih, které mají připomenout úmrtí…