Černá sobota z roku 1981. Jediný díl Čtyřlístku, který zabavila komunistická policie

15. 02. 202414:20
Černá sobota z roku 1981. Jediný díl Čtyřlístku, který zabavila komunistická policie
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Jaroslav Němeček s manželkou a slavný Čtyřlístek

REPORTÁŽ: U příležitosti životního jubilea autora Čtyřlístku Jaroslava Němečka připravila Praha 12 výstavu Čtyřlístkománie. Slavnostní vernisáž se uskutečnila ve středu odpoledne a zúčastnil se jí také autor Jaroslav Němeček s manželkou. Objevila se i Fifinka, Myšpulín, Bobík, Pinďa a Kazimír Zádrhel. Vernisáž přilákala obrovský zájem lidí, podívat se jich přišly stovky.

„Vyrůstal v Modřanech v domku, který se později stal vzorem pro domeček Čtyřlístku v Třeskoprskách. Jeho tatínek, fotograf a milovník přírody, často brával celou rodinu na výlety. Po něm Jaroslav zdědil výtvarné nadání a již v deseti letech začal kreslit své první komiksy. Inspirací mu byly i bratrovy časopisy Vpřed a sbírka obrázkových Rychlých šípů,“ dočetli jsme se v medailonku přímo na výstavě.

Vernisáž přilákala velké množství lidí. Autor: PrahaIN.cz

Jeho ilustrace vycházely od poloviny šedesátých let v časopise Mateřídouška, spolupracoval také s nakladatelstvím Orbis, pro které vytvářel leporela a prostorové knížky, jako je například Kocour v botách či Kouzelník Žito.

V roce 1969 navrhl pro stejné nakladatelství vlastní Obrázkové čtení, a tak vznikl Čtyřlístek. Příběhy Fifinky, Bobíka, Pindi a Myšpulína.

Mezi lety 2010 až 2013 pracoval na výtvarné podobě celovečerního animovaného filmu Čtyřlístek ve službách krále, který navštívilo více než 300 tisíc diváků. Druhý celovečerní film Velké dobrodružství Čtyřlístku vstoupilo do kin v roce 2019.

Na jaře letošního roku bude Českou televizí uvedena první série večerníčků se Čtyřlístkem.

Jaroslav Němeček. Autor: PrahaIN.cz

Největší sen

„Připravoval jsem kresby pro film v podstatě celý život. Tím, že postavičky ožily na filmovém plátně, se mi splnil největší sen,“ řekl Jaroslav Němeček.

Ten už brzy oslaví osmdesáté narozeniny. Většinu nových příběhů Čtyřlístku stále kreslí on.
Před několika lety však uvedl, že hledá někoho, kdo by ho mohl nahradit. Někoho, kdo kreslí, vybarvuje i píše jako on. Chvíli to vypadalo, že by se toho mohla ujmout vnučka, s ilustracemi mu ale nyní pomáhá malíř Dan Černý.

„Manžel musí vychovávat někoho, kdo ho jednou zastoupí. Jsou to zkoušky, ale já myslím, že pan Černý je velice šikovný, že by manželovi mohl pomáhat. A pomáhá,“ potvrdila pro PrahaIN.cz kreslířova manželka Lucie Němečková. „Vnučka Verunka je velice šikovná. Minulý rok dodělala bakaláře na výtvarné škole a teď nastoupila na obor grafika a kreativní komunikace a hrozně ji to baví. Hezky kreslí a teď, když jsme dělali dokument, tak jí bylo přislíbeno, že by mohla dělat filmové plakáty,“ dodává.

Manžel přikyvuje a její slova potvrzuje. „Je to pravda. Je mi 80 a v tomto věku už musíte počítat s tím, že jednou toho nechám,“ řekl naší redakci.

Invaze vojsk

Hovořil i o tom, jak v současné době probíhá kolorování jeho příběhů.

„Za těch 55 let, co Čtyřlístek vychází, se technologie strašně změnila. Nebe a dudy. Když jsme začínali, tak jsme seděli, kreslili a vybarvovali vodovkami. A na začátku se to ještě posílalo do tiskárny, která byla někde na hranicích, ta to pak posílala zpátky a společně jsme to museli korigovat. Bylo to složité, ale jiná cesta nebyla. Teď jsou naši spolupracovníci tak zkušení, že nedochází k žádným problémům,“ řekl nám Jaroslav Němeček.

Slavný Čtyřlístek. Autor: PrahaIN.cz

Čtyřlístek vychází 55 let a ani jednou se nestalo, že by nevyšel v termínu, který byl nasmlouvaný. Jedno číslo ale dokonce zabavila v dobách komunismu policie.

V té době byl s manželkou v Německu, kde kreslil jeden díl, ale neměl ho jak doručit do Česka, šli tak k hranicím a poprosili nějakého řidiče, jestli by to odvezl a předal.

„Ten se ale lekl, že jde o něco nekalého a předal to na hranicích policii, která to zabavila. Byl to díl Černá sobota z roku 1981 a měl vyjít v létě blízko výročí vpádu sovětských vojsk do Československa. Musel jsem se vrátit a celé to namalovat znovu. Ten originál má dneska stále někdo u sebe,“ vzpomíná Němeček.

Závěrem vernisáže proběhla autogramiáda a Jaroslav Němeček převzal pamětní list a stříbrnou pamětní medaili Prahy 12.

Výstavu Čtyřlístkománie si mohou zájemci prohlédnout až do 6. března na radnici Prahy 12.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných