foto: Nela Havlíková PrahaIN.cz/Výstava Mimikry
24. srpna začala doposud nejrozsáhlejší výstava českého expresivního malíře Martina Salajky. Výstavu s názvem Mimikry hostí galerie Villa Pellé a k vidění bude do 2. října 2022. Kurátorem je Radek Wohlmuth, kritik umění a jeden z předních českých kurátorů. Grafickou podobu výstavy vytvořil Martin T. Pecina.
Na výstavě naleznete nejnovější umělcova díla, která září barvami a nezapřou výtvarný styl expresionismus. Barevnost obrazů lehce odtahuje diváka od pochmurnosti sdělení, které autor předává. Obrazy pekelných výjevů, nejsou až tak melancholické, jelikož jejich barevné ztvárnění probouzí ve sledujícím naději a neupadá tak do negativismu. Samozřejmě i přes toto odvedení pozornosti, se divák ocitá před obrazy, které nejsou naplněné pozitivním sdělením.
Umělec po dohodě s kurátorem výstavy doplnil vystavované obrazy i o starší díla. Výstava tak dostala celistvý rozměr a má konkrétní sdělení. Pod obrazy nenaleznete popisy ani názvy obrazů, v každém patře můžeme vidět pouze jednoslovný nápis na zemi, například lebky. Je to z toho důvodu, „že obrazy jsou velmi snadno uchopitelné a jejich sdělení je pochopitelné, avšak pro každého může být jiné a každý si zde najde to své,“ sdělil redakci PrahaIN.cz Martin Salajka.
„Název Mimikry je spojován se světem fauny a flóry. Z přírodního hlediska vyjadřuje schopnost splynout s okolím a tím oklamat nepřítele a zvýšit své šance na přežití. Autor však chápe mimikry v širším smyslu, v jejich neuchopitelnosti a proměnlivosti každodenního života,“ sdělil kurátor výstavy Radek Wohlmuth.
„Z vystavovaných děl poznáte kudy umělec chodil, přibližně i to kde bydlí a jaké zvířata doma chová, či jaké jsou jeho koníčky,“ sdělil Wohlmuth. V každém patře můžete spatřit velmi oblíbené vyobrazení chameleona, jež vás výstavou provází po celou dobu. Od názvu až po konkrétní projev. V půdních prostorách villy naleznete dokonce několik ztvárnění tohoto živočicha, symbolicky umístěných za skleněné zábradlí jako v teráriu s patřičnými mimikry.
Umělec reflektuje dění posledních let. Současný život mu přijde velmi neuchopitelný a matoucí, i z tohoto důvodu se často ve svých dílech uchyluje k mytologické tématice. V jeho obrazech naleznete osobní prožitky a vzpomínky. Salajka maluje to, co dobře zná. Jeho obrazy skrývají známá místa, jako je například Nuselský most, či lavičky okolo kterých chodí při svých nočních procházkách Prahou, které praktikoval především v období lockdownu.
Martin Salajka se narodil 30. března 1981 v Uherském Hradišti, kde studoval obor užité malby. Dále studoval umění v Brně a na pražské Akademii výtvarných umění. Inspiraci získal v uměleckých projevech Aléna Diviše, Jiřího Načeradského a také v tvorbě Josefa Váchala, který tvořil v duchu expresionismu a symbolismu především v období první republiky, jelikož za komunismu měl velké existenční problémy.
Salajkovu výstavu oživí doprovodný program. Na 6. září je naplánovaná komentovaná prohlídka za účasti autora výstavy i kurátora. 18. září proběhne tvůrčí dílna s názvem V kůži chameleona, která je určená pro děti od 6 do 10 let. Veškeré informace naleznete na webových stránkách www.villapelle.cz.
Psali jsme
V pražském Centru současného umění nyní probíhá výstava čínského dnes již exilového aktivisty Badiucaa. Svým projevem výstava šokuje, mrazí, ale také…
Psali jsme
Od úterý 16. srpna bude v Bruselu reprezentovat Českou republiku u příležitosti předsednictví v Radě Evropské unie výstava Mileny Dopitové: Even…