Do Valdštejnské zahrady na Buddhu zblízka
foto: Národní galerie Praha, se svolením/Z výstavy Buddha zblízka
Historii buddhistického umění od jeho počátků představí výstava pořádaná Národní galerií Praha ve spolupráci s curyšským Muzeem Rietberg. Exponáty vytvořené od 2. do 20. století, jsou výběrem nejvýznamnějších sochařských, malířských a dalších děl buddhistického umění ze sbírek obou institucí.
Výstavu, kterou je možné navštívit do 24. dubna příštího roku, hostí Národní galerie Praha ve Valdštejnské jízdárně s cílem přiblížit hlavní myšlenky buddhismu prostřednictvím vizuálního umění a skloubit tak estetický zážitek s historickými fakty a duchovní inspirací.
Představí se více jak 100 předmětů ze švýcarských sbírek a přes 70 děl ze sbírek českých, převážně pak z vlastní Sbírky umění Asie.
„Výstava představuje významný soubor buddhistického umění z Národní galerie Praha spolu s mistrovskými díly buddhistického umění ze sbírek Museum Rietberg Zürich, která jsou v České republice k vidění poprvé. Expozice navíc svým tématem nabízí nejenom poučení, ale posiluje také morální hodnoty, náboženské porozumění a multikulturní povědomí,“ uvedla generální ředitelka Národní galerie Alicja Knast.
Psali jsme
V pražské Galerii kritiků v paláci Adria se koná česko-japonská výstava výtvarníků Patrika Hábla a Yoheie Kiny s názvem Asijské krajiny. Díla…
V úvodní kapitole výstavy se návštěvník seznámí s podobami, které Buddhovi daly různé asijské kultury, a bude moci porovnat jejich rozmanité styly. Další části jsou zaměřeny na díla inspirovaná jeho životem od narození až po vstup do nirvány, na buddhistické učení a jeho šíření napříč asijským kontinentem či na ohlasy buddhismu v českých zemích od konce 19. století po současnost.
Raritu mezi vystavenými uměleckými artefakty představuje 15 metrů dlouhý japonský obrazový svitek z přelomu 17. a 18. století s námětem legendy Buddhova života. Spolu s kaligrafickou částí bude poprvé k vidění v celé své délce také obrazová část svitku, a to i v digitální verzi s popiskami na webu.
Hlavními kurátory výstavy jsou Markéta Hánová za Národní galerii Praha a Johannes Beltz za Museum Rietberg Zürich. Na přípravě výstavy se podílely další kurátorky z obou institucí.
Součástí je bohatý doprovodný program ve formě přednášek a komentovaných prohlídek, ale třeba i jógy či meditace. |
Psali jsme
Národní galerie Praha zahájila v mezaninu Veletržního paláce výstavu Digitální blízkost, která reflektuje intimitu a odcizení v době pokročilých…
Tagy
Speciály