Klára Sedlo maluje květiny, které neexistují. Inspiruje ji Voynichův rukopis

19. 04. 202420:01
Klára Sedlo maluje květiny, které neexistují. Inspiruje ji Voynichův rukopis
foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz/Klára Sedlo před svým nejoblíbenějším obrazem v galerii Goma.

REPORTÁŽ: Česká galerie moderního umění Goma na pražském Betlémském náměstí představuje další zajímavou výstavu. Tentokrát mladá česká malířka Klára Sedlo otevřela dveře světu fantazie, magie a tajemna.

Voynichův rukopis je snad nejtajemnější knihou světa. Veřejnost se s ní poprvé seznámila v roce 1912, kdy ji v Itálii koupil americký obchodník Wilfrid Voynich. Jenže to není na této knize rozhodně to nejzáhadnější. Dnes je tento svazek biblí a modlou kryptologů, protože jí v podstatě nikdo nerozumí.

Kniha psaná na pergamenu zhruba 250 dochovaných stránek a některé vložené archy jsou navíc. Je psaná písmem, kterému nikdo nerozumí a také jazykem, který doposud nikdo nerozluštil. Do originálu rukopisu je sice vepsáno pár poznámek latinkou, ale je víc než jisté, že k těmto vpiskům došlo o poznání později.

Tvorba Kláry Sedlo. Foto: PrahaIN.cz

Voynichův rukopis je bohatě ilustrovaný, ale je zajímavé, že i těmto ilustracím nikdo nerozumí a nikdo je nechápe. Jsou nezařaditelné. Více než 70 procent obrázků v knize tvoří rostliny a obyvatelé botanické říše, leč odborníci zjistili, že tyto květiny jsou nereálné a neexistují, a s největší pravděpodobností nikdy neexistovaly.

Od konce 60. let je kniha ve vlastnictví americké univerzity Yale, která také nechala udělat radiokarbonový rozbor svazku, ten prozradil, že kniha byla sepsána nejpozději v polovině 15. století. Autor je však neznámý.

30letá česká výtvarnice Klára Sedlo vystudovala pedagogickou fakultu a také pražskou AVU, kde studovala malbu u Michaela Rittsteina a kresbu u Jiřího Petrboka. Její tvorbu od začátku signifikuje snaha opsat a pochopit sen, nahlédnout za snovou hranici a pohrát si s podvědomím. Její velkoplošné malby, ale i ta dílka, kde se pohybuje na miniaturních rozměrech, vždy otevírají dveře do světa fantazie a zvou návštěvníky do krajin, kam se běžně zavítat nedá.

A tak není divu, že právě Klára Sedlo ve Voynichově rukopise našla obrovské zalíbení. Sama přiznává fascinací tímto světem a listování jeho stránkami podněcuje v autorce další laviny a přívaly fantazie a obrazotvornosti.

Tvorba Kláry Sedlo. Foto: PrahaIN.cz

Svět Kláry Sedlo fascinuje i nádhernou barevností, ve které převládá nebeská modrá v různých odstínech, často doprovázená žlutou a oranžovou a v ostrém kontrastu s rudou.

Voynichův rukopis je velkou inspirací pro mnoho badatelů. Proč jste si ho vybrala vy?

Čistě malířsky se Voynichovu rukopisu mnoho umělců nevěnuje. A já jsem tímto rukopisem doslova fascinovaná. Před pěti lety jsem se do maleb inspirovaných touto tajemnou knihou pustila poprvé.

A teď pojďme k samotnému procesu tvorby. Rukopis obsahuje náčrty a kresby rostlin, které nelze porovnat s žádnými rostlinami, které známe, jsou totiž vymyšlené. Bylo vaší snahou květiny neznámého původu, v podstatě z říše fantazie, jen překreslit, anebo jste posunula jejich podobu o kus dál?

Ze začátku byla moje snaha ty rostliny čistě reinterpretovat. Zachytit je tak, jak by mohly vypadat, kdyby skutečně existovaly, protože nákresy ve Voynichově rukopisu jsou jednodušší a schematičtější. Postupně jsem ale zjistila, že čím dál tím víc do těch obrazů propašovávám i své vlastní malířské já. Svůj surrealistický a snový svět. Takže na této výstavě lze spatřit květiny, které vyrůstají v mysteriózní krajině, a to už je můj přínos odkazu Voynichova rukopisu. Ale i tak se snažím dodržet základní parametry předlohy. To znamená, aby rostliny měly stejný typ a počet listů, totožnou kořenovou soustavu, aby květy byly pokud možno shodné.

Tvorba Kláry Sedlo. Foto: PrahaIN.cz

Když si ale prohlédneme třetí výstavní sál tady v galerii Goma, tak zjistíme, že mezi obrazy květin dominují ještě dva další oleje. Na jedné je zvláštní metamorfující žena, v druhém případě jde o mužský akt. Tady jste se vzdálila od Voynicha možná nejvíce.

Ty obrazy se jmenují ve Voynichově zahradě I a II a je to skutečně nejdál, co jsem se od předlohy rukopisu vzdálila. Ta mužská figura je osoba, která do Voynichovy tajemné zahrady teprve vstoupila a vyhlíží tajemství, která ji čekají. A ta ženská postava už představuje osobu, kterou tajemno a fantazijní svět Voynichovy zahrady už zcela pohltil. Rukopis je spojen s magií, a právě tady je vidět, že u ženy už dochází k magické metamorfóze a postupně se mění v obyvatele zvířecí i rostlinné říše. Je to vlastně takové zpodobnění Voynichova Adama a Evy.

Z obou obrazů ale přímo sálá, že vy byste ráda do tajemné zahrady také nahlédla.

Ani netušíte jak. Tajemno mě vždy lákalo.

Zavřela jste už dveře do Voynichovy zahrady, nebo budete v jejím prozkoumávání ještě dál pokračovat?

Ještě zdaleka ne. Bude to ještě chvíli trvat. Nejsou zpracovány zdaleka všechny rostliny z rukopisu. A já jsem si to dala jako úkol. Každou rostlinu převést do mého světa v podobě oleje či akvarelu.

Takže to není poslední výstava na Voynichovo téma?

Rozhodně ne. Ještě nějaká bude.

S velice lákavými obrazy Kláry Sedlo se můžete setkat v České galerii moderního umění Goma na Betlémském náměstí až do 12. května. Výstava nazvaná Voynichovy rostliny české malířky Kláry Sedlo je prodejní.

Tvorba Kláry Sedlo. Foto: PrahaIN.cz

 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných