foto: Se svolením Národní muzeum Praha (stejně jako ostatní snímky v článku)/Nově orevřená expozice v Národním muzeu Okna do pravěku
Národní muzeum v Praze otevírá ve středu 24. listopadu novou stálou expozici věnovanou pravěku. Okna do pravěku ukážou zájemcům zhruba dva tisíce exponátů především z oblasti paleontologie, ale i mineralogie. Expozice ukáže, jak vypadal život na našem území před mnoha milióny lety. Každý zde může najít od malých zkamenělých larev trilobitů až po obřího amonita a zcela nové modely pravěkých zvířat v životní velikosti.
V expozici Okna do pravěku můžete ve čtyřech výstavních sálech obdivovat jedinečné exponáty, které představují světové milníky v poznání historie života na Zemi, a to z dob od prvohor až po čtvrtohory.
K vidění jsou zde prvohorní živočichové prvně popsaní Joachimem Barrandem nebo nejstarší suchozemská rostlin světa Cooksonia barrandei, která pochází z doby před čtyřmi sty třiceti miliony let. K viděné bude i model našeho jediného českého dinosaura Burianosaurus augustai nebo šavlozubého tygra.
Kostra srstnatého nosorožce na výstavě Okna do pravěku.
V samotném závěru expozice návštěvníky pak uvítá mamut s malým mamuťátkem v životní velikosti a originální kostra srstnatého nosorožce.
Celá expozice je rozdělena do čtyř sálů. Tématem toho prvního jsou prvohorní moře a prvohorní močály, sledujete zde posouvání většiny dnešního českého území z jihu na sever. Postupně putujete z poměrně chladných moří v době kambria a ordoviku až po tropické moře s korálovými útesy a pevninu s tropickými pralesy z dob, kdy naše území překonávalo rovník.
Psali jsme
Národní galerie Praha zahájila v mezaninu Veletržního paláce výstavu Digitální blízkost, která reflektuje intimitu a odcizení v době pokročilých…
Další sál se věnuje druhohorám a provede vás subtropickou přírodou ostrova, který se tou dobou rozkládal na většině území dnešních Čech a Bavorska. A právě zde na první pohled upoutá především model jediného českého dinosaura Burianosaura augustai, který je znázorněn realisticky v okamžiku své smrti. Jeho tělo totiž trhají žraloci na kusy. Tento světový unikát vychází z vědeckých výzkumů nalezené kosti, na kterých byly objeveny stopy po žraločích zubech.
Následuje sál věnující se třetihorám. Tady se seznámíte nejen se sopečnou činností, ale také s živočichy, kteří zde v tomto období žili. A poslední sál představuje čtvrtohory a právě zde čeká obří model mamuta se svým mládětem nebo unikátní kostra srstnatého nosorožce, která je jedinečná především tím, že se dochovala celá.
Psali jsme
Ve Věži radnice můžete navštívit přehlídku výtvarných prací studentů Gymnázia Na Pražačce. V Galerii radnice pak výstavu významného romského…
Národní muzeum nezapomnělo ani na děti. Součástí expozice jsou také animace, které jsou téměř v každé vitríně. Ty jsou zaměřeny převážně na dětské publikum a velmi hravě a poučně vysvětlují složité procesy vzniku fosílií. V neposlední řadě bude v nejbližší době expozice doplněna o interaktivní lavice, kde bude komiksovou formou představena paleontologie a nejznámější exponáty.