Národní muzeum získalo z Anglie cenné dokumenty související s atentátem na Heydricha
foto: Vít Hasssan, PrahaIN.cz/Národní muzeum na Václavském náměstí
Národní muzeum hostí výstavu s názvem Nikdy se nevzdáme! Nově od 21. července budou k vidění také dva unikátní dokumenty související s atentátem na Reinharda Heydricha. K jejich zapůjčení svolil The National Archives z Velké Británie. Dokumenty se tak dostaly do České republiky úplně poprvé.
V prvním z dokumentů se hovoří o dopadech atentátu na Heydricha. Tato zpráva byla určena přímo pro tehdejšího premiéra Spojeného království Winstona Churchilla a označena jako přísně tajná. Byla popsána jako „úspěšná operace britské a československé tajné služby.“
Dále se jedná o korespondenci mezi zástupcem šéfa britské tajné služby generálem Colinem Gubbinsem a plukovníkem Františkem Moravcem ze dne 30. května 1942. Jak se uvádí v tiskové zprávě Národního muzea. Moravec v ní píše o akci jako o hrdinském a profesionálním činu, který se zapíše do československých dějin. V dokumentu je přímo uveden Moravcův obdiv k atentátníkům a jeho nenávist k Němcům. „Doufám, že jejich skvělý příklad bude brzy následován dalšími v ostatních částech světa a sami Němci se budou moci poučit, jaké to je být obětí vlády teroru,“ uvedl Moravec tehdy. Oba dokumenty si návštěvníci mohou prohlédnout až do konce října 2022 v historické budově Národního muzea v Praze.
Nikdy se nevzdáme!
Výstava nesoucí název „Nikdy se nevzdáme!” probíhá od 28. května 2022 a bude přístupná až do konce roku. Připomíná 80. výročí od operace Anthropoid a další události s tímto datem spojené. Výstava je koncipována týden po týdnu, což znamená, že jednotlivé události jsou rozděleny dle časové osy v jednotlivých sekcích. Provádí návštěvníky konkrétními událostmi z dané doby. Seznámit se tu můžete s vlatním atentátem, střeleckým soubojem v kostele svatých Cyrila a Metoděje, vyhlazením Lidic, vypálením Ležáků, ale i příjezd Heydricha a ukončení výjimečného stavu. V centru zájmu jsou i životy a příběhy obyčejných lidí a rodin za protektorátu. „Seznámíte se například s osudem rodiny Stehlíkovy z Rokycan, která podporovala parašutisty a následně byla popravena včetně nezletilého člena Františka,“ stojí na webových stránkách Národního muzea.
Výstavu obohacuje i interaktivní část, takzvané „protektorátní kino“ a audioprogram tehdejšího rozhlasu. Výstava končí zobrazením následků války a ukázkami poválečných soudů.
Základní vstupné činí 250 korun, studenti a senioři ušetří 100 korun.
Psali jsme
Divadlo Spirála vstoupilo do další části rekonstrukce. Návštěvníci se mohou těšit na lepší statiku, devatenáct závěsných tahových jednotek…
Psali jsme
Výstava THE WORLD OF BANKSY přilákala velké množství diváků všech věkových kategorií. Také z tohoto důvodu si vyžádala své prodloužení do konce…
Tagy
Speciály