foto: MČ Praha 6/Galerie Skleňák láká na výstavu cihel
Listopadová výstava v Galerii Skleňák se zaměřuje na historii výroby stavebních prvků z pálené hlíny, kolkovaným cihlám a jejich významu pro veřejnost i městskou část.
Na území Prahy kdysi podle informací na webu Prahy 6 fungovalo 31 cihelen. Její území bylo totiž díky geologickým poměrům a vhodnému povrchu pro rozvoj cihlářství přímo předurčeno. Právě na tento fakt poukazuje nová výstava v Galerii Skleňák.
Výstavu připravil geolog Jan Zavřel. Na návštěvníky čeká množství historických fotografií, map, plánů, ukázek dobových reklam či cihlářské literatury a samozřejmě kolkované cihly i další stavební prvky z pálené hlíny z jeho sbírky. To vše navíc doplňují informační panely plné zajímavostí.
Některé z vystavených kolkovaných cihel jsou opravdové unikáty. Část z nich dodal i nadšenec Jaroslav Mraček, který kromě sběru cihel pracuje na šestce jako strážník. Výstavu je možné navštívit do konce listopadu.
Výkladní skříně představují historii i výrobky jednotlivých cihelen
„Právě kvůli příznivým geologickým poměrům byla šestka pro rozvoj cihlářského řemesla předurčena, jak teď lidé mohou přesvědčit ve výkladních skříních Skleňáku až do konce listopadu,“ říká starosta Jakub Stárek (ODS), který výstavu vztahující se k historii Prahy 6 zahajoval.
Výstava je koncipována tak, že jednotlivé výkladní skříně galerie postupně představují historii a zboží zaniklých cihelen z území šesté městské části. Kolek na cihlách přitom sloužil jako jakýsi podpis, který mohl značit kvalitu či fungovat jako promo společnosti.
„Spraš je nejběžnější cihlářskou surovinou a na ty speciální výrobky prejzy, tvarovky se používaly spíše jílovitě zvětralé břidlice, a na to vše je Praha 6 bohatá,“ doplnil autor výstavy Jan Zavřel.
Na výstavě se podíleli dva nadšenci
Zavřel sbírá cihly více než dvacet let. Nejvýznamnějším okamžikem pro jeho rozsáhlou sbírku se stal archeologický průzkum na usedlosti Kotlářka v roce 2006. Nalezlo se tam osm druhů kolků, které se podařilo ztotožnit s majiteli cihelny.
Naopak jeho kolega, strážník Jaroslav Mračka, z jehož fondu byla sbírka doplněna, se sbírání cihel věnuje teprve pár let. „Z odborných publikací vím, že mi chybí několik cihel z Prahy 6. U některých mě mrzí, že jsem přišel pozdě a stavby, kde by mohly být, už zmizely nebo byly zrenovované,“ řekl s tím, že s cihlami je spojena řada zajímavostí. „Podle cihelen vznikaly názvy ulic. A třeba Juliska má hřiště a atletický ovál díky tomu, že se tam brala hlína na výrobu cihel.“
Psali jsme
Výstava připomínající připojení Královských Vinohrad, Vršovic, Strašnic, Záběhlic a Malešic k Praze je už teď k vidění na náměstí Svatopluka…
Skleňák je unikátní architektonická stavba
Skleněný palác, lidově Skleňák, se nachází v Bubenči, kde tvoří čelo trojúhelníkovitého náměstí Svobody. Tato předválečná bytová stavba postavená v letech 1936 až 1937 podle návrhu architekta Richarda Podzemného, je chráněna jako kulturní památka České republiky.
Dům má lichoběžníkový půdorys. Dvůr je upraven jako zahrada, kde býval tenisový kurt a dětské hřiště. Měl bohatě vybavené podzemí, z nějž jen část je dodnes v provozu. Rovná střecha budovy sloužila jako rekreační terasa se zahradou.
Název mu dalo prosklené přízemí, které patřilo obchodním prostorám. Mezi nimi se pak nachází rozlehlá vstupní hala. Většina fasády je prosklená, zbytek pokrývají bílé keramické dlaždice. V současné době slouží přízemí jako komerční prostor, svatební síň, galerie a informační kancelář Prahy 6.