foto: Petr Kouba pro PrahaIN.cz/Přehlídka nejúspěšnějších českých dřevostaveb na piazettě Národního divadla z minulých let, ilustrační foto
Již 17. dubna 2024 se mohou lidé těšit na další ročník Salonu dřevostaveb. Letos proběhne již po devatenácté. Chybět nebudou přednášky ani výstava těch nejlepších staveb, které v posledním období na území Česka a Slovenska vznikly.
Další ročník festivalu Salon dřevostaveb bude vítat návštěvníky již od dubna. Jak uvedla tisková zpráva zaslaná médiím, účast přislíbili i mezinárodně uznávaní hosté.
„Každý rok se snažíme poukázat na přednosti a široké možnosti využití dřeva, které je vůbec nejudržitelnějším stavebním materiálem. O tom, že se nám to daří, svědčí i letošní přehlídka zhruba 30 nejpovedenějších děl, která bude od začátku Salonu dřevostaveb až do 22. května vystavena na piazzettě Národního divadla,“ uvádí v tiskové zprávě Pavel Horák, architekt a zakladatel Salonu dřevostaveb.
Program od dubna
Festival bude zahájen přednáškovým večerem v centru CAMP, kterého se zúčastní i kapacity ze zahraničí. Účast přislíbili architekti Do Janne Vermeulen a Jeroen van Schooten z amsterdamského ateliéru TEAM V nebo také norský architekt Bjorn Kierulf z ateliéru Createrra. Úvodní večer poté zakončí křest letošní Ročenky dřevostaveb. Vstup na zahájení je zdarma, kvůli omezené kapacitě však pořadatelé upozorňují, že je třeba mít včasnou rezervaci míst přes web goout.cz
„Záleží nám na tom, aby celý Salon dřevostaveb lákal a inspiroval nejen odborníky z řad architektů, developerů, výrobců materiálu a dalších dodavatelů, ale i jejich koncové zákazníky. Naším cílem je nabídnout jim platformu, kde si mohou vyměňovat relevantní informace a novinky z oboru,“ dodává ve zprávě Horák.
Následující den bude navazovat blokem přednášek na piazzettě Národního divadla, kde svá díla představí všichni z řad přihlášených architektů. Na stejném místě bude také k vidění dřevěná instalace, která se stane nejen ozvláštněním veřejného prostoru, ale i relaxačním místem pro veřejnost. Výstava bude na piazzettě probíhat až do 22. května 2024.
„Letošní instalaci jsme chtěli dát hlubší myšlenku. Vybrali jsme kruh pro jeho jednoduchost. Současně kruh jako dokonalý geometrický tvar má také energii, představuje nekonečnost. V přírodě se vyskytuje v mnoha podobách, jako například letokruhy stromu. Pro někoho je symbolem života, koloběhu přírody. Zároveň na ploše piazzety svou uzavřeností vytváří malý zelený ostrov v centru města,” vysvětluje v tiskové zprávě trojice architektů, která stojí za návrhem letošní instalace.
Psali jsme
Dřevostavby jsou pro mnoho lidí vhodným bydlením budoucnosti. Někteří vítají jejich snadnější, rychlejší a většinou i levnější pořízení.…
Koncept udržitelného bydlení
Udržitelné bydlení bývá nyní často spojováno s tématem klimatické krize a snahou o ekologičtější přístup k životu. Při posuzování udržitelnosti bydlení se ale hodnotí i jeho ekonomická a sociální stránka, jak uvádí web Odpovědná spotřeba.
Jedním ze základních principů ve spojitosti s udržitelným bydlením je cirkulární přístup, který zohledňuje nejen výběr využitých zdrojů, ale například i samotnou životnost stavby.
Dle webu je vliv bydlení na vznik emisí výrazný. Spotřebuje téměř 40 procent veškeré energie, podílí se na produkci CO2 ze 30 procent a může za 40 procent vzniklých odpadů.
Za ty nejúspornější domy bývají označovány takzvané pasivní domy, jejichž principem je využívání pasivních tepelných zdrojů v budově. Může se tak jednat například o dostatek světla v domě skrze velká okna, kvalitní izolaci nebo teplo vyzařované lidmi a spotřebiči.
Jak jsme již dříve psali ZDE, z celkové produkce odpadů v Česku tvořilo v roce 2022 až 60,9 procent odpad stavební. Snaha o hledání udržitelných staveb může být tak jednou z cest, jak podíl na celkovém množství odpadů snížit.