foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Městská knihovna v Praze
Naděje na lepší zítřky. Tak se jmenuje výstava fotografií mladé umělkyně Magdaleny původem z Polska. Fotit prý začala v době pandemie, kdy na ni doléhala izolace, nemožnost scházet se z přáteli a všeobecný chaos. Začala proto chodit do přírody. Právě její krásu a sílu chce návštěvníkům přiblížit prostřednictvím svých děl.
Výstava fotografií s názvem Naděje na lepší zítřky bude k vidění v Knihovně hlavního města Prahy na Mariánském náměstí od 4. listopadu do 11. prosince. Na fotografie bude možné se podívat v rámci otevírací doby knihovny, tedy od pondělí do pátku od 9 do 20:00 hodin, zcela zdarma.
Autorkou série fotografií je studentka Magdalena, která do České republiky společně s rodiči a sestrou přijela z polského Slezska. Vyrůstala v Českém Těšíně, kde nastoupila do čtvrté třídy a společně s polštinou se musela začít učit také česky. Na střední školu se vrátila do Polska, ale po absolvování se chce vrátit zpátky do Čech.
Česko jí dává příležitost
„Žiji zde již dlouhou dobu, takže jsem poznala českou kulturu, dozvěděla jsem se historii České republiky. Tato země je poměrně kulturně bohatá, odlišná od Polska, i když historicky někdy spojená s mou rodnou zemí. Spíše klidní a spořádaní, docela tolerantní a dávající příležitosti k seberealizaci, veselí a spíše přátelští lidé, to je místo, kde začalo mé dobrodružství s fotografováním. Každý člověk, který něco vytváří pro druhé, potřebuje takovou svobodu projevu, bez ohledu na formu, ve které má být toto poselství realizováno. Tato země mi dává příležitosti, které v tuto chvíli potřebuji, abych dosáhla toho, co bych chtěla dělat dál,“ uvedla pro naši redakci Magda.
Fotit prý začala v době pandemie covidu. „Pamatuji si, že jsem v té době cítila ve svém životě obrovskou prázdnotu, nesmyslnost celé této situace propletenou s hrůzou z toho, co se děje ve světě. Neustálá izolace doma, nemožnost setkávat se s přáteli, všechny vzdálené aktivity jedním slovem, chaos. Tehdy ve mně vyklíčila myšlenka rozvinout svou vášeň pro fotografii a to, co bych jejím prostřednictvím chtěla sdělit do tohoto destabilizovaného světa, zároveň nemyslet na všechny ty smutné okamžiky spojené s danou situací nebo se raději nesoustředit na to, abych se nezbláznila,“ přiblížila Magda své začátky.
Magdalena a její fotografie. Zdroj: archiv umělkyně
Klid nacházela v lese
Když mohla vyjít z domu, chodila na procházky do lesa. Tam nacházela klid a zároveň si uvědomila, že pandemie je pouze dočasnou nepříjemností a skutečným smyslem života je krása a síla přírody. Fotografování pro ní představovalo i jistou formu terapie, která jí pomohla pandemii překonat.
Virus přirovnává k válce: „Ať už kolem nás zuří pandemie nebo máme válku v zahraničí, stačí si uvědomit, že svět bez válek je krásný, protože pandemie je v jistém smyslu i válkou proti neviditelnému nepříteli, jako je virus. Chtěla jsem prostřednictvím svých děl sdělit lidem, aby se rozhlédli kolem sebe a ocenili krásu tohoto světa, o který můžeme jednoduše přijít kvůli nezodpovědnosti některých.“
Foto: archiv Magdaleny, se svolením
Nastolovat důležité sociální otázky bere jako poslání
Kromě fotografie, která je její vášní, se Magda věnuje také tvorbě grafiky a navrhování interiérů. Dva roky dělá také box, který připodobňuje boji se svými slabinami. Kvůli rovnováze zase trénuje jógu. Dříve se prý zajímala i o akrobacii.
O budoucnosti prý zatím příliš nepřemýšlí. Po maturitě by ale chtěla jít na vysokou školu, možná i s uměleckým zaměřením na fotografii, grafiku či design. „Samozřejmě, že budu pokračovat v tvorbě. Snažit se, aby si lidé uvědomili důležitost určitých věcí v jejich životech, důležitost světového míru nebo svobody, kterou jsem zachytila i ve své performanci s názvem "Co pro vás znamená svoboda?", ve které se každý mohl svobodně vyjádřit na výstavě nebo na internetu. Toto poselství bylo také velmi důležité pro mě a myslím, že i pro mnoho lidí, kteří stále zažívají nějakou formu otroctví. Budu i nadále nastolovat důležité sociální otázky. Myslím, že je to tak trochu poslání,“ uzavřela mladá umělkyně.