foto: Nela Havlíková/Mucha eMOTION
V úterý 28. června začala v prostorách Jízdárny Pražského hradu nevídaná podívaná, která potrvá až do 13. září. Poprvé bude dílo Alphonse Muchy prezentováno na velkoplošných projekcích v prostoru větším než 2.000 metrů čtverečních. Diváci se ocitnou přímo uprostřed díla obklopeni 360° efektem a navíc zasazeni do 3D prostoru.
Dále pak mohou sledovat díla v pohybu a proniknou také do malířské techniky umělce, to vše za doprovodu originálně komponované hudby přímo k této výstavě od známého hudebníka Jiřího Vodičky.
eMOTION slibuje velké emoce a neuvěřitelný zážitek, který vyplyne z pohlcení diváka dílem našeho českého malíře, grafika a designéra Alphonse Muchy. Jarmila Mucha Plocková, malířka, sochařka a také vnučka slavného umělce, neskrývala nadšení z celé koncepce a nového multimediálního zpracování obrazů a plakátů.
Přínos vidí především v možnosti spatřit dopodrobna rozpracované dílo a v příležitosti rozebrat malbu až do několika vrstev. Tato projekce umožní detailně zkoumat práci A. Muchy, která dle Plockové není secesní tvorbou, ale tvorbou moderní s přesahem do impresionismu.
Pod malířovou paletou
„Díky těmto technologiím je možné nahlédnout pod paletu malíře. To považuji za úžasný a převratný počin a možná také budeme na Aplhonse Muchu nahlížet jinak, protože my ho známe pouze z těch krásných, líbezných plakátů, což jsou v podstatě plakáty reklamní, a to jeho osobité dílo, niterní, pro něho velmi důležité, to opomíjíme," popisuje Plocková.
Jarmila Mucha Plocková tímto sdělením narážela také na nynější problém s umístěním Slovanské epopeje. V Praze je nyní velmi obtížné najít vhodné místo pro toto mistrovské dílo. Plocková neskrývá radost, že tento projekt vznikl na české půdě a je to právě Richard Fuxa, zakladatel Nadačního fondu Richarda Fuxy, který se zasadil o proslavení jména Alphonse Muchy, jak u nás, tak v zahraničí.
Projekce nabídne rozpohybované plakáty z originální kolekce Lendlovy sbírky, která je základem pro tento projekt. Dále je k vidění Slovanská epopej, která je velkou zajímavostí především pro českého diváka. Všech 20 děl ze Slovanské epopeje bude moci návštěvník pozorovat ve 3D efektu a to Richard Fuxa označil jako vrcholný prožitek celého projektu. Zajímavostí výstavy je připomenutí práce A. Muchy na Pražském hradě, čímž je vitráž v Katedrále svatého Víta, která se nachází kousek od její zvětšené digitální kopie.
Výstava cílí na všechny věkové kategorie, ale především chce upoutat pozornost mladšího publika díky použitým technologiím. Navazuje na celosvětový trend výstavnictví, kdy jsou umělecká díla různých velikánů prezentována digitálně. Poprvé se tento koncept představil v Paříží v Atelier des Lumières. V podobném provedení, čili „Immersive Exhibition“, jak se tyto výstavy nyní nazývají, jsme mohli vidět zpracovaná díla například Gustava Klimta, Vincenta Van Gogha, Salvatora Daliho a mnoha dalších.
Projekt eMOTION zahrnuje také celosvětově první NFT Alphonse Muchy. Jedná se o první zformátování digitálních děl tohoto umělce do systému NFT a následný prodej a aukce skrz kryptoměny. NFT jsou jakési nezaměnitelné tokeny, které můžete vlastnit, jako své vlastní digitální umění a dále jej přeprodávat. Je to tedy určitý záznam o vlastnictví, který nelze zfalšovat.
Výstava je otevřena každý den, pondělí až čtvrtek od 10–19 hodin, pátek až neděle je otevření prodloužené do 21 hodin. Plné vstupné činí 350 Kč, studenti a senioři ušetří 100 Kč.
Psali jsme
Výstava THE WORLD OF BANKSY přilákala velké množství diváků všech věkových kategorií. Také z tohoto důvodu si vyžádala své prodloužení do konce…
Psali jsme
V úterý 21. června se po rekonstrukci znovu otevřela Bílkova vila pro návštěvníky. Ateliér Františka Bílka na Hradčanech byl uzavřen již…