Sculpture line v Praze! Sochařský festival pod širým nebem
foto: Repro foto YouTube.com/Socha
Sochařský festival Sculpture line zve lidi do ulic. V Praze ale i v dalších českých městech se koná sochařský festival, který mění veřejná prostranství v galerii. Pod širým nebem jsou umístěna sochařská díla od světových umělců.
Záměrem festivalu je přivést lidi do měst v rámci turistiky ale i kultury. Myšlenkou je především přiblížit současné umění všem bez rozdílů. Sochy vytváří určitou komunikaci s kolemjdoucími a vzbuzují otázky. Nejsou však instalovány jen na hlavních tepnách měst, ale záměrně i mimo ně, aby nalákaly návštěvníky na méně známá či méně frekventovaná místa. Návštěvníci mohou projít celou „sochařskou linkou“, která je vedena skrz Prahu z Chodova na Prosek.
První zastávkou je Chodovský park, kde je ke spatření dílo „Nohy z vody“ rodáka z Hradce nad Moravicí Kurta Gebauera. Ten je profesorem katedry výtvarného umění na Západočeské univerzitě. Jeho dílo má symbolizovat radost ze života, která je prezentována vodními radovánkami, které si dle autora užívají jak děti, tak dospělí, dle informací na webových stránkách sculptureline.cz.
U Kongresového centra v Nuslích nalezneme dokonce tři sochařské příspěvky. Prvním jsou „Dvě křesla“ od Alexandry Koláčkové, která se specializuje na barvy a barevnost. Tvoří z betonu a keramiky. Téma ekologické krize nechybí ani na tomto festivalu, jedním z děl toto téma reprezentující je „Osvícení“ od Lukáše Rittsteina. Také nechybí téma reflektující poslední pandemickou situaci ve světě. „Virus – karanténa“ od Michala Trpáka komentuje sociální distanc a online komunikaci posledních let. Dále nalezneme díla na Karlově náměstí, na Náměstí Franze Kafky, v ulici Bubenská, v ulici Budínova a na Proseku u bobové dráhy.
První ročník festivalu se uskutečnil v Praze již v roce 2015. Velkou pozornost tehdy vzbudilo dílo Chobotnice. Plastika plavající na hladině Vltavy od známého britského sochaře Tonyho Cragga.
V Praze se nachází deset instalací, pět jich nalezneme v Dolních Břežanech, dvě v Broumově, šest v Olomouci, dvě v Plzni, dvě ve Vratislavici nad Nisou. Po jednom díle nalezneme také ve Zlíně, Ostravě, Karlových Varech a v Hradci Královém.
Psali jsme
Národní muzeum hostí výstavu s názvem Nikdy se nevzdáme! Nově od 21. července budou k vidění také dva unikátní dokumenty související s atentátem…
Tagy
Speciály