foto: Adéla Houbová, PrahaIN.cz/Výstava Planeta Praha v CAMP
REPORTÁŽ: Netradiční pohled na město, zejména přírodu v něm, nabízí výstava s názvem Planeta Praha, která je k vidění v Centru architektury a městského plánování (CAMP). Určená je dětem i dospělým, díky interaktivním prvkům nebo virtuální realitě, nabízí unikátní pohled do současnosti i budoucnosti pražské přírody.
Výstava Planeta Praha v budově CAMPu, hned vedle Emauzského opatství nedaleko Karlova náměstí, bude k dispozici až do 1. září. Otevřeno je od úterý do neděle vždy od 9 hodin ráno do 9 hodin večer. Vstup je pro všechny zdarma.
Jde o jednu velkou tmavou místnost, která se zaměřuje na pražské živočichy a rostliny i jejich soužití s lidmi pomocí interaktivních prvků, virtuální reality, fotografií nebo předmětů každodenní potřeby. Výstava navazuje na stejnojmennou knihu, která je na místě k dispozici k přečtení, a také na stejnojmenný dokumentární film.
Stejnojmennou publikaci je možné si na místě přečíst. Foto: redakce PrahaIN.cz
Děti láká plátno, dospělé zajímavé artefakty
Ústřední složku expozice tvoří velkoformátové plátno, které každého návštěvníka zaujme hned při vstupu. Nabízí pohled do různých částí Prahy. K jeho používání je třeba využít speciální baterky, které odkrývají jednotlivé živočichy a rostliny skryté v projekci. Největší zájem o tuto část výstavy projevovaly děti, které nadšeně prozkoumávaly obrovské plátno a hledaly vše, co se dalo najít.
Zbytek sálu, který zase naopak lákal spíše dospělé, nabízí vhled do práce odborných poradců, kteří představují svou práci a také pražskou přírodu pomocí fotografií, poznámek nebo fyzických důkazů. Existenci kun například ilustruje překousaný elektrický drát, na bobry upozorní okousaný kus dřeva a na to, že Pražané občas přírodu považují spíše za odpadkový koš, prázdná lahev od piva. Těžký život odborníků má zdůraznit spací pytel.
Přírodu přibližuje například okousané dřevo nebo prázdná lahev. Foto: redakce PrahaIN.cz
Psali jsme
V polovině března odstartoval na Praze 12 nový projekt s názvem Květnaté louky. Jeho cílem bylo rozšířit kvalitu porostů, zlepšit biodiverzitu…
Na virtuální realitu je třeba si počkat, stojí to ale za to
Vše je doplněno zajímavými informacemi o tom, jak příroda v Praze vypadala dříve, jak vypadá teď anebo jak by mohla vypadat za pár let. Informační tabule s fotografiemi jsou věnovány například probíhajícím obnovám sadů, rekultivacím vodních ploch či ochraně přírodních památek.
Co nás však zaujalo asi nejvíce, byla virtuální realita. Speciální brýle nás zavedli do doby o tisíce let později, kdy v Praze nežijí žádní lidé a její ostatky si do rukou bere příroda. Krátký několikaminutový film se odehrával přímo v prostorách CAMPu, ukázal bortící se budovy i nový život, který by na nich vznikl. Díky virtuální realitě byl tento zážitek opravdu silný. Jedinou nevýhodou je, že návštěvníkům jsou k dispozici pouze dvoje tyto brýle a na zážitek je tak třeba si chvíli počkat.
Další vystavené artefakty. Foto: redakce PrahaIN.cz
Výstava je zajímavá, mohla být ale možná o něco větší
Celkově výstavu hodnotíme kladně. Přináší nový pohled na město a seznámili jsme se díky ní s řadou zajímavostí, které jsou v Praze k nalezení. Na druhou stranu je výstava velice malá, její prohlídka zabere ve velice pomalém tempu maximálně hodinu. Spíš ale méně. My jsme ji prošli asi za 30 minut.
Řada informací je navíc skryta ve zmiňovaném interaktivním plátně, kde je třeba hledat a přepínat mezi jednotlivými obrazovkami. V případě většího množství návštěvníků je to dost těžké. Zejména děti pohybovaly baterkami po ploše zběsile sem a tam, což situaci trochu znesnadňovalo. Trochu nepříjemné je také čekání na virtuální realitu.
Hodně nás ale zaujalo prostředí samotného CAMPu. Zdejší kavárna nabízí velkorysý prosvětlený prostor na posezení či práci. Sedět je přitom možné uvnitř i venku. V nabídce je káva, pivo, dezerty nebo například obložené chleby.