foto: Vladimír Kiseljov (se souhlasem)/Bílkova vila
V úterý 21. června se po rekonstrukci znovu otevřela Bílkova vila pro návštěvníky. Ateliér Františka Bílka na Hradčanech byl uzavřen již od loňského podzimu, a to kvůli plánované přípravě nové expozice.
Cílem úprav bylo odstranění některých rušivých elementů a měl by být vytvořen přehlednější interiér pro vystavovaná díla.
„Rekonstrukce vedla k tomu, aby atmosféra prostor, tak, jak si je Bílek sám navrhoval a doplňoval kovovými a keramickými prvky, přišla k uplatnění," vyjádřil se pro média kurátor expozice Martin Krummholz.
O sochaři
František Bílek byl český sochař a mimo jiné i velmi uznávaný architekt. Představitel epochy symbolismu a secese. Narodil se roku 1872 v Chýnově, kde můžeme navštívit jeho dům (Dům Františka Bílka v Chýnově), který je pod správou Galerie hlavního města Prahy, stejně jako v případě již zmíněné Bílkovy vily. Chýnovský dům byl postaven dle přesného návrhu umělce především k potřebě prostorného a světelného ateliéru. Dnes zde můžeme spatřit Bílkovu pozdní tvorbu s husitskými náměty, kdy stěžejní je především postava Mistra Jana Husa. V Chýnově nalezneme také místní hřbitov, kde je sochař pochován.
O Bílkovi je známo, že byl silně nábožensky založen. Jeho víra se promítla i do jeho tvorby. Velmi známá je socha velkého Krucifixu (od roku 1927 umístěn v chrámu sv. Víta), jež završila jeho „chýnovské období.“ Sochař poté prožívá velmi tragické životní období, které se odrazilo v jeho díle Matko!, které je velmi pochmurné a temné. Bílek v této době uvažoval, zda se neuzavře před světem do kláštera. Jeho život proměnilo setkání s jeho budoucí ženou, se kterou se přestěhoval do Prahy. Po přestěhování v jeho dílech zavládla naděje a víra, oproti předešlé pochmurné atmosféře.
Nádech staroegyptské architektury
V roce 1910 vytvořil Bílek architektonický návrh pro svou vilu na Hradčanech. Sochař měl jasnou představu o tom, co by měla pražská vila vyjadřovat. Jeho názor se zapsal i do půdorysu, který znázorňuje stopu kosy sklízející obilí. Sloupy, které Bílek vytvořil pro svou stavbu, jsou dnes považovány za raritu pro svůj architektonický staroegyptský chrámový sloh.
Záměrem nedávných oprav, které nyní završily, bylo rozvrhnout místnosti tak, aby každá reprezentovala určité téma tvorby Františka Bílka. Expozice v pražské vile představí sochařova raná díla, která dýchají především mysticismem a spiritualitou. Na rozdíl od expozice, která je umístěná do chýnovského domu.
Výstava jako symbol přátelství
V pražské Bílkově vile se nyní můžeme těšit na další novinku v podobě dlouhodobější výstavy, která je věnována přátelství Františka Bílka a Otokara Březiny. Je známo, že právě Březina Bílkovu tvorbu velmi ovlivnil a nasměroval. Výstava je umístěna v podkroví vily. Oba zmíněné silně spojoval mysticismus, symbolismus a jejich velký příklon k duchovnu. Bílek na oplátku za inspiraci obohatil svými ilustracemi Březinovy básnické sbírky.
Galerie hlavního města Prahy plánuje komentovanou prohlídku novou expozicí 31. 7. 2022.
Vstupné
150 Kč plné / dospělí
60 Kč snížené / děti od 10 let, studenti
20 Kč / senioři 65+, školní skupiny v doprovodu pedagoga – 1 osoba (min. 10 osob)
250 Kč rodinné / 2 dospělí + 1–4 děti do 15 let
Vila je otevřena každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin.
Psali jsme
Výstava THE WORLD OF BANKSY přilákala velké množství diváků všech věkových kategorií. Také z tohoto důvodu si vyžádala své prodloužení do konce…
Psali jsme
V auditoriu Centra současného umění DOX jsou vystavena díla dětí ze základních škol v Praze 10. K vidění budou do 12. června. Výstava prezentuje…