foto: Hans Štembera / PrahaIN.cz/Shromáždění k výročí nedožitých osmdesátin Václava Havla na pražském Václavském náměstí
V prostorách Galerie 1 bude od začátku prosince do 29. ledna zpřístupněna výstava k 10. výročí posledního rozloučení s Václavem Havlem. Jejími autory jsou Alan Pajer a Tomáš Oliva ze spolku ARS METROPOLIS.
Výstavu tvoří pět vzájemně propojených částí. První mapuje dramatickou cestu Václava Havla od vůdce sametové revoluce až k opakovanému zvolení prezidentem. Druhá část představuje třicet osobností, které Václava Havla touto složitou dobou doprovázely. Třetí část expozice připomíná přijetí České republiky do NATO a čtvrtá část významné události a setkání Václava Havla během jeho prezidentského úřadu.
Poslední pátá část je věnována poslednímu rozloučení s Václavem Havlem a umístění jeho busty do budovy amerického Kongresu 19. listopadu 2014 i její kopie do Pražské křižovatky 17. listopadu 2019.
„Od úmrtí prezidenta Václava Havla uplynulo dlouhých deset let a nutno říct, že jeho význam a přínos mnoho lidí bohužel náležitě ocenilo až po jeho odchodu. Vedle toho je ale krásné pozorovat mladé lidi, kteří ho i dnes mají rádi a obracejí se k němu. Naplňuje mě to radostí a přesvědčením, že odkaz pana Václava Havla bude navždy aktuální, působivý a motivující. A to je moc dobře,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma.
Cílem je ukázat, co vše Havel udělal
„Je nám velkou ctí, že si můžeme výraznou osobnost pana prezidenta Václava Havla a jeho nezpochybnitelný přínos pro získání svobody a nastolení demokracie připomenout právě na území Prahy 1. Tedy městské části, kde se odehrály i zásadní události sametové revoluce roku 1989, v jejímž čele Václav Havel stanul,“ vyzdvihl 1. místostarosta Prahy 1 Petr Burgr.
Autory výstavy jsou Alan Pajer a Tomáš Oliva.
„V komentářích velmi často slýcháme o tom, co Václav Havel neudělal, ale je naopak nutné připomenout všechno to, co udělal,“ upozornil Alan Pajer a Tomáš Oliva ho doplnil: „Obdiv a respekt, s jakým přijala Václava Havla celá světová veřejnost, jsou výjimečné. Svoji popularitu si získal hlavně tím, že postavil svobodu lidského ducha do centra všeho, o co v životě usiloval. Tomu všemu obětoval vlastní svobodu i zdraví.“
Ústředním mottem výstavy o Václavu Havlovi v Galerii 1 je pak jeho citát z projevu v americkém Kongresu v únoru 1990: „Záchrana tohoto lidského světa není nikde jinde než v lidském srdci, lidském rozmyslu, lidské pokoře a lidské odpovědnosti.“
Psali jsme
FOTO Na mnoha místech v Praze seženete vánoční stromky již na konci listopadu, tedy o prvním adventním víkendu. Nejvíc frčí…
Psali jsme
Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský tvoří již řadu let režijní duo, které si říká SKUTR. A pod tímto motoristickým označením se stali uznávanou…