foto: Villa Pellé, se svolením/Výstava Pištěk&Pištěk, dva světy
Výstava Pištěk & Pištěk: Dva světy představuje tvorbu Theodora Pištěka a jeho syna Jana dohromady vůbec poprvé. Pro velký zájem bude v Galerii Villa Pellé k vidění až do 29. ledna.
Expozice nabízí průřez tvorbou obou autorů, včetně doposud nevystavovaných děl Theodora Pištěka z 50. a 60. let či současné tvorby jeho syna. Pro návštěvníky je na 17. ledna připravena také komentovaná prohlídka vedená kurátory výstavy a malířem Janem Pištěkem.
Díla obou autorů jsou dohromady vystavovány vůbec poprvé. I přes různost jejich stylů je však v obrazech možno najít spojující prvky, jako je například důvěra v sílu obrazu i touha po dokonalosti a umělecké přesvědčivosti. Oba Pištěkové navíc kladou důraz na kvalitu provedení výstavy, která má návštěvníkům nabídnout co nejkomplexnější vizuální zážitek.
Kromě dvou malířů se na tvorbě expozice podíleli také dva kurátoři. Martin Dostál a Petr Volf.
Mladší z autorů představuje svou současnou tvorbu
Jan Pištěk ve Ville Pellé představuje zejména svou nejnovější tvorbu z posledních pěti let. Ta reflektuje jeho zájem o přírodní a civilizační fenomény. Nechybí ani vzácné figurální malby či objekty vycházející z malířského cyklu Znamení, které vznikly loni.
„Jan Pištěk je bytostný malíř, který neustále hledá a experimentuje,“ říká kurátor Petr Volf a dodává: „Usiluje o podání své verze skutečnosti, snaží se dostat pod povrch věcí a jevů, hluboce se zajímá o krajinu, přírodu, živly, malý i velký svět a jejich průniky, sleduje nejrůznější znamení a sny. Je vášnivým pozorovatelem, uplatňuje zvýšenou citlivost, intuici stejně jako racionální poznání, což je velmi vzácná kombinace.“
Psali jsme
Divadelní inscenace se snaží zaujmout (věčně) mladého diváka svou upřímností, blízkostí, živostí i aktuálností. Hlavním tématem je láska…
Legendární obrazy Theodora Pištěka doplní i nikdy nevystavovaná díla
Druhá část výstavy, která představuje dílo Theodora Pištěka, přináší mimořádný průřez jeho celoživotní tvorbou. Například dosud nevystavená díla z přelomu 50. a 60. let, včetně obrazu Hudebníci či portrétu filmového režiséra Františka Vláčila, díky kterému mohl Theodor Pištěk působit u filmu.
“Theodor Pištěk velmi dlouho „nevpouštěl“ tyto práce do souhrnu svého díla – Hudebníci dlouho viseli v kuchyni jeho mukařovského domu, po jejich restaurování pak byly okamžitě zakoupeny do pražské Kunsthalle; Portrét Františka Vláčila zase dlouho ležel na půdě, odkud ho svého času vyzvednul syn Jan a náročně zrestauroval. Vystavení těchto, a několika dalších obrazů, může vzbudit vpravdě malou senzaci,” uvádí k výstavě druhý z kurátorů Martin Dostál.
Doprovodný program nabídne dílnu pro děti a komentovanou prohlídku
V rámci doprovodného programu proběhne 15. ledna od 14 hodin dílna s názvem Dávám ti znamení. Zaměří se na práci se symbolem, stylizaci objektu pomocí geometrie a jednoduché textury. Děti si budou moci vyzkoušet také proměnu 2D obrazu do 3D pomocí barevných filtrů a sítí.
Na úterý 17. ledna od 18 hodin je pak naplánována komentovaná prohlídka výstavy. Zúčastní se jí oba kurátoři výstavy společně s autorem Janem Pištěkem.
Theodor Pištěk oslavil v loňském roce devadesáté narozeniny. Malovat začal již počátkem 60. let minulého století a stal se klíčovou postavou hyperrealistického malířství. Věnoval se také kostýmům pro film. Za svou práci pro snímek Amadeus byl dokonce oceněn Oscarem.