Výtvarník Černý ještě přitvrdil vůči kurátorce Foltýnové

21. 05. 202417:12
Výtvarník Černý ještě přitvrdil vůči kurátorce Foltýnové
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/David Černý

ROZHOVOR: Na budovu obchodního domu Máj dělníci namontovali prvního motýla od výtvarníka Davida Černého v sobotu, den nato přibyl druhý. Každý váží více než pět tun, ten první byl kvůli nepříznivému počasí instalován přes třicet hodin. Názory veřejnosti na jeho dílo se ale dělí.

Trupy motýlů znázorňují napodobeninu stíhaček Spitfire a plastiky mají být poctou československým letcům, kteří bojovali ve druhé světové válce. Někteří ale hovoří o kýči, například Klub za starou Prahu. V souvislosti s instalací se také často objevuje přídavné jméno kontroverzní.

David Černý ale říká, že slovu kontroverzní v případě nových plastik vůbec nerozumí.

„Ohlasy byly velmi vřelé a ty negativní jsou různé. Končí u výhružek či rozbití huby, to dno paradoxně nemá dno,“ řekl pro PrahaIN.cz výtvarník, který následně popsal, jak podle něj zmíněné dno vypadá.

Instalace na obchodním domě Máj. Autor: PrahaIN.cz

„Už jsem si myslel, že dno nemůže být nikde hlouběji a pak zespoda někdo zaklepal,“ uvedl se smíchem.

Zeptali jsme se ho také na slovní přestřelku s kurátorkou umění ve veřejném prostoru Marií Foltýnovou. Ta proběhla v pátečním vysílání České televize v pořadu Události, komentáře. David Černý kurátorku několikrát označil za soudružku a na konci vysílání, kdy už se moderátor loučil, se oba expresivně poslali do patřičných míst.

Stalinistka je to!

Podle Foltýnové David Černý nedodržuje zákony, když odmítá pouštět úředníky do svého ateliéru, aby dohlíželi na průběh jeho práce. Článek poté vyšel například na iDnes.cz.

David Černý nám řekl, že má konflikt v živé paměti.

„Já jsem se spletl, já jsem řekl soudružka, ale to je normální stalinistka, protože prohlásila, že porušuju zákon, protože úředníky nepustím do svého ateliéru. Takovou věc si dovolili říct stalinisti a náckové, kteří přišli domů, zakopali na dveře a zařvali: Gestapo, otevřete dveře!,“ řekl Černý, který stále nedokáže pochopit, že si někdo dovolil říct, že má právo chodit k němu do obýváku.

„Protože můj ateliér je totéž jako můj obývák nebo záchod,“ uvedl naší redakci.

„Za komunismu na to už aspoň museli mít jakýsi papír. Náckové to dělali tak, že přišli a vykopli dveře a řekli: To je naše. Ale my jsme v roce 2024 a ta paní do novin řekne, že jsem porušil zákon. To je úplně neuvěřitelné,“ rozhořčil se Černý.

Debata po vysílání ale žádné pokračování neměla. „Docela ošklivě mě urazila, to je celý,“ uzavřel Černý.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných