foto: Nela Havlíková, PrahaIN.cz/Vědecké pokusy
REPORTÁŽ: Akademie věd České republiky pořádá každoročně Veletrh vědy. Tento rok se konal od 8. do 10. června v prostorách PVA EXPO Praha. Více než sto expozic a stánků přilákalo velké množství dospělých i dětí.
Netradiční prezentace představily například Astronomický ústav, Ústav experimentální botaniky a ČVUT.
K aktuálnímu problému šíření dezinformací zaujal zajímavý postoj Filosofický ústav, který umožnil návštěvníkům zakusit, jak jednoduché je šíření dezinformací a poplašných zpráv.
V dopoledních hodinách se to na veletrhu hemžilo školními skupinami. Studenti, ale i učitelé se nadšeně přesouvali od jednoho stánku k druhému. Každá zastávka byla unikátem. Expozici doplnilo několik komentovaných přednášek, besed a science show, které probíhaly v multimediálním sále.
Představení s názvem Vznik sluneční soustavy a života na Zemi uchvátilo především děti, a to všech věkových kategorií. Výkladu a představení tématu se ujal Michal Bursa, ředitel Astronomického ústavu Akademie věd.
Psali jsme
Největší vědecká akce v České republice přiblíží vědu široké veřejnosti již od čtvrtka 8. června. V areálu PVA Expo Praha v Letňanech se mohou…
Představení trvalo 45 minut, ale ani jedna minuta nebyla ztrátou času. Bursa se postaral o to, aby diváci měli nastražené oči i uši po celou dobu programu. Chybná tvrzení, která jsme si o vzniku naší planety a Slunce mysleli, byla vyvrácena během pár chvil. Poutavá projekce na velkoplošných obrazovkách uchvátila svou dynamikou, grafikou a pestrostí barev.
Témata, o kterých se ve školách učí, ale druhý den na ně skoro každý student zapomene, se díky tomuto představení vryla do paměti. Součástí prezentace byl i experiment, jak před zraky diváků uměle vytvořit kometu z jednotlivých prvků. Na závěr si na ni mohli návštěvníci i sáhnout. Tento pokus fascinoval malé i velké.
Veletrh vědy 2023, zdroj: Nela Havlíková, PrahaIN.cz
Velkou část veletrhu zabíraly právě stánky různých vědeckých ústavů a škol. Patřil mezi ně například Ústav experimentální botaniky AV ČR, kde si zájemci mohli vyzkoušet křížení rostlin. Česká společnost pro ochranu netopýrů zase návštěvníkům představila nelétavé (hendikepované), ochočené netopýry. České vysoké učení technické představilo své technologické vybavení. Mezi nejpoutavější patřil známý robopes SPOT, který si neohroženě kráčel mezi diváky a poslouchal různé povely.
Hate speech
S neobvyklou instalací přišel Filosofický ústav AV ČR. Využil totiž demonstraci hate speech na online hře, která slouží jako barometr důvěryhodnosti a ukazuje, jak jednoduché je získat pod falešnou identitou příznivce a šířit dezinformace.
Barometr zahrnuje vybrané výpovědi a úkolem účastníků je posoudit, zda jsou podle nich akceptovatelné v rámci svobody slova či nikoli. Svůj pohled pak mohou porovnat s reálným výrokem soudu. Tato skutečnost mohla inspirovat k více kritickému myšlení při vlastním posouzení velkého množství online informací.
„Stánkem prošly desítky návštěvníků z řad studentů středních, ale i vyšších ročníků základních škol. Dezinformační hra (ZDE) je navíc veřejně dostupná, takže jsme na ni odkázali i několik pedagogů, kteří projevili zájem využít ji ve výuce. Ze strany veřejnosti jsme se nesetkali z žádnými nenávistnými reakcemi, naopak se účastníci k barometru nenávisti staví poměrně přísně,“ uvedla pro redakci PrahaIN.cz Jana Říhová z Filosofického ústavu AV ČR.