foto: archiv Sanctus Castulus/Hřbitov zvonů na Rohanském ostrově v roce 1942.
Zvon #9801, jenž má být připomínkou téměř deseti tisíc zvonů, které v době okupace nacisté nechali roztavit na materiál pro zbrojní výrobu, už je hotov. Zvonaři jej očistili, osadili hlavou a také otestovali jeho zvuk. Nyní čeká památeční zvon už pouze na převoz do Prahy. Dorazit do metropole by měl ještě během srpna.
Neziskový projekt, který má symbolicky připomenout výše zmíněné historické události, dospěl do finále. „Zvon je dokončen. Zvonaři ho vyčistili, namontovali takzvanou hlavu a srdce a provedli tónovou zkoušku. Zvon je v tuto chvíli zabalený a čeká už pouze na převoz do Prahy, který by se měl uskutečnit ještě letos v srpnu,“ uvádí Ondřej Boháč za spolek Sanctus Castulus, jehož je předsedou.
Tři čvrtiny vybrány, sbírá se dál
Právě tento spolek zvoníků vznik zvonu inicioval a zorganizoval také veřejnou sbírku, ve které se dosud vybralo asi 75 procent ceny nového zvonu. „Ačkoliv nebyl zvon ještě zaplacen, na základě vzájemné důvěry nám jej dílna už předala, do Prahy dorazí do konce srpna, kdy bude slavnostně prezentován na Smetanově nábřeží,“ řekl PrahaIN.cz jeden z členů spolku.
Symbolika sílí s válkou na Ukrajině
Poznamenal také, že samotní zvonaři, bratři Johannes a Peter Grassmayrovy ze známé rakouské zvonařské dynastie, si projektu českých zvoníků nesmírně váží.
Už při odlévání ocenil Johannes Grassmayr myšlenku, se kterou za ním spolek z Prahy přišel. „Fascinuje nás nápad vyrobit zvon připomínající zvony ztracené za druhé světové války,“ řekl tehdy agentuře ČTK. Význam podobného projektu navíc podle něj ještě posílil mezinárodní vývoj posledních měsíců. „Nikdo z nás nemohl tušit, že vypukne válka na Ukrajině. Tím získal tento zvon mnohem větší symboliku, než jakou měl ještě před několika měsíci,“ dodal potomek čtrnácti generací zvonařů z Innsbrucku. Ta má ve svém portfoliu mimo jiné i největší funkční kostelní zvon na světě, který je v rumunské Bukurešti.
Roztavené zvony
Zvon pro Prahu, který nese v přízvisku číslo 9801, připomínající počet zvonů zabavených nacisty v době protektorátu Čechy a Morava, by měl mít do budoucna své místo na Rohanském ostrově. S jeho umístěním zde, které se předpokládá v roce 2024, počítá i aktuální rozvojový projekt hlavního města v této lokalitě. „Právě zde byly za války shromažďovány zabavené zvony, které pak putovaly po řece do továren v tehdejší Třetí říši, kde byly roztaveny v rámci zbrojní výroby. Nový zvon má v tomto ohledu i symbolickou hmotnost přesně 9801 kilogramů,“ řekl PrahaIN jeden z členů spolku Sanctus Castulus.
Zvon už je kompletní
„Dokončena je povrchová úprava zvonu, který byl očištěn, opískován a finálně dočištěn včetně reliéfů, které zdobí jeho povrch. „Na zvon byla namontována dřevená modřínová hlava, za kterou bude zavěšen. Provedena byla tónová zkouška, která dopadla výborně. Odlitek je velmi kvalitní a hlas zvonu je podle zvonaře Petera Grassmyera mimořádně zdařilý,“ doplnil Ondřej Boháč s tím, že srdce zvonu je ocelové a váží zhruba 400 kilogramů.
Samotný zvon, jehož podobu navrhla dvojice zvoníků Kryštof Čižinský a Jakub Kamínek, byl odlit ze slitiny tvořené ze 78 procent bronzem a z 22 procent cínem. Byl odlit v pátek 10. června a od té doby v takzvané licí jámě chladnul. Po vyzvednutí 23. června měl stále teplotu okolo 70 stupňů Celsia.
Zvon měří 187 centimetrů a hlavním motivem jeho zdobení je „přerod starého a zničeného v nové“. Plášť zdobí fragmenty ze zvonů, které byly za války zničeny a jejichž kov byl využit ve zbrojařském průmyslu.
Sbírka na financování vzpomínkového zvonu i nadále pokračuje, podle informací PrahaIN.cz ze spolku Sanctus Castulus bude pokračovat i nadále s tím, že vybrané prostředky by i do budoucna měly pomáhat se záchranou zvonů v Česku.
Psali jsme
OBRAZEM Známe finální podobu zvonu, který iniciativa Zvon #9801 hodlá vyrobit a umístit na pražském Rohanském ostrově. Má být symbolickou náhradou…
Psali jsme
Celkem 9801 zvonů bylo nacisty umlčeno za druhé světové války. Byly zabaveny, roztaveny a zpracovány na zbraně a střelivo. Iniciativa Zvon #9801…