foto: Bob Asher, Prahain.cz/Herec Jaromír Dušek během představení
REPORTÁŽ: Během pěti měsíců od otevření překročilo kulturní centrum Velký mlýn v Libni hranice Prahy 8. Z původně místního kulturního stánku se stal fenomén. Knihovna je plná každý den a na přednášky, koncerty i představení přichází lidé z celé Prahy. Do Velkého mlýna pravidelně míří osobnosti z řad spisovatelů, herců, cestovatelů i hudebníků. „Koncept obýváku ve starém domě se zdařil a budeme ho dále rozšiřovat,“ řekl portálu PrahaIN.cz Pavel Kocourek, místopředseda spolku Velký mlýn.
Spokojené je i vedení městské knihovny. Knihovna byla vytvořena podle unikátního konceptu propojení kavárny, knihovny, koncertního sálu i venkovního prostoru. Tento ojedinělý projekt se setkal s mimořádným ohlasem a úspěchem u veřejnosti.
„Po pěti měsících od otevření máme velkou radost, že Velký mlýn i pobočka naší knihovny našly své zájemce a že se na toto místo lidé rádi vracejí. To platí i o organizacích a institucích, které s Velkým mlýnem spolupracují,“ řekla redakci PrahaIN.cz Lenka Hanzlíková, tisková mluvčí Městské knihovny v Praze.
Přijíždějí autoři bestsellerů
Jak dále uvedla, v Libni vzniklo nové kulturní centrum, které spojuje nejrůznější možnosti kulturního vyžití. A to jak ve velkém dolním sále, tak v prostoru knihovny. „Naposledy zde proběhl křest knihy Rok ušatého Majka, která mapuje sto let Českého rozhlasu a jeho průběh natáčela i České televize Déčko,“ řekla naší redakci tisková mluvčí.
Na přednášce o Kanadě, kterou připravila radnice Prahy 8 bylo plno. Foto: PrahaIN.cz
Od otevření v září minulého roku se za všeobecné pozornosti v knihovně Velkého mlýna uskutečnilo už 53 autorských čtení. Další jsou připraveny i na letošní rok. V březnu bude hostem autorka několika bestsellerů. „Kolegyně v naší pobočce jsou velmi aktivní. Na 22. března zde bude další autorské čtení se spisovatelkou a scénáristkou Evou Papouškovou. Všechny zájemce na toto setkání srdečně zvu. Program je v knihově velmi pestrý. Každý si v něm může objevit něco pro sebe, přijít k nám, dát si k tomu dobrou kávu nebo čaj a prožít zde hezké odpoledne nebo večer. A samozřejmě rodiče mohou přivést i svoje děti,“ řekla naší redakci Lenka Hanzlíková.
Psali jsme
V pražské Libni byl pro veřejnost slavnostně otevřen Löwitův mlýn. Rekonstrukcí barokní památky z šestnáctého století vzniklo pozoruhodné místo…
Knihovníci jezdí pro inspiraci
Originální koncept pobočky městské knihovny ve Velkém mlýně zaujal odborníky a popularitu si získal i u místních obyvatel. Knihovna slouží ke kulturním zážitkům, ale i k relaxaci a setkávání. Do Velkého mlýna proto pravidelně míří knihovníci z různých koutů Česka, aby zde získali nové zkušenosti. „Ano, je to pravda. Knihovníci tady hledají inspiraci, jak naše služby posouvat dál. Jezdí se dívat a zkoumat, jak pobočka funguje. U Velkého mlýna je to ještě dané tím, že tam běží i samoobslužný provoz v hodinách, kdy tam nejsou knihovníci. Čtenáři si v tyto hodiny knihovnu obsluhují sami a je vidět, že to funguje,“ dodala Hanzlíková.
Obývák ve starém domě
Úspěch kulturního centra předčil očekávání. Spokojení jsou místní patrioti, kteří do mlýna přicházejí už od ranních hodin. Ohlasy ale trvale přicházejí z celé Prahy.
„Našim původním záměrem bylo, abychom se stali součástí libeňského života. To se stalo a jsme nadšení. Místní lidé si to u nás oblíbili a mají to jako setkávací místo. Během dne, když jdou třeba se psem, tak se staví na skleničku nebo na kávu. Do knihovny se přicházejí rodiče učit s dětmi nebo dělat úkoly, chodí k nám studenti učit jazyky nebo si dělají práce ve studovně. Na večerní koncerty, promítání, přednášky, autorská čtení a podobně přicházejí kromě místních lidé z celé Prahy,“ řekl naší redakci Pavel Kocourek.
Maminka čte v knihovně pohádku dětem. Foto: PrahaIN.cz
„Také jsem už zaslechl slovo fenomén v souvislosti s Velkým mlýnem. Lidé tím zřejmě myslí tento prostor jako celek a to, že se podařilo oživit bez složité rekonstrukce starou památku. To slyšíme neustále a lidi to velmi těší. A samozřejmě k tomu patří knihovna i všechna autorská čtení, projekty, vystoupení, přednášky i koncerty. Koncept obýváku ve starém domě se zdařil. Už ale přemýšlíme dál. Chtěli bychom časem rozšířit prostor o stálou divadelní scénu, neboť o představení pro děti i o hostující divadla je velký zájem. Plánů máme hodně. Pořád jsme ve vývoji a profilujeme se. Původní koncept se ale osvědčil a zůstaneme u něj. Pouze ho budeme dál rozvíjet,“ řekl nám dále Kocourek,
Spokojený Dušek
S velkým úspěchem ve Velkém mlýně v lednu vystoupil známý herec Jaroslav Dušek s představením Duše K - tentokrát o umění nemoci s Janem Vojáčkem. Jeho představení bylo vyprodáno během několika dnů. První prosincové představení mělo stejný ohlas.
„Velký mlýn je příjemné místo s osobitým kouzlem. Velmi rádi se do mlýna budeme vracet. Například na 29. září sem připravujeme další část projektu Přicházíme v míru. Ve Velkém mlýně také pravidelně hostuje moje dcera s divadlem Kampa, které hraje představení pro děti,“ prozradil redakci Jaroslav Dušek.