foto: Adéla Houbová, PrahaIN.cz/Účastníci StarDance 2024
MEDIÁLNÍ HODNOCENÍ: Ani třináctá řada pořadu StarDance …když hvězdy tančí neudělá výjimku a ve své polovině pro diváky i soutěžící připraví tradiční charitativní večer. Během sedmého pokračování oblíbené show se tak diváci mohli těšit na slowfox, paso doble a sambu.
PrahaIN.cz již v týdnu požádala produkci o podrobnosti, neboť netradiční tanec ve třech má mnohem hlubší význam, než by se na první pohled mohlo zdát. A řada příběhů ve sledujících bezesporu zůstane.
Patronem tanečního páru Marta Dancingerová a Martin Prágr se stal osmatřicetiletý Petr, otec dvou dětí, který žije v Přibyslavicích u Velké Bíteše. Kvůli nemoci ochrnul teprve před pěti lety, kdy magnetická rezonance s kontrastní látkou odhalila rozsáhlý nádor utlačující míchu od krční až po bederní páteř. Petr nadále pracuje a mezi jeho velké vášně patří handbiking. Kdo si tento vynález někdy zkusil, určitě potvrdí, že jde o abnormálně náročnou disciplínu.
Centru Paraple nám dále představilo Lucii (54), jejímž patrony jsou Patrik Hartl a Tereza Prucková. Lucka žije s rodinou ve vesnici Pulečný poblíž Liberce. Na jaře roku 2021 utrpěla úraz při paraglidingu, kdy se jí nepovedlo přistání. Má paraparézu umožňující krátkou chůzi po rovině.
Martina Ptáčková a Dominik Vodička se představí se čtyřiačtyřicetiletým Kamilem. Jeho život se změnil v roce 2018 po úrazu v bazénu. V Centru Paraple jako zkušený vozíčkař podporuje lidi po poranění míchy.
Oskar Hes a Kateřina Bartuněk Hrstková provedou tanečním parketem Lucii (30) ze západočeského Stříbra. Na vozíku skončila poté, co do jejich auta narazil opilý řidič.
A konečně Lucie Vondráčková a Lukáš Bartuněk se stali patrony Jakubovi (21). Před několika lety se vracel domů podél kolejí. Strhnul jej vlak. Má poraněnou míchu s diagnózou kvadruplegie, což je ochrnutí od oblasti hrudníku směrem dolů.
Desítky milionů pomáhají
Večer pro Paraple lze hodnotit jenom v superlativech. Hrozně moc k tomu přispívá Marek Eben, protože život s vozíčkářem je nutné proží(va)t. Jeho nadsázka, vtipy, ale i drobné postřehy v souvislosti s manželkou Markétou Fišerovou jsou natolik lidské a přirozené, že konceptu popisované benefice jednoznačně pomáhají.
Příklad za všechny? „Chci poděkovat fastfoodům, protože v nich vždy najdete toalety pro vozíčkáře…“
Stejně silný byl i Zdeněk Svěrák, který se v roce 1994 rozhodl, že pomůže vybudovat centrum na pomoc lidem s poškozením míchy. Vyšlo mu to na jedničku. Svěrák své působení hodnotil střídmě a pokorně v jedné minutě. Děkoval především českému národu, který přijde na pomoc vždy, když je to třeba. Současně zmínil, že roční náklady na provoz Centra Paraple činí 85 milionů korun, kdy zhruba padesát milionů musí vyrovnat dary. Vloni se během StarDance vybralo pětadvacet milionů, podobná nadílka se očekávala i letos.
Pomáhali nejen diváci, kterých je podle údajů České televize v průměru 1,5 milionu (tedy kolem 45 procent starších patnácti let), ale i soukromé firmy. Jmenujme Abakus, nadační fond zakladatelů Avastu, Plzeňský Prazdroj nebo Volkswagen Financial Services. Není vůbec důležité, jak moc veřejnoprávní médium spojilo příjemné s užitečným, tedy reklamu s prostředky, podstatný je výsledek. A na ten může být hrdý každý, kdo přispěl. Příběhy jednotlivých „tanečníků“, které jsme zdůraznili výše, byly hodně silné.
Pomáháme najít cestu dál, tak zní všeříkající motto Centra Paraple. Že někdy i ten, kdo pomáhá, sám pomoc potřebuje, ukázal celý sobotní večer.