Zemřela chartistka Jelena Mašínová, manželka spisovatele Pavla Kohouta
foto: Archív Jolany Jelínkové, se svolením/Spisovatelka Jelena Mašínová
8. prosince zemřela v Praze Jelena Mašínová (83), spisovatelka, scénáristka, divadelní a filmová redaktorka. Redakci serveru PrahaIN.cz to sdělila její neteř Jolana Jelínková. Rozloučení se uskutečnilo v úzkém rodinném kruhu.
„Za rozbřesku druhé neděle adventu zamkla ve spánku navždy své hnědozelené oči spisovatelka, signatářka první vlny Charty 77 a přes půl století moje žena,” napsal ve smutečním oznámení Pavel Kohout společně s Jolanou Jelínkovou. Místo posledního odpočinku bude mít Jelena Mašínová na pražském Vyšehradě.
Psali jsme
Téměř půl metru sněhu překvapilo úspěšnou malířku a nevlastní dceru spisovatele Pavla Kohouta Jolanu Mašínovou-Jelínkovou, která se natrvalo…
Jelena Mašínová se s Pavlem Kohoutem seznámila koncem šedesátých let a po jeho boku prožívala dramatické okamžiky. Po okupaci v roce 1968 měla stejně jako Pavel Kohout, zakázáno publikovat. V roce 1970 měli 31. prosince svatbu v Karlových Varech, mimochodem, při svatebním obřadu měla Jelena Mašínová za svědka svoji kamarádku herečku Blanku Bohdalovou. Pavlu Kohoutovi svědčil její manžel, herec Radek Brzobohatý. Oba herci s nimi následně během normalizace přerušili kontakty. Jelena Mašínová byla v první vlně signatářů Charty 77. Psala divadelní a rozhlasové hry. Společně s Pavlem Kohoutem pracovali na mnoha scénářích, například k seriálu Konec velkých prázdnin nebo k filmu Hodina tance a lásky.
Po podpisu Charty byla s manželem vystěhována z pražského bytu a několik let bydleli v domě na Sázavě. S nimi zde žila i tehdy osmiletá Jolana. Vznikaly tady nové petice i prohlášení. Na návštěvy sem pravidelně přijížděli zakázaní herci, zpěváci, novináři i spisovatelé z řad chartistů. Například Vlasta Chramostová, Václav Havel, Marta Kubišová, Ivan Klíma, Pavel Landovský, Vlasta Třešňák, Jaroslav Hutka, Ludvík Vaculík a další. Často sem mířily i vozy velvyslanců a zahraničních televizních štábů.
Psali jsme
ROZHOVOR: Pátého prosince roku 1977 proběhla v Praze „diverzní“ akce, která rozzuřila estébáky i komunistické funkcionáře, když trojice chartistů…
Obyvatelé domu byli několik let nepřetržitě pod stálým dozorem policejních hlídek i příslušníků Státní bezpečnosti. Ti zde opakovaně prováděli domovní prohlídky a pokusili v domě založit požár. Jedovatou návnadou prý dokonce otrávili Kohoutova jezevčíka Edu a zahradu pak doslova prosypali strychninem. Ve velkém zde umírali zabydlení ježci, ptáci a všechno živé, co na zahradě přebývalo.
V roce 1978 získal Pavel Kohout rakouskou státní cenu za evropskou literaturu. S tím byla spojena i roční stáž v rakouském Burgtheateru. Jeleně Mašínové i Pavlu Kohoutovi komunistické úřady pobyt v Rakousku povolily. Po ukončení roční stáže jim ale neumožnily návrat do tehdejšího Československa. Následně byli protiprávně zbaveni československého občanství. Domů se vrátili až po pádu režimu v prosinci 1989.
Tagy
Speciály