foto: Vizualizace IPR Praha/Takto by měla budova Vltavské filharmonie vypadat po ránu při pohledu z Hlávkova mostu.
Dlouho očekávané výsledky mezinárodní architektonické soutěže na podobu plánované Vtavské filharmonie jsou na stole. První místo bere favorit primátora Zdeňka Hřiba, návrh dánského studia Bjarke Ingels Group. Nejlépe umístěným českým zástupcem se v soutěži stal ateliér architekta Petra Hájka. Stavba za více než 6 miliard má vyrůst u stanice metra Vltavská do roku 2032 a má se stát lákadlem pro kulturně založené turisty i milovníky moderní architektury.
Nová budova pro Českou filharmonii má zabrat prostor u stanice metra Vltavská a má se stát vstupní branou do nové čtvrti, která má vzniknout na rozvojovém území nazývaném Bubny – Zátory. Obří projekt, jehnož cena se ještě v době před covidem a válkou na Ukrajině odhadovala na více než šest miliard korun má s městem spolufinancovat stát. Ačkoliv se má začít stavět nejdříve v roce 2027, už nyní je jasné, jak bude budova ,označovaná jako Vltavská filharmonie, vypadat.
Mezinárodní porota složená z architektů, urbanistů, ale také politiků města či někdejšího ministra kultury za ČSSD Lubomíra Zaorálka, vybírala ze 115 přihlášených návrhů. Dále postoupilo patnáct studií a ve finále se vybíralo z pětice nejlepších, mezi nimiž byl i jeden ryze český zástupce, ateliér Petr Hájek architekti. Obsadil čtvrté místo. Jako nejlepší porota vyhodnotila návrh dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG).
Vyhrál favorit primátora Hřiba
Ten byl slavnostně představen v úterý v podvečer zástupci hlavního města v čele s primátorem Prahy Zdeňkem Hřibem (Piráti), který byl také členem poroty. „Vítězný návrh byl od počátku mým favoritem, jde přesně o takovou stavbu, která Praze chybí a kterou jsem si představoval. Navíc to bude stavba, kterou si bude moci užít opravdu každý, a to od řeky až po střechu,“ reagoval na výsledek soutěže. Podle jeho slov by totiž měly být budoucí terasy budovy veřejně přístupné.
Návrh chválil i předseda hodnotící komise, architekt Michal Sedláček. „Vltavská filharmonie se v podání dánského studia BIG stane pulzujícím centrem života na Vltavské – směrem na východ od budovy se bude rozprostírat nový městský park, jižní strana otevře přístup k vodě, na západní straně vznikne náměstí a na sever se naskytne pohled na novou městskou část Bubny-Zátory. Budova samotná bude zájemcům přístupná ze všech směrů a úrovní,“ přiblížil.
Inspirace krajinou i řekou
Podle vítězného studia je návrh inspirován českou krajinou i řekou Vltavou, ctí také tradici Prahy, kde „jsou významné stavby situovány podél řeky“. Studio BIG je také známé svým často nekonvenčním přístupem a zejména jedinečným technickým a technologickým řešením svých staveb. Podle oslovených zástupců odborné poroty je pro Prahu čest, že bude mít stavbu právě podle návrhu tohoto studia, které vedle Evropy působí také v zámoří a například i v Číně.
Vzhledem k tomu, že vedení města již v březnu schválilo změnu územního plánu, potřebnou pro výstavbu Vltavské filharmonie, stavba se nyní může posunout do projektové přípravy. Podle primátorova náměstka, architekta Petra Hlaváčka (za TOP 09) by se mělo začít stavět v roce 2027, první návštěvníky by pak mohla budova přivítat o pět let později, tedy v roce 2032.
Tři sály´pro 3000 lidí
Nabídne jim hlavní koncertní sál pro 1800 diváků, sál pro komorní hudbu s kapacitou 500 míst a multifunkční sál pro moderní hudbu až pro 700 lidí. V objektu by ale měla být i řada kaváren, restaurací nebo hudební oddělení Městské knihovny Praha. Stane se také novým oficiálním sídlem pro Českou filharmonii a Symfonický orchestr Hlavního města Prahy FOK.
Podle vyjádření České filharmonie pro agenturu ČTK by nicméně legendární hudební těleso i po dokončení nové budovy nadále využívalo i své tradiční sídlo v Rudolfinu. Vedoucí provozu České filharmonie Lukáš Duchek ale uvedl, že díky většímu sálu, modernímu technickému a prostorovému zázemí umožní Vltavská filharmonie uvádět bez jakýchkoliv omezení ambiciózní hudební projekty, které dosud v Praze být nemohly.
Kultura místo levného piva
Také vedení Prahy si od nové stavby slibuje velký kulturní potenciál, navíc by měla do Prahy přilákat kulturně založené turisty a milovníky moderní architektury. Tedy protipól těch, kteří Prahu vyhledávají z důvodu levného alkoholu a bohatého nočního života.
Samotný vítězný návrh si budou moci od čtvrtka 19. května až do konce června lidé prohlédnout v rámci výstavy, která bude instalována přímo v prostoru u stanice metra Vltavská.
Český ateliér bramborový
My vám nicméně nabídneme i zběžný pohled na další návrhy z finálové pětice, abyste mohli posoudit, zda měla porota snadnou volbu či nikoliv. Na vizualizacích, které poskyl redakci IPR Praha najdete španělský přístup, návrh slovinského architekta, na čtvrtém místě jediného ryze českého zástupce i dílo mezinárodního týmu. Posuďte sami.
2. místo - španělská kancelář Barozzi Veiga, která soutěžila spolu s českým studiem Atelier M1.
3. místo - návrh slovinského studia Bevk Perovic Arhitekti.
4. místo - jediný ryze český finalista soutěže, návrh ateliéru Petr Hájek architekti.
5. místo - návrh mezinárodního studia Snøhetta pohledem z Letné.
Psali jsme
V úterý 17. května bude v podvečer představen vítězný návrh budovy Vltavské filharmonie. Zástupci metropole oznámí v Centru architektury…
Psali jsme
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Náměstek primátora hl. m. Prahy, zvolený na kandidátce Spojené síly pro Prahu na svém Facebooku 12. května k Vltavské…