foto: Markéta Šálková, PrahaIN.cz/Pražský hrad
Za ubytování si od nového roku turisté v Praze sáhnou hlouběji do kapsy. Vedení města totiž plánuje navýšení turistického poplatku, jenž se musí platit k ceně za každou noc strávenou v hotelu, a to ze současných 21 na 50 korun. Záměrem je větší zisk peněz na podporu turismu. K tomuto kroku se již v minulých letech uchýlila i další česká města. Některá však naopak v této pandemické době poplatek zrušila, aby v době krize podpořila hoteliéry.
Polovina částky, kterou pražský magistrát plánuje vybrat na vyšších turistických poplatcích, má zamířit do nového rozpočtového fondu k podpoře turismu. Zástupci magistrátu v této souvislosti podepsali listopadové memorandum se svou firmou Prague City Tourism a Asociací hotelů a restaurací ČR. Aktuálně město dodělává úpravu vyhlášky, která poplatek zvýší. Zastupitelé by ji pak měli schválit na svém prosincovém zasedání s tím, že by začala platit od nového roku.
Peníze půjdou na kampaň
Vybrané finance z poplatků mají sloužit také na podporu kampaně propagující Prahu jako turistickou destinaci. Podle prezidenta Asociací hotelů a restaurací ČR Václava Stárka minulé kampaně fungovaly, tudíž doufá, že bude podle dosavadních čísel úspěšná i ta letošní. „Město před pandemií koronaviru vybíralo na poplatku téměř 300 milionů korun. V koronavirové krizi se však částka kvůli poklesu turismu radikálně snížila, město navíc loni poplatky odpouštělo,“ doplňuje náměstek primátora pro finance Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).
Navýšení ubytovacího poplatku až na 50 korun umožňuje městům novela zákona z roku 2019. Dle dokumentu, který v říjnu schválili pražští radní, je současná sazba – 21 korun (0,8 eura) v porovnání s ostatními evropskými metropolemi příliš nízká (Barcelona – 1,1 eura, Vídeň – 2,1 eura, Budapešť – 3,2 eura). Že by zvýšení poplatku mohlo turisty odradit? Toho se prý náměstek Vyhnánek nebojí. „Poplatek je v současné době opravdu symbolický. Je nejnižší v porovnání se srovnatelnými městy nejen v Evropě. Dokonce existuje řada českých měst, která mají poplatek výrazně vyšší,“ vysvětluje.
Pomoc? Jen v případě zpětných investic
Podle názoru viceprezidenta České unie cestovního ruchu Martina Plachého je však při srovnávání se s ostatními zeměmi třeba zohlednit podobu tamní infrastruktury cestovního ruchu a současně také celkový rozsah veřejných služeb v oblasti cestovního ruchu. „Růst poplatku považuji za pomoc cestovnímu ruchu pouze v případě, že je město investuje zpět do turismu, ať už do marketingu, zlepšování turistické infrastruktury nebo služeb. V opačném případě to spíše vede o odrazování turistů k cestě do dané destinace, rozčarování z příliš vysoké úhrady na místě a podobně, zvlášť když dojde ke zdražení poplatku o více než 100 procent,“ myslí si Plachý.
Chtějí nás zničit?
Plánovaný růst poplatku pochopitelně vyvolal vlnu kritiky mezi některými pražskými hoteliéry. „Dá se očekávat, že návrat turistů bude i v příštím roce spíše pozvolný. Považovali bychom tedy za rozumné, aby Praha záměr odložila minimálně do poloviny příštího roku, kdy bude jasné, jak se situace dál vyvine,“ tvrdí marketingový ředitel sítě Ave Hotels Marek Čermák. Ředitel hotelové sítě Orea Hotels & ResortsGorjan Lazarov k návrhu radnice uvedl, že by se kompetentní lidé spíše měli zamyslet nad podporou tohoto oboru. „Zvyšování poplatku v době, kdy hotelnictví prochází největší krizí za poslední roky, nepovažuji za šťastné,“ tvrdí.
Již v minulosti poplatek zvýšila řada českých měst, jako například Český Krumlov, Františkovy Lázně, Karlovy Vary či Ústí nad Labem. Jiná města naopak turistům „přirážku“ za ubytování v době pandemie zcela odpustila – Plzeň, Olomouc. „Město turistický poplatek v letošním roce nevybírá a nebude vybírat ani v roce 2022. Snažíme se tím snížit dopady koronaviru na ubytovací zařízení,“ potvrdila mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.
Již v minulosti poplatek zvýšila řada českých měst, jako například Český Krumlov, Františkovy Lázně, Karlovy Vary či Ústí nad Labem. Jiná města naopak turistům „přirážku“ za ubytování v době pandemie zcela odpustila – Plzeň, Olomouc. „Město turistický poplatek v letošním roce nevybírá a nebude vybírat ani v roce 2022. Snažíme se tím snížit dopady koronaviru na ubytovací zařízení,“ potvrdila mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.
|
Psali jsme
Městský soud v Praze zamítl žalobu, kterou na pražskou radní Hanu Kordovou Marvanovou podala společnost GOLD HAPPY DAY a.s., HAPPY DAY holding,…