foto: Hans Štembera pro PrahaIN.cz/Z kampaně hnutí ANO
EXKLUZIVNĚ: PrahaIN.cz se soustavně věnuje kauze Dozimetr. O tom, že se kolem exnáměstka pražského primátora Hlubučka něco děje, jsme informovali jako první. Později jsme přinesli řadu poznatků o zástupcích hnutí STAN Gazdíkovi a Polčákovi. Odkryli jsme vztahy i informace z minulosti obviněných Michala Redla, Pavla Kose.
Něco nám ale přeci jen uniklo.
Z dokumentů, které máme k dispozici, totiž jednoznačně vyplývá, že obviněný podnikatel Dovhomilja mohl mít horkou linku i do hnutí ANO. A to nejen prostřednictvím Jaroslava Faltýnka, se kterým se znal a vídal, ale i díky jednomu poslaneckému asistentovi. O něm se v této souvislosti nepsalo.
Open-source Aliance vznikla jako spolek osob, které mají stejný zájem a cíl. V tomto případě vytvořit optimální podmínky pro rozvoj konceptů na bázi open-source řešení v oblasti veřejné správy. A taky přenášet užitečné věci z agendy Evropské unie do domácích struktur.
Bodů, jimž se chtěl spolek věnovat, bylo mnoho. Všechny dávaly smysl. Alespoň tak můžeme usuzovat z notářského zápisu, který byl do sbírky listin vložen v červnu 2019.
Open-source Aliance v červenci 2019 vytvořila i jakýsi ceník za své služby. Výše členského příspěvku za využívání služeb spolku činila 50 tisíc korun bez DPH ročně pro členy s obratem do 100 milionů korun. Rovných 150 tisíc korun měly platit subjekty s obratem nad půl miliardy. O jaké služby přesně šlo, zápis z valné hromady nerozvádí.

Sídlo Open-source Aliance v Praze 4. Foto: PrahaIN.cz
Na začátku všeho každopádně stála tři jména. Pavel Dovhomilja, později obviněný například z přijetí úplatku nebo ze zločinu legalizace výnosů z trestné činnosti v rámci kauzy Dozimetr, Petr Smolník, bývalý asistent poslance hnutí ANO Roberta Králíčka a poradce dosud neztotožněného člena dolní komory a Josef Listík. Dříve byl ředitelem technické podpory ve VZP, nyní vede odbor informatiky městské části Praha 5.
„V roce 2018, za dobu mého působení v městské části Praha 2, jsem byl osloven několika kolegy z oboru IT, zda bych se nechtěl podílet na projektu se zaměřením na problematiku open-source. Poněvadž mě tato problematika zajímala a považoval jsem ji za přínosnou, souhlasil jsem se se svojí účastí zejména pod záštitou, kterou projekt od počátku měl,“ vzpomíná Listík.
Pozdější nástup covidu a všech problémů s tím spojených mu prý ale neumožňoval se projektu dostatečně věnovat. „Následně jsem v roce 2021 Open-source Alianci, kde jsem byl veden jako místopředseda představenstva, doručil rezignaci na všechny funkce. Bohužel, dlouhou řadu měsíců mně nebylo vedení spolku schopno z těchto pozic vymazat. A tak k tomu dle obchodního rejstříku došlo až v červnu 2022. Nicméně v alianci nejsem jakkoliv činný již od roku 2020,“ doplnil pro PrahaIN.cz.
Všechny právní úkony zprvu uvedená trojice nechala na advokátce Ireně Kolárové. Ona dostala plnou moc už v dubnu 2019 pro to, aby spolek s jasnými parametry založila.
Od slov k činům
Prozatím bylo vše pouze na papíře. S postupem času však začala být Open-source Aliance aktivní. Aby prosadila své cíle, potřebovala k tomu přirozeně zástupce státní správy. Málokoho tak mohlo zaskočit, když se její členové objevili na půdě Poslanecké sněmovny. Kromě Dovhomilji zde byl i Tomáš Knížek, někdejší náměstek ředitele Kabátka ve VZP pro oblast IT. Tou dobou byl člen dozorčí rady uvedeného spolku, opustil ji až v září 2021 za nejasných okolností. Na dotazy redakce nereaguje.
Dvojice pod patronátem poslance ANO Roberta Králíčka prezentovala (ZDE) svůj pohled na technologie.
„Původně oslovili se žádostí o schůzku našeho tehdejšího předsedu klubu Jaroslava Faltýnka, a protože ten se IT nevěnoval, odkázal je na mě. Zastupovali Open-source Alianci a oslovili i další poslance napříč kluby (například exposlance Pirátů Ondřeje Profanta, který ale na naše dotazy odmítl odpovědět a jediné, co přiznal, bylo, že používá telefon, na kterém jsme ho kontaktovali, pozn. red.). Chystali se na půdě Poslanecké sněmovny zorganizovat tematickou konferenci, která také proběhla. V roce 2019 nikdo nemohl tušit, že v roce 2022 budou stíháni policií. Nevím, jak bych tomu mohl předcházet,“ uvedl člen dolní komory pro PrahaIN.cz.

Andrej Babiš doporučuje Roberta Králíčka v komunální kampani. Foto: PrahaIN.cz
Důležité bude zdůraznit, že popsanou tiskovou konferenci moderoval Petr Smolník. V danou chvíli byl nejen spoluzakladatelem Open-source Aliance, ale především asistentem poslance Roberta Králíčka s volným přístupem do Sněmovny i k jejím členům.
Spolupracoval výhradně s Robertem Králíčkem. Několik oslovených poslanců ANO o něm neslyšelo, jeho tvář neznalo.
A Králíček pro změnu dlouhodobě pracuje s informacemi.
Od listopadu 2021 sedí ve Výboru pro bezpečnost a je členem několika stálých komisí. Pro hybridní hrozby, pro kontrolu činnosti Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby anebo pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství. Podobně tomu bylo i v předcházejícím volebním období.
„Nevím o tom.“
Že jeho tehdejší asistent úzce spolupracuje s Pavlem Dovhomiljou, to mu ovšem uteklo.
„Nevěděl jsem o tom,“ řekl serveru PrahaIN.cz.
Oblast IT mu ovšem něco říkat musí.
V rámci hlavního města Králíček působil v akciové společnosti Operátor ICT, angažmá člena představenstva však trvalo krátce (výpisy ZDE). Od listopadu 2016 do června 2017. Předtím mezi roky 2012-2014 pracoval pro technologickou firmu Cisco Systems Czech Republic, a to v oblasti obchodního rozvoje.
Po Smolníkovi je jeho asistentkou Barbora Rázga (je také asistentkou poslankyně Taťány Malé ze stejného hnutí). Jde o zastupitelku ANO na pražském magistrátu, kde je členkou výboru pro IT, Smart City a eGovernment. Barbora Rázga, dříve Kořánová, byla v letech 2019 až 2022 zastupitelka města Plzeň a v letech 2017-2021 byla poslankyní za ANO. Zvolena byla ze 4. místa kandidátky v Plzeňském kraji.
V roce 2020 získala ocenění (ZDE přehledy) eGovernmentu za celkový přínos. Králíček byl v roce 2021 třetí v kategorii centrálních úřadů.
Psali jsme
EXKLUZIVNĚ: O tom, že se ústředí údajné organizované skupiny kolem Michala Redla soustředilo do centra Prahy, se ví. Policisté dlouhodobě…
Poradce poslance
Petr Smolník se dosud prezentuje jako poradce poslance. Jakého, to není jasné. Na dotazy víc jak týden nereaguje. Z archivů Sněmovny vyplývají pouze dva záznamy spojené s jeho osobou. V prvním případě jde o zmíněnou tiskovou konferenci z listopadu 2019. V druhém šlo o seminář na téma kybernetické bezpečnosti ve zdravotnictví. Probíhal pod záštitou poslance Roberta Králíčka a poslankyně Věry Adámkové. Také lékařka Adámková, místopředsedkyně Správní rady VZP, je členkou ANO 2011. Jejím asistentem však Smolník není. Tato úloha je rozdělena mezi Vladimíra Broukala a Caroline Albertu Schiestl, která je i asistentkou Romany Fischerové a Julia Špičáka (taktéž ANO).
„Podle mých informací není pan Petr Smolník asistentem žádného člena poslaneckého klubu ANO. Pro Vaši jistotu doporučuji web Poslanecké sněmovny. U každého poslance je uveden platný seznam asistentů, tak jak mají uzavřenou smlouvu s PSP a jsou tedy v registru. Jedná se o smluvní vztah asistent-poslanec- kancelář PSP. Poslanecký klub ANO tedy nevede evidenci asistentů, nerozhoduje o nich, neúkoluje je a má pouze kontakty na některé z nich. Klub má sedmdesát jedna členů. Každý poslanec má minimálně dva asistenty. Tak si jistotu budete muset odpracovat na zmíněných webových stránkách PSP,“ řekl redakci tajemník poslaneckého klubu ANO Pavel Štulc.
Členy největšího opozičního klubu ve Sněmovně jsme jednotlivě prošli. Smolníkovo jméno nebylo nikde.

Květoslav Hlína a Jaroslav Faltýnek. Foto: Archiv J. Holoubka
O nestandardním propojování v rámci ANO hovoří i další skutečnost, o níž PrahaIN.cz informovala jako první už v červnu 2022. Maroše Jančoviče (UNIPROG SOLUTIONS, a.s.), který byl v Dozimetru obviněný ze spáchání zločinu podplacení a zločinu legalizace výnosů z trestné činnosti ve spolupachatelství, zastupoval ho Květoslav Hlína, blízký spolupracovník Jaroslava Faltýnka.
Hlína zná pražský DP velmi dobře. V minulosti pro podnik zajišťoval právní služby. Byl spojován zejména s tehdejším generálním ředitelem Martinem Gillarem, který také působil jako koncipient v Hlínově advokátní kanceláři.
Dovhomilja na jedné z policií monitorovaných schůzek Jančovičovi sdělil, že bude nutné jednat s Redlem, který je hlavou skupiny a „hodit po něm batoh s penězi“.
Úkony byly zahájeny
Open-source Aliance měla velmi slibný nástup i relevantní cíle. Smolník, Lisník, Knížek i Dovhomilja svému řemeslu rozuměli a oblast IT dopodrobna znali. V případě posledního jmenovaného se ovšem záměr minul účinkem.
Jak v usnesení o zahájení trestního stíhání píšou sami kriminalisté: „Z pohledu organizované zločinecké skupiny vedené Michalem Redlem se jednalo o krok logický (…), neboť Pavel Dovhomilja jakožto styčná osoba organizované zločinecké skupiny (…) podniká právě v oblasti informačních technologií a má osobní znalost tohoto prostředí i osob, které se v ní pohybují.“
Open-source Aliance zřídila (zápisy jsou ZDE) také vlastní Výbor pro e-Government a architekturu. Seděly v něm fyzické i právnické osoby. Michal Rada, Tomáš Knížek, DXC Technology Czech republic, Deloitte Advisory, Trask Solutions, Information Systems Factory Group, Next Generation Security Solutions, Josef Listík, Petr Smolník. K jakým závěrům se výbor propracoval, není možné zjistit. Neexistují výstupy, dotázaní mlčí.
Psali jsme
KUDY KRÁČEL ZLOČIN: Blízké spojenectví Míši a Raďulky pramenilo pravděpodobně z toho, že se jejich otcové – Lambert Krejčíř a Petr Redl – dobře…
Zde je na místě podotknout, že záběr Dovhomilji mohl být mnohem širší. Na schůzkách běžně hovořil o svém údajném přesahu do Metrostavu, Gordicu, AŽD, Pražských služeb, PVS, PVK a dalších firem. Potvrdili nám to lidé, kteří s ním tyto schůzky absolvovali. „Kdysi se oháněl lidmi z TOPky, později z ANO, jestli lhal, netuším, my jeho služby nevyužili,“ řekl jeden z nich.
Jestli chtěla Open-source Aliance lobovat za byznysové zájmy jednotlivců a rozšiřovat vliv podobnou cestou, se už nedozvíme. Nikdo se o ni dlouhodobě nestará, zápisy z valných hromad za uplynulé dva roky chybí, webové stránky letos v únoru exspirovaly a jejich majitel Pavel Dovhomilja je zřejmě znovu nepustí.
Mimochodem je dost možné, že shora uvedenou tiskovou konferenci z listopadu 2019 pod patronací poslance ANO policie nějakým způsobem monitorovala.
Operativní odbor sekce závažné hospodářské trestné činnosti a korupce totiž zahájil úkony kolem některých osob z Dozimetru už v červenci téhož roku.
Tématu se budeme věnovat i v dalším investigativním materiálu.