foto: Facebook Adama Zábranského/Adam Zábranský
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY: Radní hl. m. Prahy za Piráty na svém Facebooku 15. září ke smluvním pokutám za pozdní vyklizení pozemků na předzahrádky.
Příliš široké, robustní, rušivé. Restauratéři v historickém centru Prahy měli dostatek času upravit své předzahrádky tak, aby neblokovaly veřejný prostor a průchod chodců vytíženými uličkami. Praha jim v letech 2021 a 2022 předložila dodatky či nové smlouvy s nově stanovenými podmínkami. Místo jejich podpisu se někteří provozovatelé rozhodli vyvolat předem prohrané soudní spory o neplatnost výpovědí, a přestože jim nájemní smlouvy skončily již před rokem či dvěma, stále zahrádky provozují.
Nemělo by je tak teď překvapovat, když Praha jako řádný hospodář požaduje uhrazení smluvních pokut. Jinak by svou nečinností trestala ty poctivé, kteří se novým podmínkám bez problémů přizpůsobili hned, jakmile o to byli požádáni.
Pokuty, některými restauratéry označeny za vysoké, vycházejí ze smluvních podmínek, které tito restauratéři sami podepsali. Odmítám hru na city, kterou rozehrála dezinformační média a některé opoziční strany (ANO a SPD).
Kultivované předzahrádky obohacují veřejný prostor a přinášejí městu nemalé příjmy a jsem rád, že je v centru města i mimo něj máme. Pravidla nicméně platí pro všechny. Vzhledem k tomu, že někteří provozovatelé se místo dodržování pravidel rozhodli jít cestou vleklých soudních sporů, vyrostly jednotlivé pokuty do řádu milionů korun. Smluvní pokuta za pozdní vyklizení pozemku je stanovena na 10 tisíc korun denně, město ji stejně jako v jiných případech (např. u stánků) vyžaduje ve výši dle smlouvy – případná moderace je na soudu.
Praha zahájila proces kultivace restauračních zahrádek v centru města před více než dvěma lety. V roce 2021 rada schválila Manuál pro restaurační zahrádky, který stanovuje pravidla provedení zahrádek, a zároveň Koncepci umístění restauračních zahrádek, která určuje, kde přesně mohou být předzahrádky umístěné v nejvytíženějších lokalitách. Některá významná veřejná prostranství totiž byla předzahrádkami přetížená a reálně bránila běžnému průchodu chodců, na jiných místech bylo záměrem uvolnit prostor okolo památkově významných prvků veřejných prostranství (např. Malostranská mostecká věž či kašna na Malém náměstí).
Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze