foto: Web ZŠ Na Dlouhém Lánu/Základní škola Na Dlouhém Lánu
Na základní škole na Praze 6 má skončit učitelka češtiny, která se v hodině rozpovídala o válce na Ukrajině způsobem, který ředitelku šokoval. Nahrávka pořízená žáky se navíc dostala k redaktorce webu Seznam Zprávy, který tématu věnoval již několik textů. Od ministra Gazdíka dostala ředitelka za zásah proti dezinfomacím ve výuce pochvalu.
Web Seznam Zprávy ukázal učitelku Martinu Bednářovou jménem i fotografií. Podle jejich informací měla mít kontroverzní nahrávka osmnáct minut. V článku z ní bylo citováno tvrzení učitelky, že viděla informace z Kyjeva, kde se „nic neděje“.
Nebylo specifikováno, který den měla debata proběhnout, pro kontext dodejme, že Kyjev v posledních dvou týdnech nečelil ruskému ostřelování tolik jako v prvních dnech války, ruská armáda se od Kyjeva stáhla a i zpravodaj České televize v těchto dnech informoval, že do města se „vrací život“.
Na tvrzení učitelky, že se v Kyjevě „nic neděje“, měli žáci osmé třídy reagovat tvrzením, že Kyjev hoří. Učitelka se jich zeptala, zda to viděli ve zprávách České televize a že musí hledat informace ve více zdrojích.
O České televizi měla mimo jiné pronést: „ČT 1 patří do skupiny médií, které jsou vázány na miliardáře Sorose. A o tom víme přesně, komu ten je poplatný“.
V hodině mělo zaznít také její hodnocení situace na Donbase: „Ti Rusové byli v té oblasti Doněcka a Luhanska zabíjeni, likvidováni jenom proto, že to byli Rusové. A byli likvidováni vlastně opravdu ukrajinskými nacistickými skupinami tak, že se zatloukly dveře do baráku, ten barák se zapálil, stáhli se ti lidé zaživa z kůže, vraždily se děti. (…) Putin na to trvale upozorňoval“.
Mluvčí Českých elfů Bohumil Kartous, kterému nahrávku pustili, prohlásil že paní učitelka je zjevně hluboce přesvědčena o důvěryhodnosti dezinformačních zdrojů.
Internetem se šíří údajné vyjádření samotné učitelky Martiny Bednářové, které působí velmi důvěryhodným dojmem (částečně se shoduje s jejím „vyjádřením“ ve článku na Seznamu).

Zdrojem nahrávky, se kterou Seznam Zprávy pracují, měl být František Kroupa. Není zřejmé, zda se jednalo o někoho z žáků, nebo nahrávku do Seznamu pouze předal. Učitelka se ve svém vyjádření zmiňuje o jednom z rodičů, který měl celou kauzu iniciovat.
Ředitelka školy Renata Riedlová po poslechu nahrávky reagovala tím, že učitelce okamžitě zamezila přístup do tříd a po Velikonocích s ní chce rozvázat pracovní poměr.
Pochvala od ministra
Za to ředitelku pochválil i ministr školství Petr Gazdík. „Oceňuji přístup ředitelky školy, která okamžitě dala paní učitelku na překážky a rozváže s ní pracovní poměr,“ citují ministra v dalším textu Seznam Zprávy.
Web také odkazuje na analýzu právníka Jana Kaczora ze vzdělávací organizace Scio, podle kterého lze určitý výklad ruské agrese na Ukrajině kvalifikovat jako závažné porušení pracovní kázně, které umožňuje dát učiteli výpověď (pravděpodobně míněno „hrubé porušení pracovní kázně“ ve smyslu § 53 odst. 1. písm. b) pracovního zákoníku).
„Kdyby zaměstnanec-učitel vědomě a úmyslně před žáky prezentoval své postoje obhajující ruskou agresi na Ukrajinu, popřípadě jim sice neprezentoval svůj názor veřejně, ale prokazatelně jim předkládal nepravdivé či manipulativní informace, jejichž cílem by bylo podpořit či schválit ruskou agresi proti ukrajinskému lidu,“ popsal právník Kaczor situaci, umožňující skončení smlouvy „na paragraf“.
Škola paměti národa
Základní a mateřská škola Na Dlouhém Lánu na Praze 6, kde se mělo vše odehrát, se v posledních dnech dostala do médií vícekrát. Sobotní pořad Z Metropole na ČT24 ji představil jako školu, účastnící se projektu „školních ulic“, při kterých se v ranních hodinách uzavírají ulice před školou automobilové dopravě.
Téma se dostalo i do dalších médií. „My jsme tady dělali minulý rok velký dotazník mezi rodiči, dětmi, pedagogy, jak vnímají bezpečí kolem školy. A na základě toho se vyhodnotila místa, která jsou tady nejkritičtější a celkově potom z toho průzkumu nejhůř dopadla křižovatka tady Nechanského ulice a ulice Na Dlouhém lánu,“ řekla pro Praha TV koordinátorka projektu, členka školské rady a učitelka dějepisu Anna Kroupová.
Škola Na Dlouhém Lánu je Školou paměti národa. Účastní se tak projektu organizace Post Bellum, která si klade za cíl vybudovat „síť spolupracujících škol, které jsou nadějí, že tématu moderních dějin je v hodinách věnována dostatečná pozornost, a podpořili aktivní vyučující“.
Projekt organizuje nezisková organizace Post Bellum, kterou již od jejího vzniku vede Mikuláš Kroupa.
Psali jsme
Ministerstvo školství zveřejnilo v pátek dvě výzvy, první na realizaci jazykových kurzů v českém jazyce a druhou pak na realizaci adaptačních…