foto: Facebook Petra Hejmy (se svolením)/Starosta Prahy 1 Petr Hejma na jedné z mnoha kulturních akcí, podporovaných městskou částí.
Ve vedení městské části Praha 1 je Petr Hejma (STAN) již opakovaně. Co taková práce obnáší a jaký je rozdíl mezi nahlížením na problémy pohledem občana a politika? Na tuto i další otázky ohledně života a problémů centrální městské části jsme mluvili s politikem, který toho už na radnici zažil hodně. Došlo i na aktivistickou politiku a stranou nezůstala ani aktuální ruská agrese na Ukrajině.
Jak se vám aktuálně daří, čím dnes žije Petr Hejma jako člověk a čím jako politik?
V mnoha ohledech se mu to – jako každému člověku, který se zajímá o svět kolem sebe – prolíná a navzájem se to ovlivňuje. Jako člověk o řadě věcí přemýšlí a baví se s přáteli a rodinou, někdy se i rozčiluje; jako politik má ten „luxus“ a zároveň odpovědnost, že ty věci může a musí řešit anebo alespoň má možnost ovlivňovat jejich řešení.
Jako příklad mohu uvést dopady kruté války na Ukrajině v podobě přílivu uprchlíků k nám, jejich ubytování, začlenění dětí do škol, školek a kroužků, ale nejen to – poslali jsme potřebné peníze na humanitární projekty i na zajištění obranyschopnosti Ukrajinců.
Stejně jako ostatní sousedy ho štve návrat alkoturistů, kteří za přispění některých zdejších nezodpovědných podnikatelských subjektů nerespektují noční klid a chovají se bezohledně ke stálým obyvatelům. Zlobí ho to samozřejmě jako člověka i politika, který přesvědčuje magistrát, že je nutné zpřísnit pravidla pro konzumaci alkoholu na veřejnosti zejména v nočních hodinách a že je hlavně nezbytné navýšit počet strážníků, kteří v centru dlouhodobě chybí.
Připravujete se už nyní na nadcházející volby?
Politický analytik by vám odpověděl, že v okamžiku, kdy skončí jedny volby, začíná příprava na ty další… V praxi a při každodenní práci to samozřejmě takto nevnímáte, ale ano – už se připravujeme na další komunální volby.
Co bude pro vás hlavním tématem v předvolební kampani?
Pro mě osobně je důležitý boj proti alkoturistice, nočnímu hluku a souvisejícímu krátkodobému ubytovávání v bytech a trápí mě také nedostatek parkovacích míst pro rezidenty. Těch témat bude samozřejmě víc a je velmi pravděpodobné, že některá budou spíš celostátního charakteru – jako například růst cen energií a jejich dopady na hospodaření domácností. Jedno jediné – pozitivní – téma nevidím, na to je ten život v centru mnohem pestřejší, ale určitě je před námi obrovská rozvojová příležitost v podobě dokončení revitalizace takzvaného Hradebního korza od Národního divadla po konec Revoluční ulice; revitalizace ulice Na Poříčí a lokality od Florence přes oblast Masarykova nádraží a Vrchlického sadů až po Václavské náměstí. Jedinečnou lokalitou pro revitalizaci a obohacení našeho rozvoje jsou také náplavky.
Nastíníte i další témata?
Důležitým tématem je oblast zdravotnictví a sociálních služeb. Praha 1 má úžasnou možnost nabízet svým občanům péči své Nemocnice Na Františku, kterou jsme v první fázi stabilizovali a navzdory covidu jsme akcelerovali její rozvoj a rozšiřování péče. Naše Středisko sociálních služeb Praha 1 zase věnuje komplexní a vysoce kvalitní péči seniorům a handicapovaným – od odborných služeb po volnočasové a vzdělávací aktivity.
Důležitým tématem je boj proti tranzitní dopravě i péče o zeleň a parky. Řada témat se ale nedá řešit pouze na půdě naší městské části a je závislá na rozhodnutí vedení Prahy. Proto také kandiduji i do Zastupitelstva hlavního města Prahy, kde už teď musím bojovat za řešení našich problémů, ale bez hlasovacího práva.
Jaký volební výsledek byste bral?
V Praze 1 bych bral takový výsledek, který umožní pokračování současné koalice na radnici.
Léta řídíte Prahu 1, můžete přiblížit její specifika oproti jiným městským částem a popsat její hlavní výhody a nevýhody pro život běžného člověka?
Praha 1 je krásná a nabízí svým obyvatelům možnost žít v sousedství jedinečných míst a památek. Poskytuje úžasné množství služeb, kulturních a volnočasových aktivit, kaváren, restaurací, obchodů i míst pro procházky a odpočinek. Na druhou stranu to přináší nadměrný turistický ruch, hluk i přemíru tranzitní dopravy, kterou způsobuje kromě jiného magistrátem neřešená dostavba celopražského okruhu.
Komunální politika se v posledních letech poměrně změnila, na scéně se objevila řada, řekněme, aktivistických politických uskupení i politiků samotných. Jak vnímáte tento trend a jak hodnotíte konkrétní aktivity těchto politiků v reálu posledních, dejme tomu, dvou volebních období?
Nemohu je bohužel hodnotit jinak než jako plné povrchnosti, pokrytectví, nezodpovědnosti a často naprosté nekompetentnosti. Straší obyvatele „nebezpečími“, která neexistují, zneužívají sociální sítě k osobním útokům, k šíření lží, nepravd a nepodložených obvinění. Prezentují se jako bojovníci za „čistotu“ a proti „zlu“, a přitom v zákulisí zneužívají svůj vliv a moc. Je to mě velké zklamání.
V Praze 1 aktuálně rezonuje „kauza“ okolo úpravy Anenského trojúhelníku. Jak vnímáte proměnu tohoto místa jako starosta Prahy 1 a co pro vás tohle místo znamená z pohledu občana?
Anenský trojúhelník je jednou z ukázek negativního působení uvedených aktivistických politiků. Naprosto zanedbané místo mohlo být už teď příjemnou a klidnou lokalitou pro odpočinek a posezení místních lidí, která by navíc oddělovala hlučné nábřeží od obytné zóny. My to ale nevzdáváme. Realizace projektu bude díky nezodpovědným aktivistickým politikům, kteří často ani v Praze 1 nebydlí, delší a dražší, ale my, kteří v místě žijeme, se nakonec dočkáme.
Co dnes Prahu 1 podle vás osobně nejvíce trápí? A jaké vidíte řešení jako politik?
Jak už jsem zmínil, mezi velké problémy patří alkoholová turistika, noční hluk a související krátkodobé ubytovávání v bytech. Dále nedostatek parkovacích míst pro rezidenty a tranzitní doprava. Bohužel to jsou problémy, jejichž řešení závisí především na vedení hlavního města a na poslancích a senátorech. Je nutné na jedné straně podporovat kongresovou, kulturní a obdobnou turistiku s přidanou hodnotou, jež k nám přivede kvalitní a bonitní turisty. Na druhé straně je nezbytné zpřísnit příslušné vyhlášky a zákonné normy, ale také razantně navýšit počty strážníků v centru, včetně rozšíření jejich pravomocí.
Je za ta léta, co jste ve vedení Prahy 1, nějaký krok, který byste zpětně udělal jinak? Co se naopak pod vaším vedením podařilo, za co byste se naopak pochválil?
Hodnocení nechám na svých sousedech, s nimiž se o své práci často bavím a kteří mi poskytují potřebnou zpětnou vazbu, jíž si moc vážím a která mě dobíjí. Kdybych ale těsně po minulých volbách věděl to, co dnes, nikdy bych nepodpořil volbu svého předchůdce za starostu Prahy 1 (poznámka redakce: Pavel Čižínský za Praha 1 sobě). Z jeho působení a některých dalších jsme se dlouho dostávali a jeho mnohé nepochopitelné chyby komplikují naši práci dodnes.
Jak vnímáte aktuální politiku hlavního města? Řada radnic si stěžuje, že magistrát směrem k městským částem špatně komunikuje, že podpora ze strany města není jako dříve... Je něco, co byste jako starosta vedení Prahy vytkl? A něco, za co si vedení Prahy zaslouží pochvalu?
Nechci paušalizovat, ale zatímco někteří politikové hlavního města čile komunikují na sociálních sítích a někdy si tam přečtete opravdu hlouposti, ve vztahu k městským částem jsou často až příliš zamlklí… Chybí jim za prvé prostý vztah k místům, kde my z městských částí žijeme a známe jak zdejší problémy, tak i jednotlivé lidi, které trápí. Za druhé se pak setkáváme s jejich přesvědčením, že jejich názor je zkrátka ten nejlepší a že od nás, kteří tomu nemůžeme rozumět, si přece do toho nenechají mluvit.
V zájmu naší městské části a jejích obyvatel je ale s hlavním městem mluvit a řešit problémy, a tak se samozřejmě komunikaci nevyhýbáme a snažíme se přesvědčovat a trpělivě argumentovat.
Závěrem se nemohu nezeptat na váš osobní názor na světové dění, tedy především na konflikt na Ukrajině a navazující kroky Česka i Evropy a světa. Jak byste shrnul aktuální situaci?
Po letech frustrace jsem opravdu hrdý na to, jak naše vláda postupuje v mezinárodní politice. Její jednání ve vztahu k válce na Ukrajině je doposud opravdu skvělé. Jsem také moc rád, že skončilo – alespoň na úrovni vlády – zpochybňování našeho polistopadového demokratického vývoje i orientace na Západ. O to více je třeba, aby se všichni demokratičtí a prozápadní politikové – od komunální po vládní úroveň – bez váhání zapojili do řešení ekonomických a sociálních dopadů války i zdražování energií. Nesmíme dát šanci proruským a pročínským politikům, aby zneužili rostoucích cen a sociálních problémů k růstu svého vlivu.
Psali jsme
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Starosta Městské části Praha 1 za STAN na svém Facebooku 16. května k obnovení tramvajové zastávky v Opletalově ulici…
Psali jsme
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Starosta Městské části Praha 1 za STAN na svém Facebooku 7. května k nočnímu klidu na Praze 1