foto: Kremlin.ru, archiv pro média/Z debaty obyvatel Ruska a tamního prezidenta
Američané mění pohled na Ukrajinu. Nyní ji vnímají stejně pozitivně jako Německo, Japonsko, nebo Francii. Ještě před rokem však mnozí z nich nevěděli, co si o východoevropském státě mají myslet, v případě, že o ni vůbec něco věděli. Vyplývá to z dat agentury YouGov.
V Americe se „díky“ válce na Ukrajině celkově pozvedlo povědomí o tomto východoevropském státě. Během posledních týdnů se Američané mnohem více zajímají o to, co se na Ukrajině děje. Podle YouGov to uvedlo více než 62 procent respondentů.
Podle agenturních dat také více obyvatel Spojených států sympatizuje s Ukrajinou než s Ruskem. Pro Ukrajinu je to celých 73 procent. S Ruskem je to pouhých 6 procent.
Američanům také více dochází, že to, co se děje v Rusku, má vliv i na jejich životy. Tento týden to uvedlo celých 65 procent dotázaných, o týden předtím to bylo 60 procent. Zároveň si však méně lidí myslí, že se jich dotýká to, co se děje na Ukrajině (50 procent oproti 53 procentům o týden dříve).
V posledním týdnu se mění vnímaní Ruska z podhledu nebezpečí. Ještě v polovině února vidělo v Rusku nebezpečí kolem 40 procent dotázaných. Tento týden to bylo 57 procent respondentů.
Zdroj: YouGov.com
Hned zpočátku ruské invaze na Ukrajinu se Spojené státy zavázaly, že do konfliktu nepošlou vlastní vojenské síly. Někteří američtí občané se však hlásí dobrovolně do Mezinárodní legie pro územní obranu Ukrajiny. Jedná se o skupiny neplacených, neukrajinských dobrovolníků, kteří chtějí bojovat proti Rusku.
Většina Američanů (56 procent) je pro to, aby mohli se dobrovolníci mohli účastnit bojů na Ukrajině. Podle nich by se občané USA mohli hlásit dobrovolně do cizích armád, ale jen v případě, že zahraniční armáda nebojuje pro USA. 18 procent obyvatel si však myslí, že účast neměla být povolena vůbec.
Americká vláda však varuje před zapojením do bojů na cizím území. Na Ukrajinu nedoporučuje cestovat ani bojovat po boku Ukrajinců, a to nejen z bezpečnostních důvodů, ale taky z právních důsledků zapojení Američanů do války.
Mění se také pohled na jednotlivé prezidenty – tedy Joe Bidena, Volodymyra Zelenského a Vladimira Putina. Během několika týdnů se posunulo pozitivní vnímaní ukrajinského prezidenta. Naopak více negativně je vnímám prezident Putin. V jeho případě došlo ještě k jedné změně. Američané ho postupně přestávají vnímat jako silného vůdce. Zatímco v lednu letošního roku ho silného leadera považovalo 78 procent dotázaných, v březnu 69 procent.
Zdroj: YouGov.com
Mírně se také zlepšuje vnímání prezidenta Bidena a jeho přístupu k zahraniční politice. V lednu jeho postoj schvalovalo 33 procent dotázaných, nyní 42 procent.
Zajímavý je také postoj obyvatel vůči uprchlíkům. YouGov se ptal Američanů, zda by USA měly přijímat uprchlíky z Ukrajiny, Sýrie, Guatemaly a Afgánistánu, tedy ze zemí, kde je aktuálně nebezpečná situace.
Pro přijímaní uprchlíků z Ukrajiny se vyslovilo 54 procent dotázaných, proti 25 procent. Více by přijímali republikáni. Menší stranické rozdíly jsou v přijímání uprchlíků z dalších třech uvedených států. Jak republikáni, tak demokraté jsou v těchto případech opatrnější.
Celkově je pro přijímání uprchlíků z Afgánistánu 42 procent dotázaných, proti je 35 procent. Co se týče Sýrie, pak je 35 procent Američanů pro a 38 proti. Stejně dopadla Guatemala, stát střední Ameriky, který je USA nejblíže.
Psali jsme
V pražském Kongresovém centru již týden funguje asistenční centrum pro uprchlíky z Ukrajiny. Provozuje ho společně Praha a Středočeský kraj.…
Psali jsme
Před válkou z Ukrajiny prchají miliony lidí. Některá města východní Evropy již vyčerpala všechna možná místa k ubytování, nejhorší je situace…