foto: Wikimedia Commons, Pi.1415926535 k užití pro média/Central Intelligence Agency (CIA)
Server New York Times v rámci své placené sekce přinesl podrobnosti o tom, že americká zpravodajská služba CIA pomáhá Ukrajině v boji proti Rusku. Mimo jiné tím, že se podílí na provozu dvanácti špionážních základen. Toto zpravodajské partnerství mezi Spojenými státy a Ukrajinou prý trvá více než deset let.
Podle autorů publikovaného textu byla v posledních osmi letech vybudována síť špionážních základen podporovaná CIA, která zahrnuje dvanáct tajných míst podél ruských hranic.
Nedaleko nich se podle deníku nachází bunkr, kde ukrajinští vojáci sledují ruské špionážní satelity a odposlouchávají. Server o bunkru hovoří jako o nervovém centru celé ukrajinské armády, které má být plně financováno a částečně vybaveno za pomoci CIA.
Právě zpravodajské partnerství mezi USA a Ukrajinou má být základním pilířem schopnosti Ukrajiny bránit se.
Toto spojenectví přitom mělo vzniknout před více než deseti lety. Ukrajinci se Američanům osvědčili například v roce 2014, když shromažďovali odposlechy, které pomohly usvědčit Rusko z podílu na sestřelení letadla Malaysia Airlines Flight 17. Ukrajinci prý také pomohli americkým úředníkům pronásledovat ruské agenty, kteří se v roce 2016 vměšovali do amerických prezidentských voleb mezi Donaldem Trumpem a Hillary Clintonovou.
Americký prezident Biden a jeho ukrajinský protějšek. Foto: Bílý dům, se svolením pro média
USA, Evropa, Ukrajina
New York Times ale hovoří i o dalších případech společné práce. „Bez nich bychom nemohli Rusům vzdorovat, nebo je porazit,“ sdělil serveru Ivan Bakanov, který tehdy vedl ukrajinskou zpravodajskou službu SBU.
Autoři textu přinesli více než 200 rozhovorů, kde současní i bývalí úředníci na Ukrajině, ve Spojených státech a v Evropě popsali partnerství, které přitom téměř ztroskotalo na vzájemné nedůvěře. Nyní prý proměnilo Ukrajinu v centrum shromažďování zpravodajských informací.
„Vztahy byly silnější a pevnější, protože v tom obě strany viděly hodnotu. Americké velvyslanectví v Kyjevě se stalo nejlepším zdrojem informací, signálů a všeho ostatního o Rusku,“ řekl serveru bývalý vysoký americký úředník.
Podrobnosti o vztahu mezi ukrajinskými a americkými zpravodajskými službami byly prý po desetiletí přísně střeženým tajemstvím. „Nyní jsou tyto zpravodajské sítě důležitější než kdy jindy, protože Rusko je v ofenzivě a Ukrajina je více závislá na sabotážích a úderech raketami dlouhého doletu, které vyžadují špiony daleko za nepřátelskými liniemi,“ uvádí server.
Bývalý šéf ukrajinské tajné služby SBU Ivan Bakanov. On byl hostitelem setkání zástupců amerického kongresu na Ukrajině v roce 2021. Za USA Ukrajinu navštívil mimo jiné kongresman Brian Fitzpatrick. zdroj: SBU, se souhlasem pro tento článek
Bulharský byznys
O propojení Ukrajiny a CIA informoval nedávno i server VT Foreign Policy, který uvedl, že CIA zásobuje Ukrajinu bílým fosforem skrze nastrčené bulharské firmy. „Získali jsme dokumenty, jež naznačují, že CIA dohlíží na nákup a dodávky zbraní prostřednictvím jistého bulharského komerčního subjektu,“ psal server.
Již dříve se k tomu vyjádřil i ředitel CIA William Burns. „Americká podpora Ukrajiny může být důležitá nejen proto, aby se země byla schopná ubránit Rusku,“ uvedl pro Foreign Affairs.
„Úkolem Ukrajiny je prorazit Putinovu aroganci a ukázat, jak vysokou cenu pro Rusko představuje pokračování konfliktu, a to nejen pokrokem na frontách, ale také hlubšími údery za nimi a stálými úspěchy v Černém moři. V tomto prostředí by Putin mohl znovu začít harašit jadernými zbraněmi a bylo by pošetilé zcela odmítat rizika eskalace. Stejně tak by však bylo pošetilé nechat se jimi zbytečně zastrašit,“ psal.
PrahaIN.cz v neděli oslovila americkou centrálu CIA, ale ta text nechala bez odezvy. O spolupráci mezi americkými a ukrajinskými službami se v dané komunitě bezpečně ví. „Není to tajemství pro zpravodajce, jako pro veřejnost. Detaily ale nevím,“ řekl pro naši redakci jeden z domácích zástupců zpravodajských služeb. Sám přitom ve východní části Evropy dlouhé roky působil.
Americká viceprezidentka Kamala Harris a prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj. Foto: Bílý dům, se svolením pro média