Americký prezident zaskočil moderátora, nakonec i Bílý dům

19. 09. 202215:54
Americký prezident zaskočil moderátora, nakonec i Bílý dům
foto: Shutterstock na základě licence Flowee s.r.o./Americký prezident Joe Biden

Americký prezident v neděli v rozhovoru pro rozhlasovou stanici CBS uvedl, že po setkání ruského a čínského prezidenta během olympijských her v únoru letošního roku zvedl telefon a zavolal Si Ťin-pchingovi s tím, aby ho upozornil, že pokud Čína nebude akceptovat západní sankce uvalené na Rusko, bude to obrovská chyba.

 Rozhovor 60 minutes vedl moderátor Scott Pelley. Jedním z témat byla válka na Ukrajině. 

 Moderátor zmínil, že ruský prezident by se mohl pokusit zlomit vůli USA, co týče Ukrajiny, díky energetické krizi. Načež mu Biden odpověděl, že ano. „Ale víte, my, Spojené státy, jsme v mnohem lepší kondici než kdokoli jiný, a zvláště ve vztahu k Rusku. Ale... už to nějakou dobu zkouší. Neuspěje.”

Co se týče možného vítěze války na Ukrajině, americký prezident nesdělil nic konkrétního, nicméně zabíjení se těžko považuje za vítězství: „Ukrajina prostřednictvím své…významné pomoci, kterou jim my a naši spojenci poskytujeme, a neuvěřitelné statečnosti a neuvěřitelného odhodlání ukrajinského lidu neprohrává válku a v určitých oblastech dosahuje zisků. Vyhrát válku na Ukrajině znamená dostat Rusko z Ukrajiny úplně a uznat suverenitu. Porážejí Rusko. Ukázalo se, že Rusko není tak kompetentní a schopné, jak si mnoho lidí myslelo. Ale vyhrát válku? Škody, které to napáchá, a... a občané a nevinní lidé jsou zabíjeni, je strašně těžké to považovat za vítězství.” 

V rozhovoru slíbil, že USA s Ukrajinou zůstanou, dokud bude potřebovat jejich pomoc. Na otázku, kam až se může vyšplhat pomoc Ukrajině, když již nyní se jedná o téměř 15 miliard dolarů, řekl, že tak, jak bude třeba. 

Co by se dělo v případě, že by Rusko použilo chemické nebo taktické jaderné zbraně, nechtěl prezident spekulovat. Neodpověděl detailně ani na to, jaká by byla reakce Spojených států, naznačil ale, že by to bylo důsledné a z Ruska by to udělalo ještě většího vyvrhele, než bylo. Prezidentu Putinovi vzkázal, aby to nedělal: „Nedělejte to, nedělejte to, nedělejte to. Změníte podobu války tak, jako nic od druhé světové.”

Rozpaky kolem Číny

Prezident Biden přidal vzpomínku na letošní únor, kdy po setkání ruského a čínského prezidenta na zimních olympijských hrách zvedl telefon a zavolal Si Ťin-pchingovi

„Řekl jsem: Pokud si myslíte, že Američané a další budou nadále investovat v Číně na základě vašeho porušování sankcí uvalených na Rusko, myslím, že děláte obrovskou chybu. Ale je to vaše rozhodnutí,“ odhalil Joe Biden. 

Šlo prý o varování.

Podle Bidena Čína zatím Rusku nedodala ani zbraně, ani nic jiného, co chtělo. Hluboká závislost Číny na Západě údajně znamená, že neudělá nic, co by mohlo ohrozit její ekonomiku. 

Moderátor se dotkl také tématu Tchaj-wanu. USA v roce 1979 uznaly Tchaj-wan jako součást Číny. Biden souhlasí s tím, co USA před lety deklarovaly, tedy že existuje jednotná čínská politika. „Nehýbeme, nepodporujeme jejich nezávislost,” uvedl k ostrovu Tchaj-wan.

Na naléhání moderátora, zda by USA bránily Tchaj-wan, nakonec uvedl, že pokud by došlo k bezprecedentnímu útoku, ano.

„Takže na rozdíl od Ukrajiny, aby bylo jasno, pane, americké síly, američtí muži a ženy by bránili Tchaj-wan v případě čínské invaze?”

„Ano,” odpověděl Biden.

Po vydání rozhovoru se na stanici obrátil mluvčí Bílého domu a sdělil, že politika USA se nezměnila, že oficiálně neřeknou, zda by americké síly ostrov chránily. Nicméně prezident má zřejmě jiný názor. Připomeňme, že je zároveň nejvyšším velitelem ozbrojených sil v Americe. 

Moderátor se dotkl také tématu Tchaj-wanu. USA v roce 1979 uznaly Tchaj-wan jako součást Číny. Biden souhlasí s tím, co USA před lety deklarovaly, tedy že existuje jednotná čínská politika. „Nehýbeme, nepodporujeme jejich nezávislost,” uvedl směrem k ostrovu Tchaj-wan.

Na naléhání moderátora, zda by USA bránili Tchaj-wan nakonec uvedl, že pokud by došlo k bezprecedentnímu útoku, pak ano.

„Takže na rozdíl od Ukrajiny, aby bylo jasno, pane, americké síly, američtí muži a ženy by bránili Tchaj-wan v případě čínské invaze?”

„Ano,” odpověděl Biden.

Po vydání rozhovoru se na stanici obrátil mluvčí Bílého domu a sdělil, že politika USA se nezměnila, že oficiálně neřeknou, zda by americké síly ostro chránily. Nicméně prezident má zřejmě jiný názor. připomeňme, že americký prezident e zároveň nejvyšším velitelem ozbrojených sil v USA. 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných